Trendy v stravovaní na rok 2023: Veľa ľudí túži schudnúť, takto treba upraviť jedálniček, hovorí fitness tréner
Trendy životného štýlu sa stále menia. A nejde len o módu, kozmetiku alebo napríklad design. Reč je aj o fyzických aktivitách a fitness a stravovaní. Každú chvíľu je v kurze niečo iné. Čo nové prinesie rok 2023?
Osobný tréner je výborná investícia
Na zuby máme zubára, na auto mechanika, na súd si vezmeme advokáta - prečo by sme mali mať na tréning trénera? Dobrý tréner šetrí peniaze, čas, sklamanie, zranenie. Pokiaľ sami nevládnete zodpovedajúcim vzdelaním, nechajte si poradiť. Aspoň zo začiatku. Než pochopíte, že je to fajn už navždy. S trénerom markantne zvýšite šance na dosiahnutie svojich cieľov (tréner vám pomôže tieto ciele sformulovať). Poistíte si, že si na ceste k cieľom neublížite fyzicky ani psychicky. A tiež neuviaznete v pasci jojo efektov a “od pondelka” večných začiatkov. Ako spoznať skvelého trénera? Vyskúšajte referencie od ľudí, ktorým dôverujete, čítajte dostupné recenzie, dajte si skúšobné hodiny. Výborný tip je výber na základe pozorovania trénerov a ich práce priamo vo fitku, kam dochádzate. Aspoň máte na bežiacom páse čo robiť.
Čítajte tiež: Potravinová pyramída na chudnutie: Detailný zoznam potravín a odporúčané veľkosti porcií, aby ste nepriberali
Skvelý tréner s vami bude hovoriť nielen o cvičení, ale predovšetkým o vašej životospráve. Životospráva je základ. Spánková hygiena, správne nastavenie biologického rytmu, výživa. Tú je zásadné podchytiť hneď od začiatku. Potom má zmysel plánovať tréningové dávky alebo začať zmysluplne uvažovať o suplementácii.
Prehĺbi sa trend obmedzovania ultraspracovaných potravín?
Ultra spracované potraviny (UZP) sú priemyselne spracované potraviny určené prevažne na priamu konzumáciu alebo na ich konzumáciu stačí len rýchla kulinárna úprava.
Typicky sú zdrojom veľkého množstva energie, ktorú dodávajú nutrične podradné suroviny – jednoduché cukry, rafinované škroby, menej kvalitné tuky a oleje, aditíva a aromatické látky. Podľa mnohých štúdií majú ultra spracované potraviny (UZP) negatívny vplyv na naše zdravie, rastúcu telesnú hmotnosť a narúšajú aj zdravé zloženie črevnej mikrobioty.
Medzi ultra spracované potraviny patria napríklad:
- sýtené sladené nápoje, balené sladkosti a slanosti (cukríky, oblátky, sušienky, chipsy, krekry, tyčinky atď. vrátane módnych proteínových, fitness, müsli tyčiniek)
- instantné pokrmy (omáčky, polievky, dezerty, rôzne práškové diéty – napr. obľúbené moderné proteínové potraviny)
- mrazené hotové jedlá – pizza, koláče, vyprážané rybie prsty, rezne, nugetky
- údeniny vrátane chudej šunky, samozrejme párky, paštéty a pod.
- vákuované hotové jedlá
Je dôležité zaraďovať do jedálnička primárne potraviny nespracované a minimálne spracované. Najzdravšie skrátka je, bolo a bude domáce varenie a pravidelné nakupovanie čerstvých potravín. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s touto situáciou všetci pobijeme.
Na jednu stranu nechceme jesť trvanlivé, zafarbené a na prípravu extra rýchle a pohodlné potraviny, na stranu druhú však abnormálne riešime nedostatok času. Nájdeme si ho na pravidelné nakupovanie a prípravu zdravšieho jedla v roku 2023?
Kompenzácia, kompenzácia, kompenzácia
A tým nemyslím finančnú kompenzáciu ušlého zisku. Myslím nápravu škôd, ktoré na nás napáchala (rozumej, ktoré sme si na sebe napáchali sami) karanténa. A že je čo naprávať. Pošramotená psychika. Nedostatok sociálnych kontaktov. Následky sedavého štýlu života. Príbytok na váhe. Úbytok svalovej hmoty. Zhoršenie kondície. Zhoršenie celkovej kvality života. V tejto oblasti je trendom nasledujúcej sezóny poznanie, že všetko so všetkým súvisí. A služby sa tomu poznaniu budú prispôsobovať. Že imunita súvisí s duševnou pohodou, že duševná pohoda súvisí s fyzickou kondíciou, že fyzická kondícia súvisí so spôsobom stravovania, že spôsob stravovania súvisí s imunitou. A tak stále dookola! Každý predsa vie, kde ho tlačí topánka.
Mohlo by vás zaujímať: Štyri potraviny, ktoré vymažte z jedálnička, ak nechcete vypuklé brucho: Následne si zmerajte obvod pásu
Je vhodné začať s nižšou intenzitou. Občas si myslíme, že keď horko ťažko nájdeme hodinu na nejakú aktivitu, musíme to využiť v plnej intenzite. Ani náhodou, to je zle. Nesmiete sa hneď zničiť. Je dobré zostať v aeróbnej fáze a naštartovať očistné procesy v tele. Musíte byť k nemu trpezliví a ohľaduplní. Ono je unavené a možno aj poškodené. Stačí teda spočiatku nižšia intenzita. Rýchla chôdza, pomalý beh, ľahký bike, korčule. Musíte počkať, až vaše telo bude samo chcieť pridať, a až potom sa posunúť ďalej.
V tomto systéme je dobré pomenovať si svojich strážcov a podporcov. Môže to byť váš tím, váš sparring partner, váš tréner alebo napríklad náramky z rodiny šikovných monitorovacích zariadení. Rok 2023 nám určite ponúkne ich ďalšie generácie.