Presunúť na hlavný obsah

Topmodelka Niki Lowrie miluje Vianoce: Ako vyzerajú sviatky v Miláne a prečo ich prioritne netrávi tam?

Slovenské celebrity

Nádherná slovenská topmodelka Niki Lowrie už roky žije v Miláne, no sviatky tam ešte nikdy netrávila. Ako vyzerajú Vianoce v jej ponímaní a čo je podľa nej v tom období najdôležitejšie?

Niki, ty roky žiješ v zahraničí. Čím sú sviatky práve v Miláne iné?

Áno žijem dlhé roky v zahraničí v poslednej dobe teda v Miláne, ale sviatky vždy zásadne trávim doma so svojimi blízkymi. Tak ako aj u nás, rovnako aj tam, už v túto dobu, začínajú byť námestia plné vianočných trhov. V meste je veľa ľudí, ktorí šalejú, za poslednými darčekmi a reštaurácie vždy zaplnia vianočné večierky. 

Sú nejaké zvyky Talianov, ktoré si si obľúbila? 

Musím sa priznať, že na Vianoce som v Taliansku ešte nikdy nezostala, avšak verím tomu, že ich Vianoce bývajú veľmi žoviálne. Predsa len u nich je zvykom mať vždy plný dom hostí, tak cez Vianoce sa to všetko znásobí, keď sa celá rodina stretne.

Taliani oslavujú Vianoce 25. decembra, narodenie Ježiša Krista, kde už od polnoci po štedrovecernej večeri si spievajú. Aj darčeky deti rozbaľujú až ráno 25. decembra. 

Na druhej strane je niečo, čo ťa v tomto smere prekvapilo? 

Prekvapilo alebo skôr potešilo, keď svojich blízkych z Talianska počúvam, ako trávia celá rodina tieto sviatky pokope a tým myslím väčší kruh rodiny. Plný dom smiechu je obrovská radosť, takže to je na tom asi také najpríjemnejšie. Ľudia sa radujú, spievajú si, hrajú rôzne spoločenské hry a tešia sa, že môžu byť spolu. 

Ako vyzerajú Vianoce u Niki Lowrie?

Nakoľko vlastnú rodinu ešte nemám, Vianoce u mňa doma nie sú. Chodím ku svojim starým rodičom na večeru a po večeri mám takú už každoročnú tradíciu, že idem ku svojej najlepšiej kamoške Simonke a tam sa s deťmi hráme, s novými darčekmi, ktoré podostávali až do večera. 

Ako ty sama vnímaš tento čas? Je to aj u teba skôr o spomaľení alebo na poslednú chvíľu dobiehaš zameškané?

Myslím si, že čas Vianoc by mal byť skôr o tom spomalení a uvedomení si tých skutočných hodnôt, aj keď my ženy sa v túto dobu ( teda určite aj muži) dosť naháňame, pretože chceme mať všetko dokonale prichystané. No koniec koncov, to vôbec nie je o tom, ale skôr, že človek môže tráviť ten čas so svojimi najbližšími. Ja tým, že žijem v zahraničí si to uvedomujem veľmi.

Jednoducho, že tá rodina a blízki mi chýbajú, takže pre mňa je toto najdôležitejšie. 

Ktoré naše zvyky máš najradšej?

Samozrejme večne plný stôl jedla, hneď po pôste cez Štedrý deň. A k tomu patrí aj stolovanie, cesnak na stole (zdravie), orech (hojnosť), šupina z kapra (peniažky). Na konci večera je u nás doma aj zvykom krájať jabĺčko, na znak šťastia a zdravia pre celu rodinu. 

Čo by si si najviac priala pod vianočným stromčekom? Na jednej strane pre seba a na druhej pre svet? 

Možno to znie až neuveriteľne, ale nemám žiadnu materiálnu túžbu. Najväčší dar, ktorý môže človek dostať je čas, lásku a objatie, od svojich najbližších počas týchto sviatkov. Pokoj na duši a ten skutočný pocit šťastia, ktorý sa však nedá kúpiť. Takže odporúčam, ak si nájdete pod stromčekom aj niečo čo vás možno nepoteší, treba si uvedomiť, v akej dobe žijeme a čo je skutočne najdôležitejšie.

Zároveň aj prajem svetu, ľuďom, jedno jediné - to najvzácnejšie a to je zdravie, pre telo aj myseľ.   

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe