Budúcnosť kráľovských rodín po celom svete je v rukách žien: Toto sú dedičky, ktoré sa zapíšu do histórie
Nová doba hlása, že pokiaľ ide o kráľovské rodiny po celom svete, ich budúcnosť je práve v ženách. Jedna významná kráľovná, Alžbeta II, je už po smrti, dánska kráľovná Margrethe nedávno oznámila, že sa vzdáva trónu po 52 rokoch. Ďalšia generácia panovníkov sú však prevažne tiež ženy.
Novou generáciou panovníkov ženy
Ako informuje magazín Marie Claire, svet sa chystá stratiť svoju poslednú kráľovnú, ktorá vládne v Dánsku. Ide o kráľovnú Margrethe, ktorá na Silvestra oznámila, že 14. januára sa po 52 rokoch vzdáva trónu. Podobne ako jej sesternica z tretieho kolena, už zosnulá kráľovná Alžbeta II., aj Margrethe bola najdlhšie vládnucou panovníčkou vo svojej krajine. Kto bude vládnuť po nej? Tak sa zdá, že nielen v Dánsku, ale aj v iných kráľovstvách po celom svete budú novou generáciou panovníkov práve ženy.
Mohlo by vás zaujímať: Najsmutnejšia princezná na svete: Život po boku manžela ju úplne ničil, údajne už je rozvod na ceste
Švédska korunná princezná Viktória
Korunná princezná Viktória je najstaršou z troch detí kráľa Carla Gustafa a kráľovnej Silvie. Ako druhorodený sa narodil syn, Carl Philip, ktorý sa mal stať kráľom, pretože je to mužský potomok. Avšak švédska ústava prijala zmenu, ktorá vstúpila do platnosti 1.1.1980 a bolo v nej jasne definované toto: „Poradie narodenia určuje líniu nástupníctva na trón bez ohľadu na pohlavie.“ Čiže Viktória sa opäť stala dedičkou kráľovského trónu. Keď nastúpi na trón, bude štvrtou vládnucou švédskou kráľovnou a jej prvou od roku 1720. Viktória má dnes 46 rokov, je manželkou aj matkou dvoch detí.
Belgická princezná Elisabeth
Princezná Elisabeth je najstaršou zo štyroch detí kráľa Filipa a kráľovnej Mathildy a stala sa vojvodkyňou z Brabantska a následníčkou trónu v roku 2013 po abdikácii jej starého otca, kráľa Alberta. Má len 22 rokov a v roku 2006 sa už zúčastnila svojich prvých kráľovských zásnub. Svoj prvý verejný prejav predniesla len o pár rokov neskôr, v roku 2011. Pre svoju budúcu úlohu kráľovnej absolvovala vojenský výcvik a v auguste 2020 vstúpila na Kráľovskú vojenskú akadémiu v Bruseli, kde študovala spoločenské a vojenské vedy. Od minulého roka má za sebou aj dôstojnícku prísahu a bola poverená funkciou podporučíka v belgickej armáde. Táto budúca kráľovná skutočne nezaháľa. Len pre zaujímavosť, hovorí 4 svetovými jazykmi a na srdci jej leží osud detí s problémami s učením, bezdomovcov, starších ľudí či zdravotne postihnutých ľudí.
Čítajte tiež: Ako žijú novodobé princezné súčasnosti? Kráľovské rodiny sa o ne skutočne výnimočne starajú
Holandská princezná Catharina-Amalia
Princezná Catharina-Amalia sa stala prvou v nástupníckej línii na trón, keď jej otec, kráľ Willem-Alexander, na trón nastúpil v roku 2013. Dnes 20-ročná Catharina-Amalia, najstaršia z troch dcér svojho otca kráľa, je zároveň princeznou z Orangeu. To je titul, ktorý je udelený následníkovi trónu v Holandsku. Preslávila sa tým, že v roku 2021 odmietla prijať svoj ročný príjem vo výške 1,6 milióna eur, pretože jej bolo nepríjemné, že neurobila nič, aby si ho zarobila. Momentálne sa usilovne venuje štúdiu a tiež jazykom.
Nórska princezná Ingrid Alexandra
Po narodení princeznej Ingrid Alexandry v roku 2004 zaznamenala už bez tak populárna nórska kráľovská rodina prudký nárast popularity. Verejnosť sa tešila, že budúcou kráľovnou bude jedného dňa práve ona. Ingrid je najstarším dieťaťom korunného princa Haakona a korunnej princeznej Mette-Marit a vnučkou kráľa Haralda, ktorý je v súčasnosti na tróne. Dnes má len 19 rokov a v tomto roku sa očakáva jej 12 mesačný vojenský výcvik. Uvidíme, ako sa jej bude dariť.
Neprehliadnite: Španielska korunná princezná v centre pozornosti: Verejnosť ju miluje, bude z nej nová Kate Middleton svojej krajiny?
Španielska princezná Leonor
Princezná Leonor má len 18 rokov a je najstaršia z dvoch dcér narodených kráľovi Felipemu a kráľovnej Letizii. Je prvou v nástupníckej línii na trón po abdikácii svojho starého otca, kráľa Juana Carlosa, ktorý nebol veľmi obľúbený. Mladučká princezná je veľmi svedomitá. Má za sebou prvé verejné prejavy, medzinárodnú cestu bez rodičov v roku 2022 a minulý rok dokonca Leonor zložila dedičskú prísahu, pričom ju oficiálne vyhlásila za ďalšiu v poradí na trón a počas ktorej prisahala vernosť španielskej ústave. Minulý rok tiež nastúpila na Všeobecnú vojenskú akadémiu, aby začala svoje trojročné vojenské vzdelanie a v súčasnosti je dôstojníckou kadetkou na tejto akadémii. Keď nastúpi na trón, bude prvou španielskou kráľovnou, ktorá vládne od polovice 19. storočia. Už teraz jej držíme palce.
Ktorá z budúcich kráľovien je vám najsympatickejšia?
spolu hlasovalo 212 ľudí