Prerušovaný pôst ako cesta k TOP postave: Ktoré známe Slovenky mu naplno podľahli?
Prerušovaný pôst je mimoriadne obľúbená forma stravovania u známych krások. Mnohé mu podľahli naplno a pevne sa ho držia. V čom spočíva jeho efektivita?
Intermittent fasting, čiže prerušovaný pôst sa stal v poslednom období mimoriadne obľúbenou formou stravovania. Ide vlastne len o akési správne načasovanie jednotlivých jedál. Daný model nám neurčuje čo jesť, ale kedy jesť.
Základom je 16 hodín neprijímať žiadne jedlo (zahŕňa to aj čas spánku) a zvyšných 8 hodín si môžete vlastne dopriať všetko na čo máte chuť.
Tento pomer môže samozrejme mierne kolísať, ale mali by ste sa ho držať. Práve takto sa potom ľahko dopracujete k sexi krivkám a naše známe krásky sú toho jasným dôkazom.
Benefity prerušovaného pôstu:
- účinne redukuje hmotnosť a tuk
- reguluje cukor v krvi
- redukuje inzulínovú rezistenciu
- zásadne neovplyňuje výber samotných jedál
- budete cítiť viac energie
Lenka Tekeljaková
Keď som ako mladšia cestovala a pracovala ako full-time modelka, musela som byť na diéte, keďže miery modelky som žiaľ prirodzene nemala. Vtedy som veľmi striktne dodržiavala plán, čo jesť a kedy to jesť. Jedla som od 8mej rána do 18tej večer. Mala som 6 menších jedál denne. Vtedy ešte fasting vôbec nebol taký populárny, ja som sa stravovala podľa Dukanovej diéty, kedy postupne prechádzate fázami, ale v podstate to kľudne vieme nazvať 14 hodinový fasting, ktorý mal okrem toho jasne stanovené, čo môžem jesť - a to prevažne bielkoviny. Teraz som už staršia a stravujem sa úplne inak.
K vytúženej postave mi pomáha pestrá strava a pohyb. Veľmi skoro vstávam a raňajky jedávam okolo 10tej. Posledné jedlo sa snažím mať vrámci možností o 19tej. Dalo by sa teda povedať, že dodržiavam 15 hodinový fasting, ktorý mi už príde ako úplne prirodzená vec. Asi je pravda, čo sa hovorí, že ľuďom na úplné adaptovanie nových návykov treba 66 dní, a potom si ich osvoja tak, že ich robia automaticky.
Najväčšia výhoda fastingu je to, že čím dlhšie ste bez jedla v pravidelnom cykle, tým sa viac budete cítiť plní energie. Nemusí to byť 18 hodinový fasting, kľudne aj 14 hodín ako robím ja. Poprípade neskor skúsiť 15 a 16. Každému vyhovuje niečo iné. Odporúčam ale každému skúsiť jesť menšie porcie počas celého dňa, hlavne pokiaľ potrebujete byť od skorého rána až do večera veľmi produktívni, určite to oceníte. Veľké porcie vás vedia počas dňa poriadne spomaliť a vyhodiť z tempa, ale to ste si určite odpozorovali na sebe aj sami.
Môj jedálniček je veľmi rôznorodý, čo je dôležité, že mám viac jedál v menších porciách. Vyhýbam sa mlieku (okrem mliečnej čokolády, na tú mám slabosť). Ako som staršia jem omnoho menej mäsa, už nepraktizujem bielkovinovú diétu ako počas modelingových rokov.
Milujem jedlo a mám veľmi rada sladké - to si doprajem skoro každý deň na raňajky. Či už v podobe kaše alebo sladkého croissantu. Na obed mám rada buddha bowls alebo thajské kari. Olovrant už podľa toho či niekde som, ale môže to byť vegánska tyčinka, jogurt, smoothie alebo mrkva s humusom. Večeru už riešim tiež príležitostne, či už jem niekde vonku alebo doma - zeleninovú polievku z hriankou, alebo keď som v reštaurácii dám si kľudne aj pizzu, nezjem ju, ale celú.
Výhodou návyku na menšie porcie je to, že už ani nebudete mať potrebu jesť viac. Ja si dám radšej len pár kúskov pizze a k tomu 1 pohár vína. Jem veľa banánov a avokáda kvôli zdravým tukom, toto sú jedny z mojich dvoch obľúbených potravín.
Všetko záleží od okolností, určite to sami poznáte, niekedy proste potrebujete prijať viac cukru alebo máte chuť na menej zdravé jedlá. Podľa mňa je všetko akceptovateľné pokiaľ si necháte pravidlo menších porcii.
Neprehliadnite: Obrovská podoba našej Miss na supermodelku Romee Strijd: Kristína Krajčírová mala skvelé predpoklady, modeling ju nenapĺňal
Veronika Vágnerová
Dlhodobo neraňajkujem - dám si len pohár vlažnej vody s citrónom, kávu, prípadne čerstvú pomarančovú šťavu. Moje telo si to nepýta, dokonca keď sa ráno najem som unavenejšia. Neskôr som až zistila, že je to druh fastingu. Hodiny nejak nestrážim a prvé jedlo mám okolo 12:00-13:00 a posledné o 20:00.
Čo sa týka jedálnička, prevládajú v ňom morské plody, cestoviny, zelenina. Dám si aj hamburger alebo tatarák, keď mám naň chuť, ale nie je to pravidelne. Sladké a mliečne veľmi nejem, pečivo tiež nekonzumujem denne. Ak pečivo tak tekvicový kváskový chlieb. Milujem však burratu a parmezán dávam na všetky cestoviny, dokonca aj do polievky.
Viem, že veľa žien/ľudí raňajkovať musí, pre mňa je základ obed a v zimných mesiacoch teplá polievka. Každý si, ale ten čas môže nastaviť podľa seba. Toto pre mňa, ale nie je diéta. Je to spôsob stravovania už roky.
Júlia Malinovská
Aj napriek tomu, že som dosť aktívna a cvičím jógu a aj chodievam do fitka, cítila som potrebu upraviť stravu. Išlo skôr o nejaké pravidlá, ktoré mi spravia systém aj v jedení, aby som sa cítila lepšie. Tretí týždeň skúšam fasting 16:8.
Znamená to, že nejem do 12:00. Prvým jedlom začínam teda o 12:00 a potom jem do 20:00. Vyhovuje mi to tak, lebo každé ráno vstávam o 6:30, nasleduje zhon s deťmi, odviesť ich do škôlky, ak stíham aj si zacvičím, čo je tiež ideálne nalačno. Väčšinou doobeda riešim pracovné behačky a presne mi to potom časovo vychádza sa zastaviť až o 12:00. Ráno pijem kávu bez mlieka a cukru a počas doobedia sa snažím piť veľa vody.
Na obed si hľadám viac času ako len 15 minút, čo bývalo obvykle, chcem sa najesť skutočne v pokoji. Vtedy na tých 30 minút odkladám aj telefón úplne z dosahu rúk. Keďže je teraz trend meditácií, toto je dobrý začiatok ako si nájsť ten čas pre seba, nepoužívať obed ako ďalší pracovný nástroj, ale dopriať si ho sám, nenechať sa vyrušovať. Sústrediť sa na jedlo a ten proces ako telo prijíma živiny. Toto sa pokojne môže považovať za meditáciu.
Mohlo by vás zaujímať: Sophia Korčušková ako vyhľadávaná modelka, talentovaná herečka a budúca právnička: Kedy sa začala písať jej kariérna cesta?
Obed nejedávam vyslovene nezdravý, ale nemám problém dať si aj dezert. Večeru jem vždy do 19:00. Nesnackujem veľa počas obeda a večere, ale pokojne si dám ešte nejaké jedno menšie jedlo. Fasting mi pomáha po tej 20:00 naozaj už nič nejesť len piť vodu alebo nesladený čaj.
Myslím si, že týmto som si naozaj obmedzila veľmi veľa zbytočných kalórií. Pretože častokrát som večer ešte niečo male snackovala, dokonca som večeru posúvala a jedla až naozaj neskoro večer. Teraz sa cítim oveľa lepšie, keď nechodím spať vyslovene najedená.
Mohlo by vás zaujímať: Sophia Korčušková ako vyhľadávaná modelka, talentovaná herečka a budúca právnička: Kedy sa začala písať jej kariérna cesta?