Presunúť na hlavný obsah

Najväčší nepriateľ chudnutia: Kvôli tomuto priberáte oveľa viac kalórií, čím sa vám ukladajú veľké tukové vankúše

Chudnutie a diéty

Myslíte si, že nepriberáte, ale opak je pravdou. Najväčší nepriateľ chudnutia sa skrýva v malých, na pohľad neviditeľných veciach. Tukové vankúše ho však prezradia.

Stres

Vplyv nepriaznivých stresových faktorov na naše telo má enormné účinky na zdravie ako aj na samotné chudnutie. Vyhnúť sa 100% stresu je nemožné, no čím skôr si uvedomíme, ako funguje, tým skôr dokážeme s ním pracovať a eliminovať jeho dopady na náš organizmus.

Veľa ľudí si myslí, že zo stresu schudlo, ale pravdou je, že schudlo zo svalov a nie z tuku, čo nie je vôbec pre telo dobré. Okrem toho stres vplýva nielen na priberanie, ale aj na duševné zdravie a psychickú nerovnováhu.

Čítajte: 10 potravín, ktoré majú takmer 0 kalórií: Vďaka nim viete dosiahnuť kalorický deficit a schudnúť

Prejedanie sa vedie k nadmernému kalorickému príjmu

Sú ľudia, ktorí v dôsledku stresu majú potrebu stále niečo zajedať. Drobnosti, po ktorých automaticky siahame opakovane sú v prepočte množstvo extra kalórií, ktoré naše telo „nepotrebuje“ a započítava sa nám v rámci známej rovnice – kalorický príjem a kalorický výdaj. Ide o tzv. emočné stravovanie, keď zajedáte svoj momentálny stav, ale časom sa z toho môže stávať (zlo)zvyk.
Mimochodom, stres ide ruka v ruke s nekvalitným a prerušovaným spánkom, ktorý sa spája tiež s následným jedením. Narušenie spánku ovplyvňuje produkciu kortizolu.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Hladovanie zalarmuje ukladanie tukov na „horšie časy“

Potom je tu opačná skúsenosť ľudí so stresom, ktorí počas neho nemajú chuť nič zjesť a ich telo je jednoducho nastavené tak, že majú „zovretý“ žalúdok. Počas toho dochádza k uvoľneniu hormónov ako adrenalín a kortizol. Adrenalín znižuje chuť na jedlo a kortizol dočasne pozastaví dôležité funkcie ako trávenie, ale aj imunitný systém a reprodukčný systém. To je dôvod, prečo niektoré ženy a dievčatá, ktoré skúšajú rôzne hladovky a extrémne diéty majú narušený menštruačný cyklus. 

Možno chvíľkovo schudnete, no nie z tukov, ale zo svalov, čo nie je dobré. Hladovanie zalarmuje ukladanie tukov na „horšie časy“ a keď príde k uvoľneniu stresu, doženiete jedlom všetko to, čo ste zameškali. Takéto neuvážené hladovanie a jedenie vedie k nerovnováhe a často aj k jojo-efektu.