Presunúť na hlavný obsah

Najzaujímavejšie tradície kráľovskej rodiny: Tieto vás dostanú

Zahraničné celebrity

Niektoré sú milé, iné zaujímavé, ale aj netradičné a tak trochu zvláštne. Na ktoré tradície nedá britská monarchia už roky dopustiť?

Členovia rodiny organizujú vianočné večierky počas celej vianočnej sezóny

Ako všetci vieme, členovia kráľovskej rodiny slúžia ako patróni mnohých charitatívnych organizácií a najmä počas sviatkov organizujú preto množstvo vianočných večierkov. Napríklad v posledných rokoch usporiadala Kate, teraz princezná z Walesu, slávnosť vianočných kolied, ktorú všetci absolútne milujú. 

Posielajú každoročné vianočné pohľadnice priaznivcom po celom svete

Ako mnoho rodín po celom svete aj kráľovská rodina rozposiela každoročné vianočné pohľadnice. Podľa oficiálnej webovej stránky kráľovskej rodiny sa pošle len od kráľa viac ako 750 kariet, ktoré podpisuje už od leta. 

Dovolenku trávia v Sandringham Estate

Windsorovci zvyčajne trávia sviatky vo svojom dome v Sandringhame, severne od Londýna. Počas pandémie však rodina oslavovala túto príležitosť vo Windsore, ale minulý rok sa ku kráľovi Charlesovi pridal zvyšok kráľovskej rodiny v Sandringhame a môžeme očakávať, že ich tam opäť uvidíme tento rok (s rodinou kráľovnej Camilly).

Princovia hrávali pravidelne pred večerou futbal

Princ William a princ Harry hrávali štedrovečerný futbalový zápas na Sandringham Estate spolu s členmi personálu. Tím William mal údajne na sebe ponožky Aston Villa, zatiaľ čo tím Harry mal na sebe oblečenie Arsenalu. Princ Harry tento rok pravdepodobne nebude v Sandringhame, keďže teraz žije v USA s Meghan a jeho deťmi, princom Archiem a princeznou Lilibet, takže nie je jasné, či bude tradičná hra pokračovať aj v jeho neprítomnosti.

Rodina má viacero vianočných stromčekov

Do Marble Hall v Buckinghamskom paláci sa každý rok prinesú tri jedle. A táto tradícia siaha ďaleko do minulosti, v 19.storočí ju spopularizovala pra-pra-pra-babička kráľa Charlesa, kráľovná Viktória. Kráľovská rodina má v jedálni v Sandringhame aj veľký vianočný stromček a veľký strieborný umelý stromček. V minulosti pomáhali zdobiť pravnúčatá. A najobľúbenejšie sú vraj Corgi ozdoby, ktoré sú generačné. 

Vianočné bohoslužby absolvuje celá rodina spoločne

Každý rok na Štedrý deň sa rodina Windsorovcov stretáva na bohoslužbách v kostole sv. Márie Magdalény na Sandringham Estate. Rovnako je však nepravdepodobné, že princ Harry a Meghan Markle sa tento rok zúčastnia so svojou rodinou.

Mohlo by vás zaujímať: Láska nebeská po 20 rokoch: Do koho bol Hugh Grant počas natáčania filmu tajne zamilovaný?

Štedrý deň a šarády

Windsorovci sa údajne každý rok po vianočnom obede schádzajú a hrajú šarády. Milujú to vraj všetci členovia rodiny. 

Privátne nakupovanie 

Boli časy, keď kráľovná Alžbeta II. trvala na vlastných vianočných nákupoch a tak, prirodzene, obchodný dom Harrods otváral po otváracích hodinách špeciálne pre ňu. Vďaka svojmu ekologickému prístupu je však možné, že sa kráľ Charles rozhodne pre darčeky, ktoré sú udržateľné alebo možno z druhej ruky.

Výmena darčekov

Pre členov kráľovskej rodiny sa rodinné darčeky oficiálne vymieňajú na Štedrý deň (nemecká tradícia zavedená princom Albertom). Potom sa rozložia na stoly, aby ich každý člen otvoril hneď po po čaji. Všetci však uprednostňujú niečo zábavné a vtipné. 

Štedrovečerná večera

Po výmene darčekov a zdobení stromčeka je čas obliecť sa na formálnu štedrovečernú večeru, kde sa od všetkých hostí očakáva, že budú mať na sebe čiernu kravatu alebo večerné róby. Je to zvyčajne šesťchodové jedlo pri sviečkach, pričom menu je napísané vo francúzštine. Existuje šanca, že sa kráľ Charles rozhodne pre menej formálnu príležitosť v súlade s jeho modernejším pohľadom.

Neprehliadnite: Jeden z najobľúbenejších vianočných filmov Láska nebeská: Niektoré fakty z nakrúcania vás skutočne ohromia