Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Moderátorka Simona Frantová zažiarila v svadobnej parte Važec: Symbolizuje odhodlanie a silu Sloveniek

Slovenské celebrity

Simona Frantová je od malička spätá s ľudovou kultúrou či tradíciami a pokračuje v tom aj vo svojej kariére. Nedávno nafotila portrét v rámci projektu Party v 21. storočí vo svadobnej parte z Važca.

Moderátorka Simona Frantová sa roky venuje kultúre a umeniu, predovšetkým s dôrazom na kultúrne dedičstvo a bohatstvo nášho Slovenska. Umenie ako také si ctí a má k nemu blízko už od čias, keď bola ešte dievčatko. O tom, že kultúra kultivuje národ sa presvedčila už niekoľkokrát a najnovšie sa stala súčasťou úspešného projektu Party v 21. storočí. 

Neprehliadnite: Perníková madona: Andrea Smolinská v Galérii Ľudovíta Fullu žiari na titulke magazínu FEMINITY

 

 

 

Projekt Party v 21. storočí obdivuje roky 

Moderátorka Simona Frantová prezradila, že projekt Party v 21. storočí obdivuje roky. Rovnako ako jej stará mama, aj ona má pozitívny vzťah k umeniu a kultúrnym tradíciám, ktoré sa snaží zase svojej generácii priblížiť čo najautentickejšie.
„Vďaka mojej starej mame Darinke Laščiakovej som od malička silno spätá s ľudovou kultúrou a tradíciami. Ako dieťa ma prihlásila do folklórneho súboru Čečinka a ľudový kroj som si na vystúpenia obliekala osem rokov. Aj preto som projekt Party v 21. storočí vnímala od začiatku veľmi intenzívne a jeho tvorcovia mali môj úprimný obdiv,“ prezradila nám v rozhovore Simona.

Simona v úlohe važeckej nevesty

Simona mala tú česť obliecť si na seba dobový kroj a svadobnú partu z Važca. „Pri príležitosti výstavy Party Benka v ZOYA Museu v Modre mi tvorcovia projektu spomínali, že aktuálne realizujú etnologický výskum svadobnej party z Važca, ktorú plánujú nafotiť koncom roka. Bola pre mňa veľká česť, keď mi navrhli, že by som mohla byť važeckou nevestou práve ja nakoľko spĺňam ich kritériá – slobodná a bezdetná. Neváhala som ani sekundu a s radosťou súhlasila,“ neskrývala svoje radostné dojmy zo spolupráce. 

Sila estetického stvárnenia obrazu spočíva nielen v hrdom postoji dievčaťa v dobovej važeckej parte, ktorý symbolizuje odhodlanie a silu Sloveniek, ale aj v kompozícii obrazu, či použití geometrických ornamentov. Pri komponovaní portrétu boli fotografi inšpirovaní takmer storočným dielom Važecká nevesta Jána Hálu, a svojou modernou optikou sa snažia nadviazať a zároveň vzdať hold jeho celoživotnej práci.
Treba spomenúť aj farebnosť – kombináciu troch slovanských farieb, ktorá bola dôležitým atribútom obrazovej skladby. Maliarka svoju inšpiráciu hľadala v charakteristickom prvku svadobného odevu mladuchy – v ,,pôlke“, vytkávaného plátna, na ktorom dominuje červená farba ako ochrana pred škodlivými silami. 

Važecká svadobná parta ako kultúrne dedičstvo

Parta bola ozdobou hlavy nevesty, symbolom čistoty a krásy. Jej výrobe sa venovalo len niekoľko zručných žien, ktoré pri výrobe čerpali inšpiráciu z podtatranskej prírody. Prednú časť party lemuje pás kvetov a zelených listov, drobných šištičiek, doplnených sklenenými perličkami rôznych veľkostí a tvarov, symbolizujúcu rozkvitnutú važeckú lúku s ligotajúcimi sa kvapkami rosy. Súčasťou party je sedem štvorcových zrkadielok, predstavujúcich jednotlivé dni v týždni. Vrchnú časť party zdobia biele metličky, pripomínajúce chvostíky spevavcov. Súčasťou obradovej úpravy hlavy mladuchy boli stuhy - ,,gaune“ zozadu pripnuté a spustené až po koniec sukne, taktiež nesmeli chýbať kratšie družičkovské stuhy. Parta na obraze pochádza z druhej polovice 20. storočia, patrí do dedičstva obce.

„Keďže važecká svadobná parta a kroj sú vzácnym kultúrnym dedičstvom obce, fotenie sa realizovalo priamo na miestnom Obecnom úrade. Na milom výlete ma sprevádzala mama a obe sme boli plné očakávaní. Najskôr sa realizovalo dokumentačné fotenie v tradičnom svadobnom kroji, ktoré mi pripomínalo časy, keď som spievala vo folklórnom súbore, alebo vystupovala s mojou starou mamou. Obliekanie sa do kroja bolo pre mňa vždy zážitkom a tieto emócie sa mi naraz všetky vrátili. Aby sa však projekt priblížil viac k mladým ľuďom, nasledovalo maľovanie na tvár – face painting. Typický, geometrický, važecký vzor sa objavuje aj v pozadí diela, ktoré je rovnako namaľované ručne. Výsledkom je obraz, ktorý unikátnym spôsobom spája fotografiu, face painting a ručnú maľbu,“ priblížila nám celý proces realizácie známa moderátorka, ktorej to v svadobnej parte veľmi pristane. 

Uchovávanie kultúry mladou generáciou a radosť starej mamy

Jej stará mama kedysi zbierala ľudové piesne po regiónoch Slovenska a významne tak prispela k budovaniu kultúrneho dedičstva. Simona ako jej vnučka, dnes pokračuje v jej šľapajách a unikátneho obrazu sa veľmi teší spolu s celou rodinou.

Prečítajte si: Tamara Šimončíková Heribanová: Dedičstvo po našich predkoch je bohatstvo, ktoré sa nesmie vytratiť


 

„Do poslednej chvíle som netušila, ako bude v poradí 54. obraz projektu Party v 21. storočí vyzerať. Pre celú rodinu to bolo veľké prekvapenie, no najviac som sa tešila na reakciu mojej starej mamy, ktorá o ničom nevedela. Keď som dielo rozbalila, bola nesmierne dojatá pretože tak, ako ona kedysi zbierala ľudové piesne po regiónoch Slovenska, aj táto skupina mladých tvorcov uchováva naše kultúrne dedičstvo. „To je niečo úžasné. Ako keby som videla seba, keď som bola mladá.“ Bola jej prvá reakcia. "Je to krásna a veľmi záslužná práca. Keby som vtedy nepozbierala a nezapísala všetky tie krásne slovenské piesne, dnes by ich nikto nepoznal. Rovnako ako aj tieto nádherné svadobné party, ktoré sú pýchou nášho národa a treba si ich uchovať." pokračovala. Potom nám zaspievala pieseň Parta moja, parta a tiež jej svadobnú odobierku Zbohom ostávajte pri ktorej sa nám už tlačili slzy do očí. Boli to jedny z najkrajších Vianoc, na ktoré nikdy nezabudnem. Je to pamiatka na celý život,“ dodala na záver.  

Páčia sa vám naše slovenské ľudové kroje a party, ktoré sú skutočným bohatstvom?

spolu hlasovalo 249 ľudí

Áno
240
Nie
9