Presunúť na hlavný obsah

Pripravte sa na sezónu odhalených nôh: 4 jednoduché kroky k štíhlejším stehnám

Chudnutie a diéty

Prichádze leto a s ním prirodzene aj o niečo odvážnejšie kúsky, ktoré k nemu skrátka patria. Ak chcete predviesť krásne a štíhle nohy, stavte na veci, ktoré fungujú.

1. Nezabúdajte zostať v kalorickom deficite

Všetci vieme, že pri chudnutí je absolútnym základom komplexný prístup. A inak to nie je ani v tomto prípade. Nefunguje to tak, že sa zameriam len na jednu partiu. To, čo musíte v prvom rade sledovať je, aby váš energetický výdaj presahoval príjem. Vďaka tomu sa dostanete do kalorického deficitu, čo sa prejaví následne postupným chudnutím.

Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu

Priemerná rýchlosť zdravého chudnutia je  cca 0,5 – 1 kg za týždeň. To vám môže slúžiť ako dobrý odrazový mostík toho, či ste na správnej ceste. Až potom by ste sa mali zameriavať na jednotlivé časti tela, ktoré chcete precvičiť.  

2. Zamerajte sa na cielené cviky

Vaše chudšie stehná sa môžu stať realitou vďaka kombinácii výpadov, drepov, leg pressu, mŕtveho ťahu, zakopávaniu, či rolovaniu na fitlopte. Skvelé sú tiež cviky z pilatesu. Toto by ste do fitness rutiny mali aplikovať 2 až 3-krát týždenne. Snažte sa vždy kombinovať cviky na prednú, zadnú a vnútornú stranu stehien, pričom robte 12 opakovaní v 2 – 4 sériách. Ak pridáte beh alebo rýchlu chôdzu navyše, celý proces tvarovania urýchlite. 

3. Zabudnite na extrémy

Dôležité je tiež uvedomiť si, že žiaden extrém nie je dobrý. Čiže zbytočné hladovky a prehnané cvičenie hoďte za hlavu. Stravujte sa vyvážene, doprajte si dostatok bielkovín, sacharidov, ale aj zdravých tukov. Obmedzte však spracované potraviny, alkohol a sladené nápoje. Napríklad mnohé ženy práve extrémnym chudnutím dosiahnu presný opak toho, čo chcú.

Čítajte: Najzdravšia diéta sveta podľa odborníkov: Nejde len o schudnutie, ľudí by malo zaujímať aj to, koľko rokov sa dožijú

Rýchla strata váhy spôsobí totiž ubýtok svalovej hmoty, no stehná budú pôsobiť oveľa ochabnutejšie ako predtým. Čo sa týka tréningových aktivít, naordinujte si tiež dni oddychu, keďže svaly potrebujú regeneráciu. 

4. Hydratujte

O tomto bode netreba zrejme veľa písať. Tak ako pri každom cvičení, či chudnutí aj tu je hydratácia kľúčová. Zavlažujte telo zvnútra a ono sa vám skutočne poďakuje vo veľkom. Pokožka bude hladšia, pevnejšia a krajšia. A nie je to len fráza, naozaj to tak funguje.