Aký by mal byť maximálny obvod pása u žien a u mužov? Ak toto číslo prekračujete, vyskúšajte nasledovnú diétu
Tuk na bruchu je alarmom pre hroziace choroby. Ak vaše číslo presahuje maximálny obvod pása, uznávaný doktor odporúča nasledovnú diétu na zredukovanie tukov.
Odborníci už desaťročia upozorňujú na fakt, že veľké brucho škodí srdcu viac ako tuky na bokoch alebo stehnách. Profil postavy „v tvare jablka“ sa stáva čoraz rozšírenejší. Naopak, tuk, ktorý sa hromadí v oblasti bokov a stehien, sa zdá byť menej škodlivý. Ľudia s týmto „hruškovým“ profilom rozloženia tuku sú menej náchylní na cukrovku a srdcové choroby ako ľudia s väčším bruchom.
Čítajte tiež: 10 dôvodov, prečo nechudnete, aj keď sa o to snažíte: Zmeňte tieto návyky a dosiahnite ideálnu hmotnosť
Aký by mal byť maximálny obvod pása u žien a u mužov?
Pás u mužov by mal byť do 94 cm a u žien do 80 cm. Zmeriate si ho krajčírskym metrom tesne nad hornou hranicou bedrovej kosti, ktorú ľahko nahmatáte na oboch stranách. Ak chcete vypočítať pomer pása k bokom, najskôr si zmerajte boky tak, že meter priložíte okolo najširšej časti zadku. Udržujte meradlo vo vodorovnej polohe. Potom vydeľte veľkosť pásu veľkosťou bokov.
„Ako sa náš pás rozširuje, zvyšuje sa aj riziko kardiovaskulárnych ochorení,“ vysvetľuje Dr. Osama Hamdy, medicínsky riaditeľ klinického programu pre obezitu v Joslin Diabetes Center pridruženom k Harvardu. Brušný tuk – čo lekári označujú ako viscerálny tuk – sa veľmi líši od tuku, ktorý sa hromadí v bokoch a stehnách, vysvetľuje. Aj keď majú niektorí ľudia geneticky predispozície na problém viscelárneho tuku, môžu mu predísť.
Viscelárny tuk ako predzvesť ochorení
Viscerálny tuk sa hromadí hlboko v brušnej dutine a vypĺňa priestor medzi orgánmi. Keď sa tieto tukové bunky rozpadnú, zasypú portálnu žilu (žilu, ktorá vedie krv z oblasti čreva do pečene) voľnými mastnými kyselinami a inými látkami. Výsledný stav „lipotoxicity“ ovplyvňuje blízky pankreas, čo bráni jeho schopnosti produkovať inzulín, hormón, ktorý prenáša glukózu do buniek tela. Lipotoxicita tiež podporuje inzulínovú rezistenciu, pri ktorej svalové a pečeňové bunky tela nereagujú adekvátne na normálne hladiny inzulínu. Výsledkom je zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo zvyšuje riziko cukrovky 2.
Okrem toho, keď tieto nesprávne umiestnené tukové bunky odumierajú, bunky, ktoré slúžia ako upratovacia čata, uvoľňujú zápalové látky nazývané cytokíny.
„Tieto cytokíny sú jedným z dôvodov, prečo sa u ľudí rozvinie ateroskleróza, základná príčina kardiovaskulárnych ochorení,“ hovorí doktor Hamdy.
Prerušovaný pôst alebo časovo obmedzené jedenie
Prerušovaný pôst alebo časovo obmedzené jedenie môže tiež pomôcť zlepšiť inzulínovú odpoveď vášho tela a znížiť viscerálny tuk. Základnou myšlienkou je obmedziť príjem potravy na kratší čas, než je obvyklé. Môžete napríklad jesť len medzi 8:00 a 14:00. a potom sa postite až do nasledujúceho rána alebo sa zdržte jedenia aspoň 14 hodín po poslednom jedle dňa. Urobte to tri dni v týždni a potom jedzte podľa svojho bežného rozvrhu ďalšie štyri dni, navrhuje Dr. Hamdy. A nezabudnite na pravidelné cvičenie (aeróbne aj posilňovanie svalov), ktoré vám pomôže spáliť extra kalórie a pomôže zachovať čistú svalovú hmotu.
Mohlo by vás zaujímať: Stravovanie podľa veku: V tridsiatke treba zvýšiť príjem bielkovín, po štyridsiatke sa zamerajte vlákninu
Neexistuje žiadny magický vzorec na stratu brušného tuku, diéta so zníženým obsahom sacharidov je však určite prospešná. Nemusíte sa vyhýbať všetkým sacharidom – len sa držte ďalej od tých, ktoré rýchlo zvyšujú hladinu cukru v krvi a povzbudzujú vaše telo k ukladaniu tuku. Hlavnými vinníkmi sú tieto tri zdroje:
Cukor. Čokoľvek vyrobené s pridaným cukrom – sušienky, koláče, pečivo, zmrzlina, nealkoholické nápoje, konzervované šťavy a podobne.
Biela múka. Najčastejšie konzumované cestoviny, pizza, chlieb a bagety.
Škrobové jedlá. Biele zemiaky, ryža a kukurica.