Presunúť na hlavný obsah

Talentovaná návrhárka Ivana Mentlová: Éra 70.rokov dokáže na ženách vyzerať takto žensky

Móda

Miluje rafinovanosť a presne také sú aj jej modely.

Dvorná návrhárka známych osobností českej šoubiznisovej scény patrí zároveň aj medzi najznámejších domácich dizajnérov. Štyri kolekcie ročne, tvorba modelov na zákazku, ale aj úloha matky. Ivana Mentlová toho stíha viac ako väčšina žien. V exkluzívnom rozhovore nám prezradila, prečo je jej najnovšia kolekcia inšpirovaná práve sedemdesiatymi rokmi a čo je jej najväčším snom.

Keby ste sa mali charakterizovať troma vetami, ako by zneli?

Nechávam sa unášať životom. Netlačím na pílu, na druhej strane som perfekcionistka. Tak, ako na seba, som hocikedy prísna i na svoje okolie.

Ako dlho už pôsobíte na módnej scéne? Bola pre vás táto práca snom už od detských čias?

Návrhárkou som chcela byť od detstva. Profesionálne sa pohybujem v móde posledných trinásť rokov, pod vlastnou značkou od roku 2007. Zlom nastal v Istanbule, kde som pracovala pre výrobcu kože a kožušín a dodnes tam vyrábam svoje limitované kolekcie z kože. 

Vaša najnovšia kolekcia je viditeľne inšpirovaná sedemdesiatymi rokmi minulého storočia. Prečo ste si vybrali práve toto obdobie?

Často sa v mojej práci, tvorbe objavuje inšpirácia práve zo sedemdesiatych rokov. Možno je to preto, že som sa v tej dobe narodila, vyrastala... Pamätám si, čo moja mamina vtedy nosila, neskôr som sa nemohla odtrhnúť od jej skrine, kde boli všetky tie poklady zo sedemdesiatych. Pochádzala zo Slovenska a za slobodna si nechávala šiť veci na mieru, dokonca aj topánky. Každopádne to bola doba „boho“ štýlu, uvoľnenosti, móda pre leto ako stvorená...

Prečítajte si: Známe štýlové dvojice, o ktorých sa počas roka klebetilo najviac! Prečo si tieto páry vyslúžili najväčšiu pozornosť?

Vo svojich kolekciách kladiete dôraz na ženské krivky. Čo je pre vás synonymom ženskosti a zmyselnosti?

Rafinovanosť. Nemám rada prvoplánové veci. 

Ktoré kúsky z vašej najnovšej kolekcie patria medzi vaše najobľúbenejšie?

Sukňa v mini dĺžke, ktorú som v kolekcii dlho nemala, dlhá semišová vesta, pelerína, bomber na telo...mám rada vintage vzhľad kože. A nesmiem zabudnúť na klasický kožák z exotickej kože, ktorý je typický pre moju značku, v nových farbách.

Už niekoľko rokov sa podieľate aj na tvorbe kolekcie Silverline pre Pietro Filipi. V čom sa odlišuje práca pre Pietro medzi tou prácou pre vašu osobnú značku?

Nedávno som dokončila dizajn kolekcie Silverline jar/leto 2017, ktorá je už mojou šiestou kolekciou pre Pietro Filipi. Silverline je prémiový rad z luxusných materiálov, ktorý sa vyrába v limitovanej edícii. Nie je preto veľký rozdiel v práci pre Pietro a navrhovaním vlastných modelov. Samozrejme, som ovplyvnená filozofiou značky a tým, pre koho je ich móda určená, zároveň sa však snažím, aby mali modely môj rukopis. Najväčším rozdielom a zároveň veľkou výhodou je, že celú kolekciu produkuje firma. Pod vlastnou značkou tvorím momentálne hlavne z kože a kožušín a šaty na zákazku. Navzájom si teda kolekcie nekonkurujú.

Ročne navrhnete štyri kolekcie, popri tom ste aj mamičkou na plný úväzok, ako to všetko stíhate? Nemáte občas pocit, že je toho na vás už veľa?

Ten pocit mám v poslednej dobe stále... (smiech). Dcérka bude mať v júni dva roky, ale stále sa budí niekoľkokrát za noc a je pre mňa čím ďalej, tým náročnejšie zvládať prácu a rodinu zároveň. Mám výčitky, že zanedbávam oboje, ale myslím, že to isté prežíva veľa pracujúcich mamičiek. Snažím sa lepšie si organizovať čas a naučila som sa tiež hovoriť NIE.

Mohlo by vás zaujímať: Vrchol MBPFW pod taktovou českej návrhárskej elity! Svoje nové kolekcie predstavili známe mená

Zapájate sa aj do samotného procesu výroby alebo len tvoríte modely na papieri?

Pri mojej momentálnej vyťaženosti je to o dizajne, vybraní materiálov a fitingoch modelov, ktoré podľa môjho návrhu nastrihajú a prototyp ušijú šikovní krajčíri. Často konečný dizajn vznikne až v procesu skúšania. Spoločenské alebo svadobné šaty na mieru aranžujem na figuríne, niekedy pre bližšiu predstavu aj na samotnej klientke.

Česká módna scéna viditeľne napreduje. Čo podľa vás stojí za jej veľkým posunom vpred?

Všeobecne sa zvýšil záujem o módu medzi ľuďmi, sú ochotní viac do módy investovať, nechať si poradiť, budovať svoj vlastný štýl... Prestávajú tiež uprednostňovať zahraničné značky a oceňujú originalitu. Mladí návrhári majú možnosť prezentovať svoju prácu na Mercedes- Benz Fashion Weeku, v módnych časopisoch, na sociálnych sieťach... Jednoduchšie sa ich práca dostáva do povedomia, prirodzene tak vzniká konkurenčné prostredie, čo je motivujúce.

Keby ste mali menovať jeden módny trend, ktorý vás úplne dostal, čo by to bolo?

Zo všetkých mojich kolekcií je cítiť inšpiráciu rock'n'rollom. A poslednú dobu sa stal veľkým trendom naprieč celou módnou scénou.

O desať rokov sa vidím...

Už „len“ ako kreatívna riaditeľka vlastnej značky. Mám sen byť súčasťou tímu, ktorý myslí ako ja a nemusieť robiť všetko sama vrátane produkcie, mať viac času na kreativitu, rodinu, na seba. Dúfam, že ma zdravie a inovácie neopustia a moje modely bude chcieť stále niekto nosiť...

Neprehliadnite: Modelka Zuzana Stráská o TOP momentoch kariéry a úlohe ambasádorky súťaže Schwarzkopf Elite Model Look

Leto podľa Ivany Méntlovej

Ženská, rafinovaná, sexy... Jednoducho nejde ju nemilovať. Presne taká je nová kolekcia Ivany Mentlovej tvoriacej pod značkou IAM, ktorej tvárou sa stala ambasádorka projektu Schwarzkopf Elite Model Look, Zuzana Stráská. „Zuzanu poznám už dlho, pracovne sme sa stretli na niekoľkých projektoch, ktoré som obliekala – kampaň pre Klenoty Aurum, Pietro Filipi... Svojou osobnosťou, ako sa dokáže presadiť, je sama sebou, má v sebe punk, večne niečo hľadá, ale pritom vie, čo chce, presne zapadá do mojej predstavy o modernej žene. Je krásna, charizmatická a veľká profesionálka s dlhoročnými skúsenosťami zo zahraničia,“ nešetrí chválou na tvár svojej novej kolekcie. A chválou nešetríme ani my. Kolekcia na jar/leto 2016 spolu s kampaňou nás jednoducho dostala.

Viac zaujímavých rozhovor nájdete aj v najnovšom vydaní magazínu FEMINITY!