Presunúť na hlavný obsah

Chcete zmeniť interiér vášho starého bytu, alebo zrenovovať nový byt? Poradíme vám, ako na to!

Bývanie

Či už ste si kúpili nový byt alebo dom, alebo chcete tomu vášmu vniesť nového ducha a pozmeniť ho, máme pre vás niekoľko interiérových tipov, ako na to.

Zadefinujte si najskôr štýl bývania, ktorý sa vám páči

Ako prvé, čo musíte urobiť je zadefinovať si svoj štýl bývania, ktorý vám je aktuálne najbližší – či už je to škandinávsky štýl, retro štýl, provensálsky štýl, glamour a baroko a podobne. Je dobré, keď máte inšpiráciu nielen v hlave, ale aj zhmotnenú – pozrite si teda konkrétne ukážky v odborných časopisoch o bývaní alebo v lifestylových magazínoch, prípadne na Pintereste a Instagrame, kde nájdete množstvo skvelých interiérov z celého sveta.

Inšpirujte sa: Farba roka 2023 podľa PANTONE: Ako ju zakomponovať do interiéru podľa najnovších trendov

Pozerajte sa na interiér ako na celok, až potom nakupujte

Najskôr si urobte zoznam, čo všetko by ste chceli nakúpiť a ako to podľa predlohy máte v pláne naaranžovať. Ušetríte si čas a aj peniaze. Najhoršie, čo môžete urobiť je, keď kupujete po jednom veci do interiéru a potom vám k sebe nepasujú a chcete ich meniť. Začnite od najväčších po najmenšie – t.j. ako prvé si ujasnite nábytok a až potom doplnky. Ak ste investovali do nábytku už dávnejšie, nemeňte ho, kvalitný nábytok z dreva je nadčasový a stačí k nemu obmeniť len doplnky a dekorácie.

Farebnosť interiéru

Skúsení architekti a bytoví dizajnéri sa riadia všeobecným pravidlom, že farebnosť interiéru by mala mať max 3 farby a to v pomere 60:30:10. Ako prvú si zvolíte hlavnú farbu a potom k nej doplnkovú, ktorá môže, ale nemusí byť v rovnakom odtieni. Treťou farbou je farba, ktorou môžete „rozbiť“ interiér a vniesť mu orginálneho ducha či náladu.

Neprehliadnite: Farba steny v spálni ovplyvňuje kvalitu vášho spánku: Viete, ktorá je najideálnejšia a čomu sa vyvarovať?

Kontrast materiálov, najmä pri doplnkoch a dekoráciách

Kombinácia materiiálov dokáže s interiérom veľké veci. Podobne, ako pri farbách, nebojte sa robiť kontrasty aj v materiáloch, najmä pri doplnkoch a dekoráciách si môžete dovoliť všetko. Kombinujte tvrdý a strohý materiál s mäkkými doplnkami, hladkú textúru s nepravidelnou a podobne. Sami budete prekvapení, aké zaujímavé čaro má takáto hra s materiálmi.

- Najčítanejšie -