Presunúť na hlavný obsah

Jedny šaty, ktoré sme videli v Let's Dance, sa zdobili celé týždne: Finálové kolo plné krásnych rób, víťazka zažiarila v romantickej ružovej

Slovenské celebrity

Posledných desať nedeľných večerov nám spríjemňovala show Let's Dance. V závere uplynulého týždňa sme spoznali jej absolútnych víťazov, ktorým sa stali herečka Janka Kovalčíková a jej tanečný partner Vilém Šír. Počas celej súťaže sme mali možnosť obdivovať nielen choreografie, ale aj prekrásne tanečné kostýmy, o ktoré sa postaral Fero Mikloško v spolupráci s českou firmou NOSME Dance. Jej zakladateľka nám poodhalila, ako takého šaty vlastne vznikajú. Vedeli ste, že model, ktorý mala na sebe víťazka Let's Dance, sa zdobil celé týždne?

Prvá májová nedeľa dala definitívnu bodku za aktuálnym ročníkom tanečnej show Let's Dance. Od začiatku bolo jasné, že spomedzi jedenástich párov ostanú tri, ktoré budú súťažiť o tituly kráľ a kráľovná tanečného parketu. A tieto krásne tituly sa rozdali 7. mája v bratislavskej Inchebe. 

Tri dvojice zložené zo známych tvárí a profesionálnych tanečníkov počas finálového večera predviedli deväť choreografií - každý pár mal tri tance - a k nim sa ako vždy viazali nádherné kostýmy. Tie sa stali akýmsi synonymom vkusu, počas celej show sme mali možnosť vidieť samé unikátne modely. Hlavným tvorcom šiat bol Fero Mikloško, ktorý nám o tejto krásnej a zaujímavej spolupráci rád porozprával. V rámci supervízie sme však na televíznych obrazovkách videli aj modely značky NOSME Dance, za ktorou stojí Kateřina Šmejkalová. A aj ona nás nechala nazrieť do svojho ateliéru. 

Ste majiteľkou a súčasne kreatívnou riaditeľkou úspešnej firmy NOSME, ktorá šije tanečné kostýmy do rôznych kútov sveta vrátane Slovenska. Posledných desať nedieľ sme teda vaše modely mohli vidieť na televíznych obrazovkách v show Let´s Dance. Ako vznikla táto spolupráca?

V NOSME sa venujeme dizajnu tanečných kostýmov už takmer desať rokov. Spolupracujeme s profesionálnymi tanečníkmi v Česku, na Slovensku aj v iných krajinách sveta. Už niekoľko rokov úzko spolupracujeme napríklad s Aničkou Riebauerovou či Dominikou Roškovou a v tanečnom svete má naša značka dobré meno. Preto sa na nás Fero Mikloško obrátil, čím sa začala naša spolupráca, ktorú si veľmi vážime. 

Aký objem šiat dodala značka NOSME do tohto ročníka Let´s Dance? 

S organizátormi Let‘s Dance spolupracujeme už tretí rok, funguje to na princípe supervízie, ktorú zastrešuje Fero Mikloško. Z dôvodu udržateľnosti, ale aj časovej náročnosti sa z veľkej časti využívajú už hotové kostýmy. Ide o špeciálne modely, ktorých zhotovenie a zdobenie trvá aj niekoľko týždňov a kvôli časovej náročnosti výroby sa na Let´s Dance zapožičiavajú. Tie sa kombinujú s na mieru šitými kostýmami tak, aby všetko sedelo priamo na danú choreografiu. Ak vás zaujímajú konkrétne modely šiat navrhnutých v ateliéri NOSME, ktoré sa objavili s show Let's Dance, tak ich nájdete na našom Instagrame. 

NOSME sídli v Brne, show Let´s Dance prebiehala v Bratislave. Ako potom vyzerala komunikácia v rámci kostýmov? Fungovali ste na diaľku? A čo skúšky kostýmov?

Bratislava a Brno sú veľmi blízko, šaty je jednoduché previezť a byť v úzkom kontakte. NOSME bežne tvorí kostýmy na diaľku do zahraničia. Keď vidím postavu, už viem, aký typ šiat bude danej žene sedieť a to nielen pokiaľ ide o veľkosť, ale aj o štýl. A tak šaty dokonale sadnú aj bez skúšky. Vďaka tomu môžeme tvoriť šaty pre zákazníčky z Ameriky, Austrálie a ďalších vzdialených kútov sveta. 

V prvom priamom prenose sme vo vašich šatách videli Dominiku Roškovú. Šlo o tyrkysovú róbu s perím a lesklými aplikáciami. Ako tento model vznikal, resp. čo bolo na ňom najnáročnejšie? 

Tento model je môj obľúbený. Inšpiráciou mi bola farba akvamarínu, ktorá Dominike neuveriteľne pristane. Do rovnakej farby sa špeciálne na zákazku nechávalo zafarbiť pštrosie perie. Model bol veľmi zložitý na zhotovenie práve z dôvodu kombinácie jemnej sieťky a visiacich pajetok. Aj cez zdobenie ale vynikla ženská silueta tanečnice, použilo sa viac než 14-tisíc sklenených kamienkov, z toho cez 200 našívacích, jeden po druhom sa aplikovali ručne.

O tom zdobení šiat si môžeme povedať viac. 

Zdobenie šiat je veľmi precízna, jemná disciplína. Ozdobiť jednoduchšie šaty môže trvať deň až dva. V Let‘s Dance boli aj modely, ktoré skúsená krajčírka zdobila dlhšie než tri týždne. Takýto zložitý model si napríklad obliekla víťazka Let‘s Dance Jana Kovalčíková v semifinálovom kole.

Elegantné čierne krajkové šaty sme zdobili viac ako dva týždne. V detaile sú ručne našívané pierka a kamienky, všetko v elegantnej čiernej farbe. Ďalší veľmi náročný model boli semifinálové biele štandardné šaty Aničky Riebauerovej alebo svetlo zelené pierkové šaty Dominiky Roškovej. 

Kam po skončení show putovali vaše kostýmy? Budú mať v budúcnosti ešte ďalšie využitie?

Život šiat po Let‘s Dance nekončí, z veľkej časti sú určené k predaju. Tak môžu spraviť radosť ďalším tanečniciam, či už amatérskym, alebo profesionálnym. Tanec je otvorený všetkým vekovým aj výkonnostným kategóriám, preto môžu róby z Let‘s Dance sprevádzať aj vaše tanečné kroky. 

Kostýmy finálového kola Let´s Dance

Janka Kovalčíková a Vilém Šír - Quickstep

Kráľovná tanečného parketu Jana Kovalčíková zažiarila v sýtej ružovej róbe s bohatým zdobením a honosným perím. Zaujímavo strihaný korzetový vršok s hlbokým výstrihom zvýraznil herečin štíhly driek a podčiarkol jej gráciu, s akou sa niesla po tanečnom parkete. Jej partner Vilém odtancoval v čiernom obleku, ktorý ozvláštňovalo sako zo zamatu.  

Gabriela Marcinková a Matyáš Adamec – Quickstep 

Quickstep vo finálový večer odtancovali aj Gabriela Marcinková a Matyáš Adamec. Herečku taktiež zdobila honosná róba. Na sýtej červenej sa prekrásne vynímalo strieborné zdobenie. Okrem kamienkov skrášľovala šaty aj čipka. Matyáš mal podobne ako Vilém čierny oblek so zamatovým sakom. 

Vratko Sirági a Anna Riebauerová – Tango 

Zvodné tango patrilo dvojici Vratko Sirági a Anna Riebauerová. Ich kostýmy spájala nielen čierna farba, ale aj transparentnosť materiálu so zdobením. Annine šaty okrem toho spestroval zamat a  bohato zdobený opasok

Janka Kovalčíková a Vilém Šír – Paso Doble 

V podaní herečky a víťazky show Janky Kovalčíkovej sme videli aj tajomné paso doble. Dramatickosť tohto tanca podčiarkli čierno-červené kostýmy. Kým herečku zdobila dlhá volánová sukňa a krátky top so zaujímavými aplikáciami, tanečníka obopínala čierna košeľa s červeným vyšívaním. Krásnym doplnkom bola brošňa na golieri. 

Gabriela Marcinková a Matyáš Adamec – Cha cha 

Ďalším tancom Gabriely Marcinkovej a Matyáša Adamca bola cha cha. Obaja sa krásne leskli, herečku zozžiarovala strieborná sieťka, ktorá bola pevnou súčasťou modelu, a tanečníka metalická košeľa, ktorá hrala viacerými farbami. 

Vratko Sirági a Anna Riebauerová – Rumba 

Rumba vo finálový večer patrila moderátorovi Vratkovi Sirágimu a jeho tanečnej partnerke. Riebauerová odtancovala v nežných a veľmi elegantných žltých šatách, ktorých základom bolo trblietavé body. Vratko mal klasickú bielu košeľu a čierne nohavice.

Ktorá róba vás zaujala najviac?

spolu hlasovalo 128 ľudí

- Najčítanejšie -