Presunúť na hlavný obsah

Jej korunku si objednala samotná Kardashianka. Slovenka Anička vyrába originálne šperky

Kariéra

Značka Čarbičková crowns nie je na Slovensku žiadnou neznámou. Nakoniec sa však ukazuje, že ani v zahraničí - siahla po nej jedna z najznámejších svetových celebrít.

Koruny, čelenky, pokrývky vlasov... ako nazývate vaše produkty vy?

Tak ako píšete, prevažne čelenky, koruny, alebo halo crowns. Okrem toho vyrábame ešte šperky na telo – harness a náhrdelníky, choker náhrdelníky, náramky, ktoré voláme s manželom „drápky“. 

Pamätáte si na svoj prvý výrobok, ako vyzeral a komu bol venovaný? Čo ma inak dosť zaujíma.. ako vám ho vôbec napadlo vyrobiť? 

Vôbec nie, to už je veľmi dávno. Bižutériu som začala tvoriť  detstve. Dalo by sa možno povedať, že prvé moje výrobky putovali mojim kamarátkam na základnej škole. Mala som šťastie, že moji rodičia začali ručne vyrábať ružence. Triedila som pre nich obrovské pytle so sklenenými perlami, ktoré vozili z Jablonca nad Nisou. To mi precvičilo trpezlivosť. 

Pomerne rýchlo som sa naučila „ketlovat“ a potom už to išlo samo. Stále som vymýšľala niečo nové, občas som šila, veľa som kreslila. Bola som vždy veľmi kreatívna, nemám rada nudu, takže vždy vymýšľam niečo nové. 

Prečítajte si: Na slovenskú módnu scénu priniesla nový kúsok. Nina začala vyrábať nadčasové kimoná ešte počas materskej dovolenky

Vaše diela sú mimoriadne nápadité a váš rukopis je známy po celom Slovensku.. ako ste si ho dokázali vytvoriť? 

Myslím, že praxou a dobrými nápadmi. Hovorí sa, že keď  danom odbore odpracujete 10 000 hodín stávate sa odborníkom. Navrhovanie nových korún už je pre mňa denný chleba, odpadla tréma aj strach zo zodpovednosti. Už iba tvorím a užívam si to. 

Dá sa na Slovensku umením živiť? 

To je dobrá otázka, ťažká otázka. Myslím, že áno, ale nie som rýdzi umelec, som skôr dizajnér alebo remeselník. My predávame výrobky viac do sveta ako na Slovensko, ale to preto, že robíme produkty, ktoré sú trendové  v zahraničí. K nám sa to ešte len dostáva a neviem presne posúdiť ako sa to čo robíme u nás uchytí. Kedysi sme vyrábali kvetinové čelenky, táto výroba sedela viac na slovenský trh, ale vadilo mi, že to robí veľa ľudí. Už to pre mňa nebolo atraktívne ani trendy a potom som prišla nato, že je pre mňa slovenský a český trh skôr obmedzením, pretože som trošku popredu. Baví ma viac zahraničná móda, moderna, aktuálne trendy, extravagancia, sloboda, vyzývavosť. Rada ľudí prekvapujem, robím niečo unikátne, čo ešte nevideli.  V tom vidím zmysel a budúcnosť.

Okrem toho, že máte celkom slušnú klientelu, mala vašu korunu aj Khloe Kardashian.. a mne na začiatok napadá otázka – ako sa vám toto podarilo? Veď to je skvelý úspech! 

Haha, to my stále nevieme, ako sa nám takýto zázrak podaril. Pravda je, že objednávka, ktorá nám prišla bola priamo na Khloé Kardashian meno a my nevieme či to pod jej menom objednával jej stylista, alebo ona sama. Je to pre nás záhadou, možno sa to raz dozvieme. Ľudia, ktorí s ňou pracujú nás na instagrame sledujú, sme v kontakte, ale nikdy som sa nespýtala. Veľmi nás chválili, páčia sa im naše výrobky. Khloé si vybrala jednu zo starších čeleniek a mne to nedalo pokoj. Hovoria som si, že dnes už robíme koruny krajšie a že jej to chcem ukázať. Tak som si ju trošku naštudovala a nacítila a vyrobila som jej ešte ďalšie 3 koruny. Bol to dobrý nápad, pretože si Khloé pre svoj kostým Kleopatri zvolila čelenku, ktorú som pre ňu navrhla na mieru. Tu čo si objednala si asi ešte nevzala, nezaznamenali sme to. Mám veľkú radosť z toho, že sa mi podarilo ju takto na diaľku odhadnúť. Je to pocta. 

To nepochybne je. Ako ste sa cítili, keď ste uvideli fotku Khloé s vaším dielom?

Mala som neskutočnú radosť. Keď sme balík odoslali tak som stále bojovala s myšlienkou, či sa mi to iba nesníva. Mala som pocit, že nie sme dosť dobrý nato aby si náš výrobok na seba vzala takáto mega star. A potom mi jedného večera prišla správa od kamarátky, že to vyzerá, že má na sebe Khloé Kardashian našu čelenku, tak som sa okamžite išla pozrieť na instagram a bolo to tam! Mám z toho ešte stále veľkú radosť, usmievam sa vždy keď tie fotky vidím. Myslím, že sa jej celý look páčil a bola spokojná, tých fotiek bolo veľa. Na sociálnych sieťach mala úspech, vznikol z toho viral s hashtagom #khloepatra. 

Poďme ale naspäť k vašim dielam – pre koho sú určené a čo je ich ideou, pointou?

Naše čelenky sú určené asi každému, koho si pritiahnu. Často si ich objednávajú nevesty, vizážistky, fotografky, kameramani, muži, ženy, robili sme už aj detské čelenky na mieru.  Sú vhodné na festivaly, oslavy narodením, rozlúčky so slobodou, výnimočné udalosti, plesy, karnevaly a podobne. 

Spomínali sme Khloé ale mňa by zaujímalo, čo osobne vy považujete za najväčší úspech?

Pre mňa je najväčší úspech to, že nám to s Vladom takto krásne funguje. Máme svetlejšie aj tmavšie dni, ale stále to zvládame, stále sa zlepšujeme a podporujeme. Stále sa máme radi a aj keď máme veľa práce tak si užívame tu našu spoločnú cestu životom. Za veľký úspech tiež považujem to, že som v živote našla to čo chcem robiť celým svojim srdcom, je to veľké šťastie, alebo sa možno dá povedať, že je to dar. 

Napriek tomu sa mi nedá neopýtať, máte nastavené nejaké nové ciele, respektívy sny, ktoré by ste si v tomto podnikaní chceli splniť?

Ja už som v plánovaní a vymýšľaní cieľov trošku opatrná. Príde mi, že to má úplné opačný efekt, haha. Radšej nebudem nič prezrádzať dopredu. Ale jedno povedať určite môžem, nemám v pláne meniť odbor. Chcem ostať verná čelenkám a korunám, chcem ich stále robiť lepšie a zaujímavejšie, aby sa náš zákazník nenudil. Veľmi ma táto práca naplňuje a iba si prajem si ju každý deň užívať. Uvidíme kam nás vietor zavedie, cieľ nie je dôležitý, najdôležitejšia je samotná cesta. Tak to teraz mám a je mi dobre.

Neprehliadnite: To, čo na slovenskom trhu nenašli, si vytvorili. Slavka a Petra založili nápaditú a multifunkčnú značku Athleeya 

Ak vás zaujíma viac lokálna tvorba, neváhajte navštíviť portál Robene.sk

- Najčítanejšie -