Presunúť na hlavný obsah

Perlivá voda ako minerálka či sódovka: Je pravda, že nášmu zdraviu sýtené nápoje škodia, aj keď neobsahujú cukor?

Zdravie

Piť samotnú čistú vodu môže byť z času na čas trochu nudné. Bublinky dodajú správny šmrnc. Čo na ne ale hovorí vaše zdravie? Je pravda, že vášmu zdraviu sýtené nápoje škodia, aj keď neobsahujú cukor?

Minerálna voda, sódovka, tonik. Aký je medzi nimi rozdiel? Taký tonik je plný cukru. Minerálna voda obsahuje prírodné minerály, ako sú soli a zlúčeniny síry. Sódovkou tu označujme obyčajnú kohútikovú vodu doplnenú CO2. Všetky ale majú niečo spoločné – sú sýtené oxidom uhličitým. Práve ten spôsobuje ono príjemné perlenie. Kvôli nemu majú aj nápoje s bublinkami takú zlú povesť. Čo je na týchto informáciach pravdy?

Prečítajte si: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Zlá povesť perlivých vôd nie je úplne oprávnená

Nejasný účinok na zuby, plynatosť a nadúvanie, menšia hydratácia a väčší hlad. To sú možné riziká spájané so šumivými nápojmi. Tvrdí sa, že bublinky zavádzajú vzduch do tráviaceho traktu a že oxid uhličitý vo vode zvyšuje produkciu hormónu ghrelínu, ktorý spôsobuje hlad. Existuje ale množstvo výskumov a medzi nimi aj jeden naozaj významný, vykonaný americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré perlivé vody dokonca odporúčajú ako vhodnú alternatívu nápojov sladených cukrom. Tonik teda zelenú nedostane kvôli cukru. Čo ale minerálka alebo sódovka?

Zubná sklovina v bezpečí

Pridávanie oxidu uhličitého do vody znižuje výsledné pH nápoja (proti klasickej hodnote čistej vody 7 pH má voda sýtená CO2 hodnotu medzi 4,5 a 6 pH) a mnohí sa obávajú, že kyslosť môže narúšať zubnú sklovinu. Americká asociácia zubných lekárov ale považuje šumivú vodu za všeobecne nezávadnú. Podľa lekárov záleží skôr na tom, čo sa do nej pridáva – vo veľkom by to nemala byť citrónová šťava, cukor ani iné dochucovadlá. Také nápoje zubnú sklovinu skutočne oslabujú. Preto je dobré nečistiť si zuby hneď po ich požití, ale počkať približne 10 minút, kým sa prostredie v ústach zneutralizuje slinami.

Hladu, zápchy ani dehydratácie sa báť nemusíte

Niektoré štúdie tvrdia, že šumivé vody zvyšujú hlad, iné naznačujú, že môžu prispievať k pocitu plnosti. Podobný zmätok panuje aj v účinkoch perlivých nápojov na samotné trávenie. Podľa jedných prameňov spôsobujú problémy s plynatosťou a nadúvaním, podľa iných môžu zlepšovať črevnú peristaltiku a pôsobiť proti zápche. Informácie o tom, že perlivé vody hydratujú menej ako neperlivé, vyvrátila štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition. Tá hodnotila stav hydratácie mužov po vypití jedného litra perlivej aj neperlivej vody. Podľa výsledkov obe hydratovali rovnako.

Mohlo by vás zaujímať: Pijete kávu na lačný žalúdok? Toto by ste podľa odborníkov mali vedieť

Vhodná alternatíva sladených nápojov

Ako to teda vlastne je? Jednoznačné odpovede, bohužiaľ, neexistujú. Väčšina odborníkov sa ale zhoduje skôr v tom, že perlivé vody zdravie nijako závažne neohrozujú. Dokázaný je iba účinok na plynatosť a nadúvanie, ktorý je však silne zrejmý iba pri požití bezprostredne pred športom a po ňom. U športovcov môže vzniknúť istý diskomfort, ktorý môže ovplyvniť výkon.

Sýtené nápoje tiež niekedy môžu zastierať pocit smädu, čo je rizikové najmä u starších osôb, pretože s vekom sa citlivosť na smäd znižuje aj prirodzene. To je ale asi tak všetko, čím môžu perlivé vody preukázateľne škodiť. Inak sú dnes naopak považované za pomerne vhodnú alternatívu sladených nápojov. Až vás teda nabudúce bude naháňať chuť na sladké pitie, zalejte napríklad čerstvé jahody alebo ananás perlivou vodou, pridajte kocky ľadu a buďte si istí, že si výborne pochutnáte.