Presunúť na hlavný obsah

Dermatologička radí: Ako ovplyvniť potenie a jeho zápach

Feminity TV

Horúce dni so sebou prinášajú aj zvýšené potenie sa, ktoré je prirodzenou súčasťou každého z nás. Potíme sa na rozličných miestach, niekto viac a niekto menej. Prečo je to tak a ako vieme ovplyvniť intenzitu, či zápach potenia, sme zisťovali priamo u odborníčky!

 

Odborníčka Mudr. Michaela Blaško, PhD sa denno-denne stretáva s množstvom kožných problémov, častokrát spojené aj s potením. Potenie by sme podľa nej mali vnímať ako prirodzený jav, nakoľko chráni náš organizmus pred prehriatím. 
 
O tom, že na našom tele máme 2 až 3 milióny potných žliaz, však málokto tuší. Rovnako tiež to, že muži vylúčia 250 ml za hodinu a ženy 180 ml potu za hodinu.
 
„Čerstvý pot nezapácha, ale akonáhle do potu už dostane väčšie množstvo baktérií alebo kvasiniek, tie to začnú rozkladať a pot páchne,“  tvrdí dermatologička. Zvýšené potenie môžu zapríčiniť aj niektoré potraviny ako cesnak, cibuľa a škodlivý je aj kofeín a tabak.
 
Dezodorant síce dokáže prevoňať pokožku, ale neovplyvuje vylučovanie potu. Naopak, antiperspirant upchá vývod potnej žlazy. Jeho výraznou zložkou sú preto soli hliníka. „Môžme vyvrátiť aj fámu o spojitosti používania antiperspirantov a rakoviny prsníka. Neexistuje priame prepojenie mliečnej žľazy a kože v podpazuší,“ konštatuje Michaela Blaško.
 
FEMINITY TV: Rozhovor o potení s MUDr. Michaelou Blaško, PhD

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe