Ako má vyzerať večera, keď chcete schudnúť? Radu nejedzte po 5-hodine, považujem za nevhodnú, hovorí odborník
Spolu s bielkovinami a tukmi patria sacharidy medzi hlavné tri zložky stravy. Jesť by ste ich mali, o tom nie je téma. Je ale nutné zaraďovať všetky prílohy, ovocie a sladkú zeleninu iba dopoludnia? Alebo si ich môžete dať pokojne aj na večeru?
Keď chcete schudnúť, prípadne si udržať štíhlu postavu, nesmiete jesť večer žiadne sacharidy. Tak to jednoducho je a basta fidli. Tiež sa už roky stretávate s týmto stále rovnakým odporúčaním? Veríte mu, alebo si myslíte, že je to skôr prežitok?
Čítajte tiež: Jedzte v časoch, kedy je telo pripravené tráviť: Toto je expresná cesta ako môžu ísť kilá dolu bez väčšej námahy
Individualita
Otázka, či jesť večer sacharidy, alebo nie, je veľmi individuálna. Niekomu večer vyhovujú, niekomu už nie. Ja osobne večer preferujem zeleninu s bielkovinami (chudé mäso, vajcia, tofu…), obohatenú o zdravé tuky (olivový olej, avokádo, orechy).
Dôvod je prostý – svoj odporúčaný denný príjem sacharidov som už zjedol cez deň a večer mám rád ľahšie jedlá, ktoré ich neobsahujú toľko. Avšak ak niekomu vyhovuje cez deň jesť ľahko, je možnosť si ich večer v určitom množstve dopriať.
Moja rada teda znie: vyskúšajte, čo je pre vaše telo najlepšie. Podľa pocitu zaraďte sacharidy buď iba cez deň a večer ich už obmedzte, alebo ich cez deň konzumujte menej a „schovajte“ si ešte rezervu na večer. Potom zaraďte komplexné sacharidy formou prílohy (celozrnný kuskus, bulgur, ryža, zemiaky, celozrnné cestoviny), avšak v množstve, ktoré zodpovedá vášmu celkovému dennému príjmu.
Démonizovanie sacharidov
Predtým sa démonizovali tuky, dnes sacharidy, preto je táto téma teraz skloňovaná snáď vo všetkých pádoch. Najjednoduchšie delenie týchto živín je na jednoduché (sladkosti, ovocie, med…) a zložité alebo komplexné (zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny). Konzumovať by ste mali predovšetkým sacharidy komplexné.
Aj v tomto prípade však platí pravidlo „všetko s mierou“. Potraviny s komplexnými sacharidmi prinášajú síce cennú vlákninu, vitamíny, minerálne a ďalšie zdraviu prospešné látky, ale s ich konzumáciou to nesmiete preháňať.
Dôležité je tiež myslieť na zdroje bielkovín a tukov a ich vzájomný pomer a samozrejme aj na celkový objem jedla za deň, teda energetickú nálož. V prípade, že všetko bude v rovnováhe a vhodne nastavené pre váš metabolizmus, potom sa príjmu sacharidov večer nemusíte obávať.
Osobne zastávam názor, že pre udržanie váhy je najdôležitejšie zachovávať v rovnováhe denný príjem a výdaj kalórií a samozrejme správne celodenné pomery sacharidov, tukov a bielkovín (pri chudnutí by stravu mali z 50 % tvoriť sacharidy, z 30 % bielkoviny a z 15 % tuky).
Mohlo by vás zaujímať: Tieto 4 veci spôsobujú, že starneme rýchlejšie: Vyhoďte ich zo svojho jedálnička aj bežnej rutiny
Rady typu „nejedzte po piatej hodine večer“ považujem za nevhodné. Ak sa naposledy najete o piatej popoludní a máte pred sebou ešte niekoľko hodín práce alebo vás čaká tréning či učenie a spať pôjdete napríklad až po polnoci, celkom iste sa dostaví nepríjemná únava a telo nebude mať dosť energie.
Väčšinou radím jesť najneskôr dve až tri hodiny pred plánovaným spánkom.
Keby som mala zhrnúť to najdôležitejšie, odporúčam neprekračovať denný príjem kalórií voči výdaju, dodržiavať správne zloženie stravy, aby nechýbali ani bielkoviny, tuky či sacharidy, a jesť najneskôr dve hodiny predtým, než idete spať.