Presunúť na hlavný obsah

Rozdiely v chudnutí u mužov a žien: Ženy chudnú opakovane a podliehajú emóciám, muži sú dôslednejší a neradi prehrávajú

Chudnutie a diéty

Sú rozdiely medzi nami viditeľné aj pri chudnutí? Ženy chudnú v drvivej väčšine opakovane a ich chudnutie oveľa viac sprevádzajú emócie, muži sú dôslednejší a neradi prehrávajú.

1. Ženy oveľa viac vedia, ale zlyhávajú v praxi

Ženy bývajú až presýtené informáciami o chudnutí. Teóriu väčšinou veľmi dobre zvládajú, ale zlyhávajú viac v praxi. Naopak muži v znalostiach výživy pokrivkávajú, ale akonáhle ich načerpajú, nerobí im problém odporúčania dodržiavať.

Muži všeobecne robia v jedálničku viac chýb, majú tak väčší priestor návyky upraviť a chudne sa im vďaka tomu ľahšie.

Prečítajte si: 7 tipov, ako schudnúť čo možno najrýchlejšie: Ideálny sen každého z nás

2. U žien hrajú pri chudnutí veľkú úlohu emócie

Ženy všeobecne viac ako muži bojujú s chuťami na sladké, ktorými riešia svoje životné trápenia alebo si s ich pomocou spríjemňujú určité rituály, napríklad zákusok ku káve, večerná chvíľka pokoja pri seriáli a pod.
Ženské chudnutie oveľa viac sprevádza emócie a pre úspešné chudnutie potrebujú byť v psychickej pohode a nachádzať sa v životne priaznivom období.

3. Ženy chudnú opakovane

Ženy nevydržia byť tak dôsledné, častejšie zlyhávajú a následne skúšajú nové a nové diétne postupy, začínajú od pondelka, od prvého januára a pod. Často sa potom točia v kruhu diét av podstate „prechudnú“ život. V dôsledku opakovaného chudnutia trpia nielen ich telá, ale predovšetkým duše a sebavedomie. Muži väčšinou schudnú na prvýkrát a nestretávajú sa s toľkými jojo-efektmi.

4. Muži majú pre chudnutie lepšie rodinné zázemie

Pokiaľ muži majú doma spolupracujúcu partnerku, vychádza im väčšinou v ústrety a pomáha pri nakupovaní a pri príprave jedál. Naopak ženy si obvykle musia nakupovať a variť zvlášť, pokiaľ ich partneri odmietajú zmenu v zavedených stravovacích zvyklostiach. Tým, že ženy častejšie nakupujú a varia, sú aj vo väčšej miere vystavované pokušeniu a zlyhávajú v dôsledku vonkajších podnetov.
U mužov bez partnerky ale býva problém s tým, že často nie sú ochotní venovať čas nakupovaniu a vareniu, pokiaľ na to doteraz neboli zvyknutí.

Muži nebývajú tak ochotní k domácej príprave jedla. S podporujúcim rodinným zázemím ale zvládajú zdravý jedálniček dobre.

5. Muži majú na chudnutie viac času

Muži väčšinou nemajú toľko povinností v rodinnom živote, a preto si ľahšie nájdu čas na pohyb a pre seba. Ženy odsúvajú svoje potreby, uprednostňujú deti a rodinu a nezostáva im toľko času a sily na pravidelný pohyb, prípravu jedálnička a na svoje záľuby.
U mužov naopak býva častejšia veľká pracovná vyťaženosť, kvôli ktorej môžu na chudnutie zabudnúť.

6. Muži si môžu dovoliť viac jesť

Muži sú statnejší, majú viac svalov, vďaka tomu aj vyšší bazálny metabolizmus a môžu teda viac jesť. Výhodou je aj fakt, že muži väčšinou chudnú prvýkrát a nemajú častými diétami zničený metabolizmus.

7. Muži sú súťaživejší, systematickejší a dôslednejší

Ich pragmatizmus, nadhľad, súťaživosť a fakt, že neradi prehrávajú, je pre mužov veľkou motiváciou a hnacím motorom. Do chudnutia obvykle nepletú emócie, sú zameraní na seba a ak chcú, tak idú za svojim. 
Muži sa javia ako systematickejší, rešpektujú s minimom výhrad všetky odporúčania. Radi zapisujú jedálničky, používajú rôzne aplikácie, krokomery, všetko vyhodnocujú a evidujú v grafoch, tabuľkách a pod. V tomto ohľade sú naozaj dôslední.

8. Muži chcú svaly, ženy riešia váhu

Muži majú obvykle lepší vzťah k športu, chcú byť radšej svalnatí a dobre stavaní ako chudí, na rozdiel od žien, ktoré berú štíhlosť ako hlavný cieľ. Ženy sú oveľa viac fixované na číslo na váhe, ktoré ovplyvňuje ich spokojnosť. Mnohým uniká podstata, že ide predovšetkým o spevnenie postavy, zmenu proporcií (tuk verzus aktívna hmota), získanie lepšej kondície, upevnenie si svojho zdravia i ovplyvnenie zdravia celej rodiny, odovzdávanie správnych životných návykov deťom a pod.

Muži chcú svaly, ženy nižšie číslo na váhe. Najdôležitejšia je však trvalá zmena návykov, ktoré mnohokrát ovplyvnia celú rodinu.

9. Mužská obezita býva rizikovejšia

Pri obezite mužského typu dochádza k hromadeniu tuku v oblasti brucha, čo so sebou nesie vyššie riziko kardiovaskulárnych a metabolických komplikácií. Ženský, tzv. gynoidný typ obezity takéto zdravotné riziká nenesie.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

10. Mužom trvá dlhšie, než sa do chudnutia pustia

Mohlo by sa zdať, že muži to majú, čo sa týka samotného priebehu chudnutia, v mnohom jednoduchšie. Väčšinou im ale chýba prvotná motivácia a trvá im oveľa dlhšiu dobu, než sa k chudnutiu vôbec odhodlajú. Častejšie to nechajú dôjsť do štádia, kedy už sa v dôsledku obezity prejavia aj zdravotné problémy.

Pochopiteľne tieto postrehy neplatia všeobecne, vždy sa nájdu výnimky. Či už ste muž alebo žena, môžete si nájsť tú svoju vlastnú cestu a úspešne schudnúť.