Presunúť na hlavný obsah

3 najväčšie mýty spojené so stravovaním a chudnutím: Odborníci sa zhodujú, že týchto chýb sa dopúšťa väčšina z nás

Chudnutie a diéty

Pri chudnutí sa dopúšťame veľmi často totožných chýb. Hoci o tom vieme, robíme ich zas a znova. Práve to nám bráni dopracovať sa konečne k vytúženej figúre.

Občas máme pocit, že chudnutie je celá veda. Skrátka dopracovať sa k TOP figúre, dá zabrať. Skúšame, prechádzame rôznymi fázami a nájsť ideálnu cestu býva komplikované. Odborníci sa však zhodujú v tom, že sa najčastejšie dopúšťame troch základných chýb, ktoré však v danom momente považujeme za dobré kroky. O ktoré ide? 

1. Keď jedálniček obmedzím len na zeleninu a ovocie, výrazne schudnem bez jojo efektu

Toto je azda najčastejší omyl, ktorému verí takmer každá žena, ktorá sa dá na diétu. Máme pocit, že ak jedálniček obmedzíme len na ovocie a zeleninu, dopracujeme sa k vytúženej figúre rýchlo a bez väčšieho trápenia. To je však veľký omyl. Áno, pokiaľ si doprajte výlučne takúto clean stravu, uvidíte celkom rýchly úbytok na váhe, no udržať takýto model môže byť viac ako náročné. Skrátka jediné, čo pri chudnutí platí je, že náš energetický výdaj musí byť väčší ako príjem.

Mohlo by vás zaujímať: Sociálne väzby dokázateľne ovplyvňujú naše fyzické zdravie: Zamýšľali ste sa nad tým, kto tvorí váš najbližší okruh?

Mali by ste dbať na pravidelnosť, pestrosť a dobrý pitný režim, v kombinácii s pohybom. Dôležité sú tiež aj malé pauzy pri jedení. Telu trvá až 20 minút, kým sa do mozgu dostane signál, že už sme sýti. Preto sa odporúča jesť v pokoji a pomaly.

2. Z tukov len priberiem, v strave ich treba úplne eliminovať

Toto je takisto úplný nezmysel a paradoxne si tým viac pri chudnutí ublížime ako pomôžeme aj keď to tak nevyzerá. Tuky netreba vnímať ako strašiaka, lebo pre náš organizmus sú prospešné. K normálnemu fungovaniu ich nevyhnutne potrebujeme. Treba sa však držať toho, že by nemali tvoriť viac ako 30% energie, ktorú denne prijmeme.

Ono najväčší problém je, že si ich doprajeme v neprimeranom množstve a to zväčša tých živočíšnych. Pokiaľ siahnete po orechoch, semiačkach, vajíčkach alebo omega 3 - mastných kyselinách rozhodne telu neublížite, práve naopak. 

3. Ak budem veľa cvičiť a prekonávať svoje limity uspejem

V určitom zmysle áno, ale z dlhodobého hľadiska ide opäť o neúnosný model. V snahe zrýchliť proces chudnutia totiž často cvičíme oveľa viac, pridávame si série, cviky, počet tréningových dní. Pri znižovaní hmotnosti treba však držať hladinu trpezlivosti na vyššom maxime. Inak rozhodne nedosiahneme výsledky, ktoré by sme chceli.

Neprehliadnite: Dokáže krvná skupina predurčovať našu budúcnosť? Vraj nás ovplyvňuje celý život v značnej miere

Keď totiž rapídne zvýšime počet tréningov, pridáme telu ďalší stresový faktor, čím ho zbytočne potrápime. A to sa opäť negatívne prejaví.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe