Presunúť na hlavný obsah

Jablčný ocot na chudnutie: Tisíce žien po celom svete si ho nevedia vynachváliť, je to však mýtus alebo skutočne funguje?

Chudnutie a diéty

Má jablčný ocot skutočne taký vplyv na chudnutie, ako sa o ňom hovorí a píše? S odborníkom sme sa pozreli bližšie na jeho účinky a vplyv na telo.

Jablčný ocot sa vyrába z drvených jabĺk. Tie prejdú procesom fermentácie, kedy ich cukry rozštiepia baktérie a kvasinky. V prvom stupni vznikne alkohol, ktorý ďalej kvasí, až vznikne lahodný jablčný ocot. Jeho hlavnou zložkou je kyselina octová. Ďalej obsahuje viac ako 90 ďalších látok, z toho 20 minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Jablčný ocot má navyše vysoké hladiny polyfenolu zvaného kyselina chlorogenová, ktorý má schopnosti zlepšovať zdravie srdca tým, že tlmí oxidáciu „zlého“ LDL cholesterolu.

Prečítajte si tiež: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Jablčný ocot a chudnutie

Existuje veľmi málo štúdií, a teda aj dôkazov o tom, že jablčný ocot pomáha so stratou hmotnosti. Ako mnohí vedia, chudnutie je založené na jednoduchej rovnici, kedy príjem kalórií nesmie presiahnuť ich výdaj. Je pochopiteľné, že každý, kto potrebuje schudnúť, hľadá rôzne podporné prostriedky, ktoré by mu s jeho snahou pomohli. Medzi ne má patriť aj jablkový ocot. Čo štúdie zistili?

Veda a jablčný ocot

V experimente z roku 2017 skupina vedcov sledovala 40 dospelých, ktoré rozdelili do dvoch skupín. Prvá konzumovala jednu polievkovú lyžicu jablčného octu pred obedom a večerou a zároveň obmedzila príjem na 250 kalórií denne. Druhá iba obmedzila príjem kalórií. Zistilo sa, že tí, ktorí pili jablkový ocot, schudli o necelých 1,5 kilogramu viac. Podobne na tom boli ľudia z inej štúdie, ktorú vykonali vedci v roku 2014. Tieto štúdie boli vykonané na veľmi malej vzorke ľudí. Konzistentné výsledky však ukazujú, že jablkový ocot môže byť jedným z prospešných nástrojov, ktoré na zníženie hmotnosti pomáhajú. 

Hladina cukru v krvi

Ďalšie dve štúdie z roku 2010 a 2013 potvrdzujú, že pitie jablčného octu pred jedlom pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Prečo to tak je, zatiaľ nie je celkom jasné. Toto zistenie je ale pre ďalší výskum podstatné, pretože výkyvy hladiny cukru v krvi vedú k chuti na sladké. Ak jablčný ocot pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi, mohol by zároveň pomôcť zvládať chute a kontrolu porcií, čo môže viesť k menšiemu množstvu skonzumovaných kalórií. Štúdia z Journal of Food Science z roku 2014 navyše naznačuje, že octy všeobecne môžu vďaka svojej antioxidačnej aktivite pomáhať znižovať problémy s cukrovkou a predchádzať kardiovaskulárnym chorobám.

Funguje jablčný ocot na chudnutie?

Samotné pitie zriedeného jablčného octu na zníženie hmotnosti nepomáha. Vždy pamätajte na "redukčnú rovnicu" o výdaji a príjme energie. Podľa doterajších štúdií však môže fungovať ako tzv. barlička, ktorá podporuje vaše úsilie zdravo sa stravovať a cvičiť.

Neprehliadnite: Najväčší nepriateľ chudnutia: Kvôli tomuto priberáte oveľa viac kalórií, čím sa vám ukladajú veľké tukové vankúše

Ako pridať jablkový ocot do jedálnička

Pamätajte, že ocot obsahuje kyselinu. Môže vám teda podráždiť sklovinu, ústnu dutinu, hltan aj pažerák. Preto ho nikdy nekonzumujte v nezriedenej forme. Vždy si ho pridávajte do pohára s vodou alebo do smoothie. Dopriať si môžete 2 polievkové lyžice denne pred obedom a pred večerou.

Veľkou prednosťou užívania jablčného octu pri diéte je teda rýchlejšie spaľovanie tukov, zlepšovanie trávenia, navodenie pocitu sýtosti a v neposlednom rade po ňom nebudete mať chuť na sladké. Jeho konzumácia má však aj svoje nevýhody. Jednou z nich je, že pri dlhodobom užívaní spôsobuje tráviace problémy a má zlý vplyv na zubnú sklovinu. Tiež nie je vhodný pre osoby so zlým žalúdkom, vredmi a v prípade, že vás často páli záha.