Presunúť na hlavný obsah

Potraviny, z ktorých sa tuk ukladá najviac na zadku: K lepšej postave vám pomôže zmena stravy a tieto cviky

Zdravie

Michael Achberger nám tentoraz porozprával o tom, na čo by sme si mali dávať pozor, keď si chceme udržať svoju figúru vo forme.

Ženy to majú ťažšie ako muži – okrem iného aj v tom, že ich svalová hmota nemá dostatočný potenciál sa rozvinúť ako mužom a tým sa ženám tvorí vyššie množstvo podkožného tuku. Preto si ženy musia viac strážiť to, čo skonzumujú, samozrejme to platí aj pre mužov v inej miere a taktiež, pokiaľ chcú byť atraktívne mužskému pokoleniu, mali by sa zamerať aj na rozvoj svojich ženských kriviek hlavne zadku a stehien. 

Vyzdvihol som v nasledujúcom zozname také jedlá a princípy, ktoré zbytočne podporujú ukladanie tukov aj v zadnej časti tela.  Na druhej strane som vypísal zoznam cvikov, ktoré majú najlepší efekt pre spevnenie vašej zadnej partie a odporúčam ich určite zaradiť do tréningu.

Jedlo bez príloh

Veľmi bežné je u žien, že nejedia prílohy. Často si dávajú len šaláty, občas mäso alebo syr so zeleninou. Keď nejeme prílohy, ktoré sú zdrojmi sacharidov, ako sú zemiaky, ryža, cestoviny, kuskus, bulgur, quiona, šošovica, fazuľa, cícer, pečivo a pod., dochádza v organizme k stavu ketozy. V tomto "režime" sa využíva energia z tukových zásob, ale telo sa silno zaťažuje a ničí. Musí to byť nastavené odborníkom a po dobu maximálne 14 dní. Bohužiaľ, veľa žien toto robí mesiace i niekoľko rokov. Vďaka tomu si veľmi ubližujú, metabolizmus môže dosiahnuť pretrvávajúce zranenia. A mnohokrát už po mesiaci nedochádza rovnako k žiadnemu úbytku tuku. Len sa telo poškodzuje a civilizačné choroby sa blížia míľovými krokmi. A po čase bude dochádzať k oveľa silnejšiemu naberaniu tukových zásob, vďaka tomu, že je telo podvyživené.

Náš metabolizmus sa mení v 20-tke, 30-tke a 40-tke: Kedy sa najviac spomaľuje a kedy nastáva jojo efekt?

Sladké vody a džúsy

Niektoré ženy veľmi dbajú o pestrosť pohybových aktivít a tiež si aj strážia stravu. Ale zabúdajú na sladené vody. Ak pijete džúsy, sladké kolové nápoje i rôzne "povzbudzovače", ktoré vás nakopnú, potom telo každý deň zásobujete veľkými dávkami cukru, ktorý sa okamžite uloží do tukových zásob. Pre príklad: Keď 60 kg žena vypite denne 1 liter kolového nápoja alebo džúsu, potom do svojho tela dodá približne o polovičné množstvo cukrov viac než by mala za deň skonzumovať. Vďaka tomu dochádza k postupnému naberaniu tuku.

Tyčinky

Svojich klientov učím, ako čítať etikety potravín, ako nájsť skryté cukry a nevhodné zloženie. Toto sa týka aj veľkého množstva rôznych tyčiniek a proteínových tyčiniek, ktoré sa dajú bežne kúpiť vo fitness centrách alebo supermarketoch. Z môjho prieskumu vyplýva, že sú ponúkané až 99% tyčiniek plných pridaných cukrov, umelých sladidiel alebo i konzervantov. To všetko prispieva k rastu nadváhy, aj keď cvičíte.

Ryžové a kukuričné ​​chlebíky

Často vidím ženy, ako si vychutnávajú "polystyrény". Odborne sa nazývajú ryžové alebo kukuričné ​​chlebíky.  Jedia ich s pocitom toho, že po tejto strave nepriberú.
Ženy často vyhľadávajú nízkotučné potraviny. Ale pozor. Existuje pojem ako je glykemický index. Jednoducho povedané je to číslo udávajúce rýchlosť vstrebateľnosti cukrov z danej potraviny do tela. Ryžové a kukuričné ​​chlebíky majú vysoký glykemický index, takže sa v tele rýchlo "premieňajú" na tukové zásoby. Je nutné ich konzumovať so zeleninou a s bielkovinami.

Nedostatok živín v strave

Veľmi častým "javom" je to, že ženy jedia veľmi malé porcie jedla. Tým je neustále telo v strese, pretože má nedostatok bielkovín, sacharidov, tukov, vlákniny, vitamínov, minerálov, fytoživin a enzýmov. Aj keď žena sníva malú porciu jedla, telo si to uloží do tukových zásob. Konzumácia veľmi malých porcií stravy vedie tiež k nadváhe, k poškodzovaniu metabolizmu a k nesprávnemu rozloženiu tuku a svalov v tele. Nastaviť by sa to malo vždy individuálne s pomocou odborníka alebo si to naštudovať sám.

7 cvikov s vlastným telom: Týmto chybám sa vyhnite, ak chcete na sebe vidieť výsledky a necvičiť márne

Sladkosti

Mnoho žien, ktoré chodia cvičiť, často hovoria, že môžu jesť sladkosti, pretože to vďaka pohybu spália. Na toto by som rád upozornil, že to nie je pravda. Správne nastaveným cvičením a správne nastavenú stravou sa metabolizmus dostane do veľmi zaujímavých "otáčok" a potom ich spaľovanie tukov je intenzívnejšie. Ale z mojej praxe vyplýva, že len málo žien má zvolený správny pohyb, správnu tepovú frekvenciu pre spaľovanie tukov, nevedia nič o strave a potom sa to bohužiaľ nemôže prejaviť v lepšom spaľovaní tukov. Naopak konzumáciou sladkostí si telo ešte viac zaťažujú, stresujú, ochudobňujú o vitamíny, minerály, fytoživin a ani tukových zásob v tele neubúda.

Biele, tmavé, viaczrnné, cereálne, celozrnné pečivo - aké teda mám jesť?

Zistil som, že je veľká neinformovanosť, aké pečivo je vlastne zdravé. Biele, tmavé, viaczrnné, cereálne, celozrnné. Pre naše telo je najlepšie celozrnné pečivo. Biele a tmavé pečivo je veľmi nevhodné, vďaka tomu, že neobsahuje celé zrná. Viaczrnné má väčšinou len 4% celozrnnej múky, takže opäť patrí medzi pečivo podporujúce priberanie a rozvoj civilizačných chorôb. Viaczrnné je zložené z viacerých druhov  múk, ale opäť necelozrnných. Celozrnné pečivo si dneska môžete kúpiť v obchodoch zdravej výživy. Ale tiež v supermarketoch zabalené vo fólii, kde si v zložení prečítate, že je tam na prvom mieste celozrnná ražná múka. Potom je to pre vás vhodné. TOP v pečive je celozrnný kváskový chlieb. Veľmi chutný, dá sa skvele krájať a tak podporuje zdravie a štíhlosť.

Sladenie čaju a kávy

Čaj aj káva je pre väčšinu ľudí počas dňa nutnosť. V obmedzenej miere je to určite vhodné. Ale problém je so sladením. Prevažná väčšina ľudí používa biely rafinovaný cukor. Z mojich prieskumov vyplýva, že vyťažení ľudia so stresovou prácou majú aj 6 káv denne. Každá šálka minimálne 2 lyžičkami  cukru. To je za deň 60 g cukru, ktorý sa v tele uloží ako tukové zásoby a ešte prispieva k budúcemu rozvoju cukrovky. Je vhodnejšie používať pravý trstinový cukor alebo najlepšie stéviu.

Fastfoody

Uponáhľaný životný štýl prispieva k veľmi rozšírenej návštevnosti rýchleho občerstvenia. Nielenže takáto strava je plná chémie a nekvalitných zložiek, ale podstatne prispieva k budovaniu nechcenej tukovej vrstvy.

Najlepšie cviky pre zadok:

Drepy

Drepy sú jeden z najdôležitejších cvikov pre rozvoj stehien a sedacích svalov. Sú síce nepríjemné, a preto u väčšiny ľudí neobľúbené, ale za to sú veľmi účinné a mali by ich zaradiť všetci tí, ktorí nemajú zdravotné problémy s pohybovým aparátom a pod.

Výpady vzad na Multipress alebo s voľnou váhou

Perfektný cvik na zadok, ktorý urobí z vášho zadku kameň. Ten, kto má s týmto cvikom skúsenosti, dá nám za pravdu, že o svojom zadku vie ešte niekoľko ďalších dní po tréningu. 

Výpady za chôdze

Je to ďalší variant výpadov, ktorý skvele aktivuje svalstvo stehien a zadku, a pomáhajú nám k ich tvarovaniu a spevneniu. 

Výstupy na lavičku

Výstupy na lavičku sú najlepším spôsobom, ako simulovať výstup do strmého kopca a pripraviť na taký výkon sedacie svaly. Skúsenejší môžu použiť aj závažie.

Mŕtvy ťah s natiahnutými nohami

Opäť jeden z efektívnych cvikov zaťažujúce sedacie svaly a zadnú stranu stehien. 

Neprehliadnite: Geniálny cvik na ploché brucho: Stačí pár sekúnd denne a na svojom páse spozorujete okamžité výsledky

Zdvihy panvy na lopte

Ľahnite si na chrbát a pod chodidlá si vložte veľký cvičebný balón. Vaše telo bude v jednej línii s nohami. Z tejto polohy budeme krčiť kolená a tým priťahovať balón k sebe. V tejto polohe si strážte, aby došlo k čo najväčšej kontrakcii. Potom vraciame nohy do pôvodnej polohy.

Sumo drepy

Je dôležité, aby ste pri tomto cviku stáli v stoji rozkročnom a špičky smerovali mierne od seba. 

Zanožovanie na kyvadle

Na tomto prístroji sa dá veľmi dobre precvičiť svaly nielen sedacie, ale aj vnútornej strany stehien. Nie všade je tento prístroj dostupný. Dá sa však nahradiť kladkami. 

Roznožovanie

Posadíme sa na prístroj a nohy vložíme na stupienky. Na vonkajšej strane kolien budete mať opierky, aby ste mohli previesť cvik.

- Najčítanejšie -