Presunúť na hlavný obsah

Rozdiel medzi sexualitou a libidom: Muži túžia po sexuálnom uspokojení viac ako ženy

Sex a vzťahy

Libido sa často zamieňa so sexualitou. Realita je taká, že libido, známe ako sexuálna túžba, je len jedným z aspektov sexuality. Nevymedzuje ho žiadna norma, len túžba. Niektorí ľudia túžia po sexe denne, iní ho chcú len zriedka alebo vôbec. Vo všeobecnosti poznáme len dva druhy libida.

Rozdiel medzi libidom a sexualitou

Ako informuje odborník, sexuológ pre portál health.com, libido je len jedným z aspektov sexuality. Sexualita nie je len túžba po sexe, ale aj pocity, myšlienky, sexuálne správanie, ktoré vás definuje. Ako podotýka ďalej, sexualita sa tiež používa na označenie sexuálnej orientácie ľudí. Libido ako sexuálna túžba sa líši od človeka k človeku. Niektorí túžia po sexe viac, iní menej, dokonca vôbec. Na libido vplýva viacero faktorov, ako napríklad životná situácia, spokojnosť vo vzťahu, životný štýl, zdravie a s tým spojená hladina hormónov a iné. 

Libido žien verzus mužov

„Môže byť zložité určiť presné rozdiely medzi mužským a ženským libidom, pretože rodové normy ovplyvňujú to, ako niektorí ľudia opisujú svoje sexuálne túžby a správanie,“ prezrádza odborník. Ale všeobecne sa dá povedať, že sú to muži, ktorí majú v priemere tendenciu uvádzať vyššie libido než  ženy. „Ženské libido môže kolísať viac ako mužské, pričom u niektorých žien dochádza k vrcholom sexuálnej túžby okolo ovulácie. Ženy môžu tiež pociťovať zmeny libida počas tehotenstva a po menopauze,“ dodáva. 

Mohlo by vás zaujímať: Ženský sexuálny pud naprieč desaťročiami: Takto presne sa mení, sedí to na váš vek teraz?

Aké úrovne/varianty libida vo všeobecnosti poznáme? 

Nízke libido

Treba poznamenať, že je normálne, ak v priebehu času libido kolíše. Či už u mužov alebo žien. V preklade, jednoducho niekedy nemáme chuť na sex každý deň. Vo všeobecnosti má nízke libido tieto príznaky: nedostatok sexuálnych fantázií, malá alebo žiadna túžba po sexuálnej aktivite, utrpenie spôsobené nedostatkom sexuálneho záujmu, úzkosť, problém s tým, ako vyzerá naše telo, ale aj kultúrny alebo náboženský vplyv, výchova v rodine, pitie príliš veľa alkoholu, hormonálne antikoncepcia u žien, užívanie liekov, vzťahové problémy, prekonaná trauma, stres a ďalšie. „Nízke libido samo o sebe nie je problémom, pokiaľ nenarúša kvalitu vášho života. Ak je to tak, potom je k dispozícii niekoľko spôsobov liečby, o ktorých sa môžete poradiť s odborníkom,“ uvádza odborník. 

Vysoké libido

Rovnako ako v prípade nízkeho libida, neexistuje žiadny vedecký štandard pre príliš vysoké libido. Jediným faktorom je, ktorý treba brať do úvahy je, ak príliš zasahuje do vašich vzťahov, zdravia, práce, spoločenského života: „Niektoré príznaky príliš vysokého libida zahŕňajú: dôsledné vyhľadávanie vysoko rizikových sexuálnych aktivít, ťažkosti s ovládaním sexuálnych túžob, trávite príliš veľa času hľadaním alebo zapájaním sa do sexuálnej aktivity, používanie sexu ako mechanizmu zvládania a iné,“ hovorí odborník. Príčinami vysokého libida môžu zase byť napríklad bipolárna porucha osobnosti, užívanie určitých liekov, smútok, stres, opäť paradoxne prekonaná trauma. 

Čítajte tiež: Nie je to o okamihu očarenia: S týmito ženami nás sex baví celý život, prezradili muži

V istých obdobiach je normálne mať vysoké, ale aj nízke libido 

Odborník tiež podotýka, že je normálne, ak máme na začiatku vzťahu, kedy sa sexuálne ešte len objavujeme, vysoké alebo teda vyššie libido. Je tiež však úplne prirodzené, ak po čase nie je sex až taký intenzívny, frekventovaný, pretože sa vo vzťahu pasujeme už s inými problémami, životnými situáciami a podobne. Vysoké libido je tiež oveľa viac pravdepodobné v období puberty, kedy objavujeme zase sami seba a svoju sexualitu. Dokonca sa hovorí a mnohé to vieme potvrdiť alebo vyvrátiť, že v období tehotenstva majú ženy oveľa vyššie libido, chuť na sex. 

Neprehliadnite: Čo všetko sa považuje za afrodiziakum a skutočne funguje? Existujú 3 kategórie podľa vedľajších sexuálnych účinkov

V oboch prípadoch, či už vysokého alebo nízkeho libida by ste mali vyhľadať odbornú pomoc len vtedy, ak už zasahuje do vášho súkromného života, vzťahov s partnerom, alebo ak ste zaznamenali drastickú zmenu libida, ktorú si nedokážete vysvetliť. 

Je v tomto bode života vaše libido nízke alebo by ste ho charakterizovali ako vysoké?

spolu hlasovalo 180 ľudí

- Najčítanejšie -