Presunúť na hlavný obsah

4 potraviny, vďaka ktorým dokonale nakopnete metabolizmus: Takto sa naštartuje spaľovanie a odvodníte telo

Chudnutie a diéty

Niektoré potraviny sú na perfektné spaľovanie ako stvorené. Viete však, ktorými naštartujete metabolizmus a pomôžu vám ľahšie zhodiť prebytočné kilá?

1. Potraviny bohaté na bielkoviny

Práve tie môžu pomôcť zvýšiť váš metabolizmus na niekoľko hodín. Je to preto, že vyžadujú, aby telo spotrebovalo viac energie na ich trávenie. Toto je známe ako termický efekt potravy (TEF) alebo diétou indukovaná termogenéza.

TEF sa vzťahuje na počet kalórií, ktoré telo potrebuje na strávenie, absorpciu a spracovanie živín v jedlách. Prišlo sa na to, že potraviny bohaté na bielkoviny zvyšujú TEF najviac. Napríklad zvýšia rýchlosť metabolizmu o 15 – 30 % v porovnaní s 5 – 10 % v prípade sacharidov a 0 – 3 % v prípade tukov. 

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín sú napríklad:

  • chudé mäso
  • ryby
  • vajcia
  • fazuľa a strukoviny
  • orechy
  • semená

2. Potraviny bohaté na minerály železo a selén

Minerály železo a selén hrajú pri správnom fungovaní tela rôzne, no rovnako dôležité úlohy. Jednu vec však majú spoločnú: obe sú potrebné na správne fungovanie štítnej žľazy. Strava s príliš nízkym obsahom železa alebo selénu môže znížiť schopnosť štítnej žľazy produkovať dostatočné množstvo hormónov, čo by mohlo spomaliť metabolizmus.

Prečítajte si: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Aby teda štítna žľaza fungovala čo najlepšie, zaraďte do svojho denného menu potraviny bohaté na selén a železo, ako je mäso, morské plody, strukoviny, orechy a semená.

3. Chilli papričky

Kapsaicín, látka nachádzajúca sa v chilli papričkách, môže zvýšiť metabolizmus miernym zvýšením rýchlosti, ktorou telo spaľuje kalórie. Dokonca pomáha znížiť telesnú hmotnosť a prospieva celkovému zdraviu.

Niektoré štúdie uvádzajú podobné výhody pri dávkach 6 až 10 miligramov denne. To je ekvivalent jednej papričky jalapeño. Okrem toho má kapsaicín vlastnosti, ktoré znižujú chuť do jedla.

4. Zelený čaj

Obsahuje zlúčeniny nazývané katechíny, ktoré sa spolu s kofeínom podieľajú na zrýchlení metabolizmu. Zelený čaj oolong aj matcha dokážu zvýšiť oxidáciu tukov a môžu pomôcť spáliť extra kalórie. 

Neprehliadnite: 7 tipov, ako schudnúť čo možno najrýchlejšie: Ideálny sen každého z nás

Takisto pomôžu telu efektívnejšie využívať uložený tuk na energiu, čím sa zvýši schopnosť spaľovať ho.