Presunúť na hlavný obsah

Martina Halinárová: Vedela som, že chcem ostať pri športe

Rodinné vzťahy

Podľa biatlonistky Martiny Halinárovej dnes športujú len deti solventných rodičov.

"A čo je najhoršie, ich  športová úroveň je oveľa nižšia ako ich rovesníkov pred desiatimi rokmi," myslí si.

Minulý rok ste definitívne skončili s vrcholovým športom a biatlon ste začali trénovať. Vždy ste to takto plánovali?
Vedela som, že chcem ostať pri športe. Prišla ponuka zo strany bývalého riaditeľa VŠC Dukla BB, pána Petra Korčoka na post trénerky mladeže. Nikdy predtým som sa s takou myšlienkou nezaoberala, no po zvážení všetkých pre a proti som túto ponuku rada prijala. Umožní mi byť maminou na plný úväzok.

Odchod športovca v niečom pripomína dôchodok bežného človeka... Ako si tento čas užívate, čo je zrazu iné ako predtým?
Veľmi ma zmenilo narodenie syna Michala v roku 2004 a to, že s ním od jeho dvoch rokov žijem sama. Život a šport som si začala naplno užívať. Je veľká výhoda, že nemusím nikam odchádzať na mesiac, to večné balenie a vybaľovanie... Žijem krásny život a som zaň vďačná. Stretávam sa častejšie s rodinou, kamarátmi, viac sa venujem synovi a čítam knihy, pri ktorých som počas sústredení zaspávala.

Je o biatlon na Slovensku záujem? 
Vo svete je veľmi populárny. Ale aj u nás. Svetové úspechy našich biatlonistov vždy pritiahnu mládež, dievčatá aj chlapcov. Zlomovými rokmi sú 14-15 a 19-20, keď sa zaoberajú otázkou: Kam do školy? Mimochodom, ja s názorom "začať sa čo najskor špecializovať" nesúhlasím. Dieťa do 10-12 rokov potrebuje všestrannosť (gymnastika, atletika, vytrvalostné behy, bicykel, loptové hry, plávanie, korčuľovanie...). Potom nech si vyberie šport, ktorý ho napĺňa. Ja som mala výborný základ -  skvelých učiteľov a trénerov na základnej škole v Dolnom Kubíne a biatlonu som sa začala venovať v devätnástich rokoch.

Váš osemročný syn bude možno kráčať vo vašich šľapajách. Sú rodičia, ktorí si to vyslovene prajú, ale tiež takí, ktorí vedia, čo to obnáša a radšej by to teda nechceli... Ktorý prípad ste vy?
Ten druhý. Niežeby som synovi šport vyslovene zakazovala, ale vediem ho k všestrannosti. Keď bude starší, nech sa rozhodne, ktorou cestou sa vyberie. Má za sebou gymnastiku, futbal, basketbal, thajský box, korčuľovanie. Veľmi ho baví tanec a má dokonca aj hudobné vlohy, chodí na klavír. Myslím, že má si z čoho vyberať.

Ako bude vyzerať vaše tohtoročné leto? Kam sa chystáte, čo plánujete robiť, prípadne nerobiť?
Teším na prácu  s mladými biatlonistami, ale aj na oddych na oravskej chalupe s mojimi rodičmi. Ja veľmi neplánujem. Keď sa rozhodnem, niekam sa vyberiem. Cestovanie pre mňa momentálne nie je radosť. Počas mojej kariéry toho bolo až nad mieru.

Text: Dana Závadová pre oŽene.sk
Foto: archív Martiny Halinárovej

- Najčítanejšie -