Presunúť na hlavný obsah

Čarovné rozprávkovo za hranicami: Vianočný čas, môžete prežiť štýlovo a bezstarostne, dokonca aj v tomto náročnejšom období

Cestovanie

Ak v tomto období hľadáte malý unik z reality, objavili sme pre vás výnimočné miesta, kde si užijete dokonalé čaro Vianoc už teraz. Priznajme si, aktuálne je celkom fajn nechať sa niesť vo víre fantázie a rozprávok, no nie? No a malý bonus navyše - nemusíte ani chodiť veľmi ďaleko.

Rozprávkovo krásne miesta, ktoré vám navodia tú pravú vianočnú atmosféru, nájdete aj kúsok za našimi hranicami. Konkrétne Praha je aktuálne mestom, kde si dokážete vychutnať magickú výzdobu, chuť medovníčkov, vônu vareného vína a horúcej čokolády.

Zabudnite na chvíľku na starosti bežných dní a uniknite tak trochu mimo reality. Naši susedia majú predsa len o niečo miernejšie opatrenia, takže pokiaľ dodržiavate všetky pravidlá, viete si tu naozaj užiť rozprávkový čas. Vlastne tak ako sme ho poznali spred obdobia pandémie. Tak čo, chcete vedieť, kam rozhodne musíte zavítať? 

Preneste sa do sveta zázrakov

Adresou číslo jeden, čo sa týka ubytovania je pre nás rozhodne hotel Augustine, a Luxury Collection Hotel, Prague. Nájdete ho rovno pod Pražským hradom a môžeme vyhlásiť, že je to najkrajší a najromantickejší hotel v Prahe. No a v tomto období, aspoň za nás aj najčarovnejší. Budete si tu pripadať ako v rozprávke Hansa Christiana Andersena.

Toto jedinečné miesto, v ktorom sa snúbi minulosť s prítomnosťou je skrátka láskou na prvý pohľad. Samotná história hotela siaha až do 13. storočia, kedy bol na Malej Strane postavený Augustiánsky kláštor. História Augustininánského rádu je dodnes v hoteli zakotvená v detailoch samotného dizajnu, či už ide o malé sošky, fotografie mníchov z celého sveta alebo originálne obrazy priamo z kláštora. 

Všetko toto dotvára jedinečnú atmosféru miesta a v predvianočnom období to má ešte osobitejšie čaro. Návrat ku koreňom, hľadanie vlastnej podstaty, uvedomenie si samého seba a užívanie si prítomnosti je vlnová dĺžka, na ktorú sa tu rozhodne naladíte. V našom ponímaní je to naozaj zázračná adresa na únik z reality všedných dní, do čarovného a tajomného sveta.

A vy si tu skutočne ako v nejakej rozprávke budete aj pripadať. Už len samotný vstup do hotelového lobby ohromí svojou kúzelnou výzdobou a rozpáleným krbom. Na recepcii vás privítajú domácimi cukrovinkami od cukrárky Jarušky, čo vám navodí čarovnú atmosféru Vianoc. 

"Jeden z najkrajších apartmánov u nás v hoteli Augustine sa raz za rok premení na vianočnú rozprávku a vďaka honosnej výzdobe prenesie hostí priamo do sveta vianočných zázrakov. Pod stromčekom čakajú darčeky pre celú rodinu a izbou sa nesie vôňa domáceho pečiva. V pohodlí luxusného apartmánu si vychutnáte horúcu čokoládu za zvuku kolied, pred prechádzkou vianočnou Prahou. Okrem špeciálneho Vianočného apartmánu, je samozrejme aj celý hotel nádherne vyzdobený a navyše vonku na terase sa každoročne nachádza 7 metrový stromček, ktorý je dominantou," hovorí Karolína Polatová - marketing supervisor z Augustine, a Luxury Collection Hotel, Prague. 

Neprehliadnite: Jej korunku si objednala samotná Kardashianka. Slovenka Anička vyrába originálne šperky

"Tradíciou v Augustíne je slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka a tak zahájenie vianočnej sezóny. Večerom hostí sprevádza detský zbor, operná speváčka a pred rozsvietením požehná aj jeden z Augustiniánskych mníchov susediaceho kláštora. Nechýba ani varené víno či horúca čokoláda, ktoré je možné si vychutnať z Augustine hrnčekov. Tie sa predávajú na charitatívne účely Augustininánskeho kláštora. (Bohužiaľ tento rok ani vlani sa kvôli pandémii neuskutočnilo, ale tešíme sa na ďalšie roky). V Augustine reštaurácii si pre hostí tím kuchárov pripravuje aj kulinárske zážitky. Na Vianoce degustačné menu, na silvestrovský večer rozsiahly buffet s chuťami z celého sveta a sviatočný brunch. Takže o dokonalú atmosféru Vianoc je tu postarané."

Praha, ktorej hlavnou atrakciou v decembri sú vždy vianočné trhy, má aj tento rok čo ponúknuť. Prázdnejšie ulice vás dostanú sviatočnou atmosférou na každom rohu a vďaka vianočnej výzdobe, ktorá sa snúbi so sezónnou ponukou v každej lokálnej kaviarni či reštaurácii, si to tu naozaj užijete. 

Čarovné miesta, ktoré musíte mať na travel liste

Vydajte sa korčuľovať na jedno z mestských klzísk a zahrejte sa horúcou čokoládou v autentickej kaviarni. Nevynechajte ani stromček na Staromestkom námestí alebo Pražskom hrade.

Vianočný čas je jednoducho kultúrnym vrcholom v Prahe, kde sa koná mnoho sviatočných koncertov a predstavení ako v Národom divadle tak aj v Štátnej opere. Alebo napríklad Česká filharmónia organizuje každú nedeľu Adventný koncert v dvoch časoch. No a veľkým plusom sú aj otvorené reštaurácie, bary, SPA a wellness.

Ak si chcete mesto vychutnať v súkromí, urobte si prechádzku po parku pri Vltave, zavítajte na Petřín, nevynechate židovskú štvrť a Letenské sady.

Alebo sa bežte podpísať aj na Lennonovu stenu. Práve ku koncu komunizmu začali študenti písať texty Lennonových piesní na obyčajný múr. Dnes táto stena predstavuje lásku a mier – a tiež si na ňu môžete niečo nakresliť. No a opäť vo vianočnom čase je to o niečo čarovnejšie. Pre nás je výnimočný aj Vyšehrad, hoci tak trochu stojí v tieni Pražského hradu, no je veľmi zaujímavý. Bol postavený okolo 10.storočia a nájdete tu najstarší dom v Prahe, Rotundu sv. Martina. 

My oceňujeme aj dodržiavanie opatrení u susedov, kde azda aj vďaka tomu funguje všetko takmer normálne. Čiže nudiť sa ani náhodou nebudete. No a až tak veľa turistov sem nechodí, čo je momentálne tiež plus.

Sladká bodka na záver

Sladké hriešnosti k Vianociam skrátka patria. Preto určite nevynechajte dokonalé cukrárne. Medzi našich favoritov okrem známeho Savoy, či Reflectory baru, patrí rozhodne Cukrář Skála a Oh Deer Bakery na Malostranskom námestí. 

Určite odporúčame ochutnať Croblihu s dokonalou náplňou z creme fraiche a čučoriedkovej marmelády. No a k tomu si vezmite do ruky cappuccino. Nalaďte sa skrátka na užívanie si malých radostí, ktoré jednoducho vyčaria úsmev na tvári.

Užívajte si život a všetko s ním spojené. Lebo moment, ktorý prežívate teraz sa už nikdy nezopakuje. Občas je celkom fajn si to pripomínať, no nie?

 

 

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe