Presunúť na hlavný obsah

Večera, ktorá vám pomôže dopracovať sa k vysnívaným krivkám: Nie je to o šalátoch, skladba týchto živín je alfa a omega

Chudnutie a diéty

Sme to, čo jeme. Fráza, ktorá znie ako klišé, no nesie v sebe veľa pravdy. A keď sa chce človek dopracovať ku krásnym krivkám, skladba jedálnička predstavuje základný stavebný kameň úspechu.

Posledné jedlo dňa by malo byť ľahké, výživné a chutné

Mnohé z nás to poznáme. Ak chceme schudnúť, túžime na sebe vidieť výsledky čo najskôr, ideálne takmer okamžite. Lenže rôzne módne diéty, či očisty nefungujú vždy presne tak, ako si predstavujeme.

Áno, v priebehu pár dní, či týždňov sa častokrát dopracujeme k nižšiemu číslu na váhe, avšak v podstate vopred kdesi vo vnútri vieme, že to nie je udržateľný model, pokiaľ sa príliš obmedzujeme. To čo sa totiž snažíme telu vziať si ono napokon niekde vykompenzuje. A zväčša teda nie v náš prospech. 

"Pozor si dávajte v prvom rade na to, aby ste v snahe rýchlo schudnúť na začiatku až príliš neobmedzili kalorický príjem jedla, nakoľko takýto drastický prístup, vám môže po prvých schudnutých kilách priniesť to, že sa chudnutie môže zastaviť (telo bude v strese), budete sa cítiť slabo a keď začiatočné nadšenie vyprchá a vy z dlhodobého hľadiska neudržíte zvolený systém, tak nedosiahnete cieľ, ktorý ste si na začiatku zvolili," vysvetľuje online tréner a odborník na výživu Kamil Machálek. 

A túto chybu robí veľa žien. Častokrát sa totiž napríklad počas dňa trápime hladom a večer si to vykompenzujeme poriadnou dávkou kalórií. Prípadne môže ísť aj o opačný model. Že si celý deň doprajeme to, na čo máme chuť a večer stavíme na veľkú porciu šalátu. No opäť je to chyba. Či už držíte fasting alebo máte osvojené pravidlo piatich menších jedál denne, samotná skladba jedálnička počas večere je kľúčová. 

Prečítajte si: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele

Posledné jedlo si je veľmi dôležité dopriať najneskôr dve hodiny pred spaním. Malo by byť ľahké, výživné a chutné. Večera, z ktorej nepriberiete a zasýti vás, obsahuje bielkoviny, tuky a áno aj sacharidy.

Tieto zložky by mala obsahovať vyvážená a zdravá večera: 

  • bielkoviny 
  • tuky  
  • sacharidy 

Skvelou voľbou je napríklad vajíčko, cuketa na grile a krajec kváskového celozrného chlebíka. Vhdodný je aj plátok jahňacieho mäsa s 2 nakrájaným paradajkami posypanými 2 lyžicami strúhaného parmezánu, s 1 šálkou vareného kuskusu a šálkou dusenej brokolice.  Toto všetko dodá telu potrebné živiny. Zabudnite teda na čisto šalátové variácie, ale držte sa toho, čo naozaj funguje.

Neprehliadnite: Viscelárny tuk v okolí brucha je poriadne nebezpečný: 5 krokov na zníženie rizika ukladania tohto tuku

- Najčítanejšie -