Presunúť na hlavný obsah

Odídenci z kráľovskej rodiny, spôsobili v britskej monarchii doslova prevrat: Aké najzásadnejšie veci sa ich odchodom udiali?

Zahraničné celebrity

Princ Harry a Meghan Markle spôsobili v kráľovskej rodine naozaj veľký prevrat a zásadné zmeny. Ako ich odchod ovplyvnil fungovanie samotnej monarchie a jej povesť?

Odchod princa Harryho môže znamenať začiatok konca monarchie

Britskou monarchiou a jej základmi otriaslo niekoľko momentov. Vždy išlo o zásadné veci. Či už hovoríme o nevere princa Charlesa, jeho milostnom trojuholníku, smrti princeznej Diany až po odchod jedného z následníkov trónu a jeho vzdanie sa povinností voči korune.

Prečítajte si: Manželstvo Catherine Zeta-Jones a Michaela Douglasa trvá 22 rokov: Herečka kedysi neverila, že spolu ostanú tak dlho

Po odchode princa Harryho a jeho manželky z kráľovskej rodiny sa stala naozaj kľúčová vec. V stávke zostala dobrá povesť a status významnej štátnej inštitúcie, o ktorej fungovaní začali Briti ešte viac pochybovať.

Celú túto kauzu umocňuje ešte dávka  tajomstiev a zahmlievania, ktoré kráľovskú rodinu obklopujú. No a otvorená a úprimná spoveď Harryho a Meghan pre Oprah rozhodne tiež monarchii na popularite nepridala.

 "Boli ste ticho alebo ste boli nútení byť ticho?'' znie jedna z otázok Oprah, pri ktorej sa Meghan so slzami v očiach spozerá do objektívu. 

Na priamu otázku, či mala samovražedné myšlienky, odpovedala skutočne šokujúco. "Áno, bolo to veľmi jasné. Veľmi jasné a strašidelné. "

"Hovorili sme o tom, že syn nebude mať istotu, nebude mať titul a čelili sme rozhovorom o tom aká tmavá, bude jeho pokožka, keď sa narodí. A ja som vtedy nechcela už viac žiť. Povedala som im, že potrebujem ísť ku niekomu, kto mi pomôže. No odpovedali mi, že nemôžem. Cítila som sa zahanbene, nedokázala som to priznať špeciálne Harrymu, pretože som vedela, koľkou bolesťou si už prešiel. Vedela som však, že ak mu to nepoviem, tak to urobím. Nevedela som, na koho sa mám obrátiť. Jedným z ľudí, ktorých som napokon vyhľadala a ktorý je do dnešného dňa mojím priateľom bol najlepší priateľ princeznej Diany."

"Povedali ste tu naozaj veľmi šokujúce veci. To, čo ste zažili, je naozaj nezvládateľné," dodáva moderátorka ďalej.

Nasledoval dokument Harry&Meghan, ktorí opäť britskú spoločnosť rozdeli na dva tábory. Ten, ktorý je na strane dvojice a druhý, čo verí vyjadreniam paláca. 

"Prečo ste chceli nakrútiť tento dokument? Nikto nevidí, čo sa deje za zatvorenými dverami. Musel som urobiť všetko, čo som mohol, aby som ochránil svoju rodinu," prezrádza v upútavke Harry. 

"Keď sú stávky také vysoké, nemá väčší zmysel počuť náš príbeh od nás?," pokračuje Meghan. 

No a poslednou kvapkou je spoveď Harryho v knihe, ktorá láme rekordy vrámci predajnosti. Veľmi otvorene tu opisuje vnútornú skladbu a vzťahy s jednotlivými členmi rodiny. V memoároch sú pasáže, kde popisuje ako ho princ William pri hádke údajne zvalil na zem, ako prišiel o panictvo, spomína na svoju drogovú minulosť, ale aj časy v Afganistane, kedy zabil 25 ľudí. 

Všeobecne panuje mylná predstava, že ide o ľahký príbeh, no polarizácia na oboch stranách je mimoriadne silná. Toto nie je len príbeh celebrít. 

"Ak to zhrnieme, toto všetko je možno niečo, čo bude znamenať začiatok konca monarchie a o tom by sa malo diskutovať. Hovoríme o postavení významnej štátnej inštitúcie s významnými právomocami a významným financovaním daňových poplatníkov, takže či už ste pro- alebo antimonarchia, zaslúži si to vážnosť," povedala pre The Observer autorka knihy The Heart of a King Catherine Mayer.

Prečítajte siRola Stiflerovej mamy z nej spravila bohyňu sexu: Napriek tomu, žiť naplno začala až po 60-tke

- Najčítanejšie -