Presunúť na hlavný obsah

Jedálniček, ktorý vás odvodní a zbaví počas týždňa toxínov: Tieto potraviny do neho musíte implementovať

Chudnutie a diéty

Sú potraviny, ktoré dokážu skutočne pomôcť pri odvodnení organizmu a zároveň pomáhajú zbaviť sa toxínov. Ktoré by ste mali implementovať do jedálnička a urobia telu naozaj skvelú službu?

Zbavte sa prebytočnej vody a toxínov v priebehu týždňa

Očista organizmu, ktorú po stáročia praktizujú kultúry po celom svete, vrátane systémov ajurvédskej a čínskej medicíny, je o odpočinku, čistení a výžive tela zvnútra. Odstránením toxínov a následným kŕmením tela zdravými živinami, vám môže pomôcť chrániť sa pred chorobami, naštartovať metabolizmus a dokonca aj zhodiť. 

Neprehliadnite: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Detoxikácia v podstate znamená čistenie krvi. Telo pri nej odstraňuje toxíny z pečene, ale aj obličkami, črevami, pľúcami, lymfatickým systémom a pokožkou. Keď sú však tieto systémy narušené, nečistoty nie sú správne filtrované a telo je nepriaznivo ovplyvnené.

Keď začínate s očistou, musíte najprv zmierniť záťaž toxínov. Vylúčte alkohol, kávu, cigarety, rafinované cukry a nasýtené tuky, ktoré všetky pôsobia negatívne a sú prekážkami. Pozrite sa, ktoré potraviny, však do jedálnička rozhodne zahrnúť.

  • Citróny

Začnite každé ráno pitím citrónovej vody. Dodá vám extra vitamín C, plus draslík, horčík a meď. Pomôže vám absorbovať viac živín, ako je železo a vápnik, z iných potravín, ktoré jete. Citrónová voda tiež stimuluje pečeň a vyplavovanie toxínov, pretože pôsobí ako mierne diuretikum, ktoré pomáha zbaviť sa nadbytočnej vody. 

  • Bylinky

Existujú bylinky a doplnky, ktoré pomáhajú detoxikovať pečeň, ako napríklad pestrec mariánsky a koreň púpavy. Ukázalo sa, že tieto zlepšujú všeobecnú funkciu pečene a detoxikáciu, ako aj pomáhajú predchádzať určitým druhom rakoviny u žien a liečia depresiu, súvisiacu s PMS a menopauzou. Urobte si čaj s bylinkami, pridajte plátok kyslého citróna a čerstvú medovku pre vyváženie chutí. 

  • Repa

Repa, známa ako čistič krvi, produkuje kyselinu dusičnú, ktorá pomáha zvyšovať prietok krvi v celom tele. Konzumácia červenej repy alebo pitie takejto šťavy, poskytuje telu veľa vitamínu E, karoténov, fenolových kyselín a betalaínov. Pomáha opraviť a regenerovať bunky v pečeni. Krásne teda odvádza toxíny z tela a odvodňuje. 

  • Morské riasy

Morské riasy sú zložkou stravy s najvyšším obsahom živín, akú môžete jesť. Majú vysoký obsah antioxidantov a môžu sa pochváliť celým radom fytochemikálií, ako sú polyfenoly a fukoxantín. Silné živiny z morských rias sú skvelé pri detoxikácii krvi a obličiek, majú diuretické vlastnosti, ktoré zbavujú telo prebytočnej vody a zároveň posilňujú imunitu.

  • Kurkuma

Používa sa v ajurvédskej a tradičnej čínskej medicíne po tisíce rokov na liečbu množstva chorôb, vrátane porúch pečene a trávenia. Kurkuma pomáha detoxikovať pečeň a látka v nej nazývaná kurkumín, má silné protizápalové a antibakteriálne účinky. Nedávna štúdia potvrdila potenciálne terapeutické účinky užívania kurkumínu, na liečbu širokej škály chorôb ako ochorenie dráždivého čreva, rakovina, Alzheimerova choroba, kardiovaskulárne choroby, cukrovka. Dennú dávku získate pridaním pol čajovej lyžičky (alebo podľa chuti) kurkumy do ranného smoothie. 

  • Avokádo

Kľúčovou zložkou tohto zeleného zázraku je glutatión, silný antioxidant, ktorý pomáha pečeni detoxikovať tuk pred vylúčením žlče, čím naše telo zbavuje veľmi efektívne nežiaducich toxínov. No a práve z daných potravín a ich kombinácií, by ste si mali vyskladať jedálniček na 7 dní. 

Príklad jedálnička

  • Raňajky: čaj z medovky a mäty, pohár teplej vody s citónom, čerstvé avokádo
  • Obed: pečená tekvica, pečená repa, preliate olivovým olejom so štipkou soli a granátovým jablkom
  • Večera: Šalát s adzuky fazuľkami, repou, bylinkami a kurkumou

Čítajte tiež: Tajomstvo štíhlych nôh a sexi brucha Francúzok: Všetky generácie sa držia tejto jednej veci a funguje to skvele