Presunúť na hlavný obsah

Tipy, ako sa nestrápniť na prvej návšteve vo fitku: Bod 2 najčastejšie ľudí odradí, pritom úplne zbytočne

Fitness

Prvá návšteva fitcentra môže byť naozaj stresovou záležitosťou. Obzvlášť pre tých, ktorí doteraz nikdy veľmi aktívne nešportovali. Dôležité je odhodlanie. A na čo sa pripraviť, aby ste prvú „posilku“ zvládli bez nepríjemností?

Rozhodli ste sa konečne zájsť do posilňovne. Známi vás upokojujú slovami „každý, kto tam bol, niekedy začínal“ alebo „tí fitnessáci tiež predtým nemali svaly“ a podobne.  Všetko to znie povzbudivo, ale aj tak nahlodáva ten červíček vo vnútri, čo keď sa strápnite.  Poďme si teda povedať, čo urobiť, aby sa tak nestalo.

Čítajte tiež: Ak chcete mať vysnívané brucho, zabudnite na brušáky: Stačí pár minút denne a vaša postava prejde premenou roka

1. Veľmi krátke topy nechajte doma

Je dobré zamyslieť sa nad tým, že idete cvičiť, takže si vezmite pohodlné oblečenie.  Sukienku na tenis alebo naopak nohavice na horskú túru nechajte v skrini.  Klasické športové oblečenie, ako sú legíny, funkčné tričko a športová obuv, je vybavenie vhodné do posilňovne.  Odporúčam vziať si uterák a vodu na pitie. Ak ako žena zvolíte podprsenku, ktorá akoby nebola alebo miniatúrne kraťasy, z ktorých vypadáva polovica zadku, rozhodne na seba strhnete pozornosť všetkých strán.

2. Nenechajte sa vyradiť strachom

Tréneri sa väčšinou zhodujú, že od svojich cvičencov počúvajú, ako ich od prvej návštevy posilňovne odrádzal strach z „okukávačov“.  Vezmite si to ale takto - ľudia, ktorí vo fitnescentre momentálne cvičia, majú k dispozícii tak hodinu až hodinu a pol času na svoj tréning, a potom idú preč.  Rozhodne sa tam nechodia baviť a pozerať na začiatočníkov.  Skrátka myšlienku, že vás niekto bude sledovať a posmievať sa, úplne vypustite z hlavy.

3. Zaberte správne miesto

Pokiaľ ale predsa len potrebujete mať istotu, že na vás nebude nikto pozerať, zamierte na bežecký pás, prípadne rotopéd.  
Z rotopedu je obvykle skvele vidieť okolie, takže si dokonale obhliadnete terén.  Predídete tomu, že sa zastavíte kdesi uprostred posilňovne, kde práve niekomu môžete prekážať.

4. Len krátke posilňovanie

Spomínaný bežecký pás alebo rotopéd sú stroje určené na aeróbnu aktivitu, teda kondičnému a vytrvalostnému typu cvičenia (beh, rýchla chôdza).  Zložitejšie to už býva s posilňovaním.  S tým si ale zo začiatku toľko nelámte hlavu, môžete ho zaraďovať postupne.  Samotné posilňovanie môže zo začiatku trvať len 15 až 20 minút, postupne 30 až 40 minút. Ak ste úplný začiatočník, odporúčam začať cvičiť na veľkej gymnastickej lopte, ktorú v posilňovni tiež nájdete.  Alebo zvoľte cviky s vlastnou váhou.

Neprehliadnite: 4-týždenný plán na chôdzu, ktorý roztopí neželané tuky: Vďaka tomuto programu schudnete na želanie

5. Nepreháňajte to s náročnosťou

Pokiaľ sa nakoniec rozhodnete hneď na prvýkrát cvičiť na posilňovacích strojoch, nepreháňajte to s náročnosťou.  Radšej si naložte menšiu váhu a cvičte pomaly.  Nikam sa  neponáhľajte a sústreďte sa hlavne na správnu techniku.

Pokiaľ si nie ste istí, môžete si k svojim začiatkom prizvať na pomoc osobného trénera.  Ten vám pomôže zvládnuť techniku ​​cvičenia a taktiež nastaví správny tréningový plán. Tak smelo do posilňovne!

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe