Presunúť na hlavný obsah

Cestovateľské tipy umelkyne Soni Michalákovej: Nechajte sa zlákať jej tipmi, kam vyraziť

Cestovanie

Pôvabná umelkyňa, žena, ktorá vychováva štyri deti a vo svete umenia sa stáva skutočným fenoménom - Soňa Michaláková je známa tým, že cestovanie je jej veľkou vášňou. My sme ju vyspovedali a prezradila nám nielen to, ktoré miesta sú jej srdcovkou, ale kam by ste rozhodne mali vyraziť. Táto žena, skrátka inšpiruje vo všetkých ohľadoch!

O tebe je známe, že cestuješ naozaj veľa. Mala si k tomu vzťah vždy, či súviselo to až s tvojou prácou? 

Intenzívne som začala cestovať až v dvadsiatich, vydávala som sa na dobrodružné poznávacie cesty do Južnej Ameriky alebo Ázie. Až neskôr som sa odhodlala objavovať cestovateľské destinácie na našom kontinente a prešla som si takmer všetky.

Prečítajte si: Emma Čaputová na nových fotografiách žiari. Vzhľadom pripomína čoraz viac svoju mamu

Vďaka môjmu projektu Discovering Coco som už napríklad vo Francúzsku ako doma, práve tam pátram v šľapajách legendárnej návrhárky. V posledných rokoch som často a s radosťou navštevovala Kaliforniu a objavovala unikátnu atmosféru Los Angeles, Palm Springs, San Francisca alebo Las Vegas.

Či už vycestujete do Terchovej, Ria alebo Cape Town každá cesta Vás obohatí novými zážitkami. Dokopy som už navštívila 34 krajín sveta.

Ktoré destinácie sú tvojou srdcovkou a prečo? 

Budem znieť možno ako patriot, ale duchom sa vždy rada vraciam do podmanivej prírody Kysúc. Ak však moja duša túži po kráse a umení, dokáže ju uspokojiť napríklad Francúzsko.

Zmenil sa tvoj výber dovoleniek a krajín, kam cestuješ odkedy si viacnásobnou mamou?

Výber sa nezmenil, len počet kusov batožiny. Hneď ako deti podrástli, vydala som sa po stopách ďalších umelcov.

Navštívila som domovisko Picassa v Antibes, Saint-Paul de Vence s úžasnou zbierkou umenia nadácie MAEGHT, Cocteau vo múzeum v Menton a každú veľkú výstavu v Paríži.

Naposledy to bola Muglerova retrospektíva v Museé des Arts Decoratif. Najmladšia dcéra navštívila New York už ako štvormesačná, takže deti nás nikdy v cestovaní neobmedzili, práve naopak. Často nás práveže povzbudzujú aby sme sa spolu vydali na ďalšie cesty.

Kam sa podľa teba rozhodne oplatí s deťmi vyraziť? Kde ste si to skutočne užili…

Okrem Gréckych ostrovov v lete a klasickej zimnej lyžovačky v Tatrách si deti vždy užijú aj bohaté atrakcie európskych metropol, či už to je londýnska ZOO alebo parížsky Disneyland. Doteraz spomínajú tradičné francúzske crepes spod Eiffelovky, staršie deti napríklad futbalové zápasy v Madride.

Ale aby ste deťom dopriali krásny zážitok, stačí zájsť do susednej Viedne a navštíviť Albertinu, Múzeum prírodnej histórie, Múzeum Sveta alebo akvárium Haus de Mer. Naposledy sme strávili krásnu sobotu aj v bratislavskej galérii Nedbalka.

Ak deťom doprajete svoj čas, lásku a pozornosť, akýkoľvek výlet bude čarovný. Takisto neďaleká Budapešť má obrovský potenciál pre rodinný víkend.

Tvoj najväčší splnený a nesplnený cestovateľský sen?

Túžim vidieť medvede loviace lososy na Aljaške a polárnu žiaru. Takisto ma láka nespútané pobrežie Írska. 

Môj najväčší splnený sen je súkromná prehliadka kláštora v Aubazine, kde na povale spávala maličká Gabriele Chanel.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe