Presunúť na hlavný obsah

Ikona krásy, ktorej padol k nohám svet aj bohaté knieža

Kariéra

Krásna žena, módna ikona, talentovaná herečka aj milovaná princezná. Všetky prívlastky sa spájajú s menom Grace Kellyovej. Od jej náhlej a tragickej smrti uplynulo 14. septembra 30 rokov.

Spomienky, ktoré zostali na očarujúcu ženu a ikonu strieborného plátna, už pripomínajú spriadanie legiend. Niet však divu. Kelly sa veľmi skoro zaradila k výnimočným hviezdam, ktoré sa stali medzinárodnými idolmi, ikonami pre široké masy aj múzami pre úzke kruhy umelcov.

Grace Kelly sa narodila ako tretie zo štyroch detí vo Philadelphii a veľmi skoro mala jasnú predstavu o hereckej kariére. U otca veľa pochopenia nenašla. "Herečky boli podľa neho len o chlp lepšie od prostitútok," uviedla Kellyovej blízka priateľka Judith Balaban Quine, ktorá je autorkou jednej z Kellyovej biografií. A dodala, že Grace napriek tomu neustúpila. Presťahovala sa do New Yorku, kde už v devätnástich rokoch hrala v divadle.

Zlom v kariére znamenala zmluva s televíziou a množstvo televíznych úloh, vďaka ktorým si ju všimli aj zástupcovia filmu."Kto ste, prosím vás," opýtal sa jej vraj kolega James Stewart, keď prišla na nakrúcanie filmu Okno do dvora režiséra Alfreda Hitchcocka. Ale svoju otázku pravdepodobne čoskoro oľutoval. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa stala z Grace Kellyovej ikona, držiteľka Oscara (získala ho za snímku Georga Seatona Country Girl) a tiež víťazka rebríčka najlepšie oblečených žien sveta. "Štýl Grace Kellyovej bol všade, aj vo výkladoch. Podľa jej tela a mier urobili aj manekýnky do výkladov," píše v knihe Z ikony štýlu kráľovskou nevestou H. Kristina Haugland. Pre svet módy sa stala Kelly obrovskou inšpiráciou, módny dom Hermés po nej pomenoval kabelku. A aj napriek krátkej kariére na plátne dodnes jej imidž využívajú návrhári aj kostýmoví dizajnéri v televízii či na plátne.

Pre plavovlásku s dokonalým profilom antickej sochy sa počet celovečerných filmov sa zastavil pri čísle jedenásť. V roku 1956 sa totiž vydala za monacké knieža Rainiera III. a kariéru herečky vymenila za povinnosti manželky hlavy štátu a oficiálne menovanej princeznej. Aj preto, že manželovi, ktorému porodila už princezná Grace tri deti, jej herecké aktivity neboli po chuti. Aj niekoľko pokusov prilákať Grace späť pred kamery stroskotalo a obdivovaná diva, ktorá žila v bleskoch fotoaparátov, sa na čas stiahla do ústrania paláca. Neskôr sa jej aktivity prepojili s charitou.

Princezná Grace založila organizáciu AMADE Mondiale, ktorej úlohou je podporovať a pomáhať deťom v núdzi po celom svete. Ak by 13. septembra neutrpela vážne následky pri automobilovej nehode a o deň neskôr neskonala v monackej nemocnici, určite by patrila k oddaným podporovateľom myšlienky pomoci iným. Ako po jej smrti uviedol už spomenutý Stewart. "Nemiloval som Grace Kellyovú len ako princeznú, ako herečku a ako moju priateľku. Miloval som ju preto, lebo bola tým najmilším človekom, akého som poznal. Do môjho aj vašich životov dokázala priniesť svetlo vždy, keď sa zjavila. Bude nám chýbať." Kelly je pochovaná v rodinnej hrobke Grimaldiovcov.

3 x Grace Kelly
- s monackým kniežaťom sa zoznámila, keď prišla na festival do Cannes predstaviť nový film
- po jej smrti knieža Rainier III. otvoril v Monaku verejnú záhradu na počesť manželky, ktorá milovala kvety
- je prvou americkou herečkou, ktorá sa dostala na americké poštové známky

Text: Zdeno Gáfrik pre Pravdu
Foto: SITA/AP Photo

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe