Presunúť na hlavný obsah

Najzákladnejšie cviky, ktoré sa dajú najľahšie pokaziť, očami fitnes trénerov: Schválne, robíte ich správne?

Zdravie a relax

Nad niektorými cvikmi sa ani nezamýšľame, automaticky ich robíme. No v skutočnosti sú to práve tieto najzákladnejšie cviky, ktoré môžeme pokaziť najľahšie. O ktoré ide?

Nesprávna forma zvyšuje riziko zranenia 

Správna technika cvičenia nielenže zaisťuje, že dosiahnete požadované výsledky a zapojíte všetky svalové skupiny správne. Okrem toho vyťažíte z tréningu maximum, predchádzate zraneniam ako sú natiahnuté svaly, kolená, bolesti chrbta a ďalšie. Osobný tréner pre portál bustle.com hovorí: „Nesprávna forma zvyšuje riziko zranenia tým, že nadmerne zaťažuje vaše kĺby, väzy a svaly. Zatiaľ čo správna forma pomáha rovnomerne rozložiť záťaž a minimalizuje riziko natiahnutia alebo zranenia.“ 

Mohlo by vás zaujímať: TOP najlepšie cviky na uvoľnenie bolesti krčnej chrbtice: Vďaka nim sa vám dokonale uľaví

Ktoré základné cviky máme tendenciu robiť nesprávne? 

Drepy

Podľa trénera je najväčšou chybou pri drepoch, že necháte kolená ísť až príliš dopredu, čiže si nevidíte na prsty na nohách: „To zaťažuje samotné kolená, ako aj spodnú časť chrbta,“ dodáva. 

Sed - ľahy

Sed – ľahy sú pravdepodobne jedným z prvých cvičení, ktoré robíme už ako deti. Takže nesprávnu formu máme potom roky zaužívanú: „Bežnými chybami je používanie rúk na vytiahnutie krku dopredu a predháňanie sa pomocou hybnosti oproti sústredeniu sa na kontrolovaný tréning svojho jadra,“ opisuje ďalej. 

Výpady vpred

„Podobne ako pri drepe, bežnou chybou pri výpadoch je predĺženie kolena za prsty na nohách, čo môže zaťažiť kolenný kĺb,“ poznamenáva a dodáva, že namiesto toho držte predné koleno priamo nad prednými prstami.

Čítajte tiež: Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri strečingu: Fitness tréneri prezradili, čo robíme nesprávne

Kliky

Kliky môžete podľa trénera robiť nesprávne tak, že prepadáte alebo prehýbate chrbát. Aby ste správne zacielili na svaly rúk a chrbta, snažte sa držať priamku od hlavy až po päty.

Dosky

„Bežná chyba pri doskách je, že vaše boky sú príliš nízko alebo príliš vysoko,“ pokračuje. Ak chcete formovať svoje jadro správne, musíte rovnako ako pri klikoch udržať svoje telo od hlavy po päty v jednej priamke. Nič nesmie vytŕčať alebo sa naopak prepadať. 

Mŕtvy ťah

Pre horolezcov je práve mŕtvy ťah obľúbeným kardio pohybom. Pri tomto pohybe sa oplatí spomaliť a zamerať sa na to, aby ste cvičenie robili správnym spôsobom. Najčastejšou chybou je podľa trénera zdvíhanie bokov príliš vysoko, čo opäť odvádza pozornosť od vášho jadra.

Neprehliadnite: 3 najväčšie chyby v cvičení planku: Existuje veľa variácií, no len jedno správne prevedenie

Panvové mosty/výťahy 

Pri tomto cvičení sa veľmi ľahko stanete nedbalým. Nielen preto, že sú notoricky vyčerpávajúce ale aj preto, že je pri nich zapojených veľa pohyblivých častí tela: „Väčšina ľudí zaokrúhľuje spodnú časť chrbta, čo môže zvýšiť riziko zranenia,“ vysvetľuje. 

Dopúšťate sa aj vy týchto spomínaných chýb pri týchto základných cvikoch?

spolu hlasovalo 16 ľudí

Áno
11
Nie
5

- Najčítanejšie -