Presunúť na hlavný obsah

Inšpirácie na adventný veniec: Aké sú tohtoročné trendy a akých zásad by ste sa pri tvorbe mali držať?

Zábava

Prvá adventná nedeľa sa blíži. Ak si plánujete vyrábať adventný veniec, inšpirujte sa tipmi florisitek z Ateliéru Papaver ako na to. Prezradili, aké sú tohtoročné trendy.

Šikovné floristky z nášho obľúbeného Ateliéru Papaver, dávajú každoročne užitočné tipy ako si sviatky urobiť ešte magickejšími. Ak sa chystáte tento rok vyrábať si adventný veniec sami, inšpirujte sa ich tipmi, ako na to. Predsa len ono sa to nezdá, no pokiaľ chcete, aby všetko ladilo je lepšie pripraviť sa na to. Nezabudnite si nachystať sviečky, rôzne rastlinky, šišky, sušené ovocie, kvietky, ozdôbky, slameničky a samozrejme čečinu, či eukalyptus. Pokiaľ chcete tvoriť, je najvyšší čas. 

Sviečky

Vyberte farbu sviečok, ktorá sa hodí k ostatnej vianočnej výzdobe, aby adventný veniec s výzdobou ladil. Ostatné ozdoby prispôsobte farbe sviečok, veniec tak bude pôsobiť harmonicky.

Mohlo by vás zaujímať: Talentovaná Slovenka Zuzana pracovala pre Alexandra McQueena: Keď pochopila jednu vec, ťahalo ju to ešte ďalej

Prípadne môžete zvoliť sviečky neutrálnej smotanovej farby a veniec dozdobiť najmä zaujímavým rastlinným materiálom a prírodninami. Táto kombinácia pôsobí neutrálne a hodí sa všade.

Prírodné materiály

Využívajte rôzne rastliny, šišky alebo plody. Okrem ihličnanov môžete do uvitého základu použiť aj iný rastlinný materiál. Vyberajte však taký, aby sa vám pekne vysušil. Odporúčame napríklad hortenziu (Hydrangea), skímiu (Skimmia), eukalypty a jeho plody (Eucalyptus cinerea, Eucalyptus populus), brúniu (Brunia), kotúč (Eryngium) alebo cezmínu (Ilex).

Sušené jablká, limety či pomaranče v kombinácii s kôrou škorice navodia vianočnú atmosféru. Borovicové a smrekové šišky, plody cyprušteka alebo lotosu sú prírodniny, ktoré sa vďaka svojej neutrálnej farbe hodia ku všetkým iným ozdobám.

Vianočné ozdoby

Vianočné gule, hviezdičky, anjelici či soby dodajú vencu tradičný vianočný nádych. Používajte ozdoby zo skla alebo z dreva, pretože pôsobia oveľa príjemnejšie ako tie umelé. Pri vianočných guliach je dôležité správne odhadnúť ich veľkosť, aby boli proporčne vhodné.

Platí pravidlo, že čím menší veniec, tým menšie ozdoby. Kombinujte matné aj lesklé, menšie aj väčšie.

Užitočné rady od floristiek:

  • Nekombinujte príliš kontrastné farby.
  • Lep z tavnej pištole naneste vždy na ozdobu, ktorú idete prilepiť a nie priamo na veniec. Pravdepodobnosť, že sa popálite sa tak výrazne zníži. 
  • Nezabudnite, že veniec treba ozdobiť aj z bočných strán, nielen z tej vrchnej.
  • Ozdoby, šišky a plody nelepte na veniec ako nálepku na papier. Skúste ich povytáčať, trošku schovať medzi čečinu, pôsobí to prirodzenejšie.
  • Zdobte rovnomerne, nie však úplne zrkadlovo či geometricky presne.
  • Sušené rastliny, drevené ozdoby a šišky nelepte veľmi  tesne ku sviečkam. Mohli by ľahko začať horieť. Veniec nenechávajte nikdy horieť bez dozoru.

Prečítajte si: VIDEO: Kostýmová výtvarníčka Alexandra obliekala hercov do filmu Známi Neznámi: Čo všetko obnáša jej práca?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe