Presunúť na hlavný obsah

Z bývalého futbalistu vzťahový kouč a spisovateľ: Tento mladý muž pozná presné príčiny nezhôd medzi mužom a ženou

Sex a vzťahy

Vzťahy patria pre viacerých z nás k tým najkomplikovanejším veciam na svete. Mnohí sa v nich strácame, no zdá sa, že minimálne pre jedného človeka sú v podstate veľmi jednoduché. Zoznámte sa s jeho pohľadom...

Najskôr by ma zaujímalo, ako sa z bývalého futbalistu stane vzťahový kouč či spisovateľ? Tieto oblasti sú si dosť vzdialené, nemyslíte?

Vždy som veľmi premýšľal, filozofoval, aj vo futbale, bolo to vo mne. Snažil som sa nájsť neobvyklé riešenia, keďže som bol tvorca hry, tzv. záložník. V jednej chvíli sa zrodil môj prerod. Hovorím tomu, že do mňa vstúpil anjel a doslova mnou prešiel, vyčistil všetok neporiadok vo mne. A to svetlo, ktoré zanechal, sa snažím odovzdávať ďalej. V tej chvíli skončil život futbalistu a dostal úplne iný rozmer a význam. 

Pre mnohých z nás sú vzťahy komplikované. Zdá sa však, že vy v nich máte jasno... Je to tak alebo sa nájde niečo, čomu stále nerozumiete?

Ja to vnímam skôr tak, že sú veľmi jednoduché, čitateľné, hneď, keď sa s niekým zoznámite.  Ide len o to, poznať sám seba. Iba tak dokážem dať aj vzťahom voľný priechod. Ak sa nepoznám, som zo vzťahov vyčerpaný. Keď viem, kto som, viem aj to, s kým mi bude v živote dobre. 

Mohlo by vás zaujímať: Dokáže žena v 21. storočí bezpodmienečne milovať? Alebo motýliky v bruchu a zamotaná hlava už nie sú v móde?

Čo je zväčša tým konečným impulzom, pre ktorý sa vás ľudia rozhodnú vyhľadať? 

Dôvodov je vždy viac, ale najčastejšie je to strata tzv. šťastia, radosti v živote. Nepochopenie zo strany partnera a to, že nás nepočúva. Vnútorná nespokojnosť. Preto moja prvá otázka smerom k nim znie: „Čo vás robí vo vnútri nepokojným?“

Keď človek príde za vami poprvýkrát, dokáže sa hneď otvoriť a povedať, čo ho trápi alebo je skôr ostýchavý?

Prvých 10 minút nevie, čo ho čaká, ale cíti zo mňa veľký pokoj a dôveru, ktoré na neho prenesiem, takže netrvá dlho a rozhovorí sa. Potom cíti úľavu. 

Nedá mi neopýtať sa, chodia za vami skôr ženy než muži so svojimi vzťahovými problémami?

Chodí za mnou 99% žien. Muži veľmi zriedka. 

Myslíte si, že muži v podstate žiadne nemajú alebo len nechcú o nich hovoriť verejne?

Muži dokážu o svojich problémoch hovoriť verejne, avšak v krčme. To hovorím celkom úprimne. S partnerkou nevedia komunikovať. Muž je racionálny a žena emočná. Nájsť porozumenie medzi ich odlišnými svetmi, to je to, čo učím na prednáškach. 

V čom je podľa vás ten najväčší rozdiel medzi mužmi a ženami, čo sa týka vnímania ch vzťahu?

Poviem to veľmi jednoducho. Muž od nepamäti túži po pochvale, jeho biologická potreba je zaistiť ženu, dať jej pocit spokojnosti. Ak mu žena nedá najavo svoju spokojnosť, muž logicky odchádza k milenke, ktorá mu to najavo dá. Žena túži zase po emocionálnom naplnení, a keď sa jej ho nedostáva, dá jej ho iný muž. Takže muž si myslí, že žena niečo potrebuje, ale jej potreby sú celkom odlišné. Takže roly sa vymenia. 

Čítajte tiež: Mám dokonalého manžela, ktorého by som si však ako mladé dievča nikdy nevybrala: Toto som nakoniec pochopila!

Na základe vašich dlhoročných skúseností, aká je najčastejšia príčina problému vo vzťahu z pohľadu ženy a muža?

Nesprávna voľba partnera v 99-tich % prípadov, na čo prichádzajú tak po 10 rokoch. Zamilovanosť zmizne a ľudia sú si zrazu cudzí. To je prvá príčina, ale samozrejme tých druhotných je oveľa viac, od nevery, cez financie, prácu, atď.  

Stalo sa vám napr., že prídu za vami dve ženy s rovnakým problémom, ale pomôcť sa vám podarilo len v jednom prípade?

Problém je rovnaký, ale korene problému sú iné. Je to, ako keď zubár trhá stoličku z úst, ale tie ústa, ich reakcia je zakaždým iná. Takže sa volí iný prístup, postup práce s človekom. 

To ma privádza k ďalšej otázke... Od čoho predovšetkým závisí vyriešenie ich problému?

Najdôležitejšie je, aby klient prevzal zodpovednosť za svoj život, problémy. Uvedomenie si toho, že všetky si ich vytvoril svojou vlastnou nevedomosťou. Prestane viniť iných, len vtedy dosiahne vnútorný pokoj. To je odrazový mostík, len vtedy je možná zmena života. 

Stretli ste sa počas svojej praxe aj s tým, že dotyčný klient si k vám príde po pomoc, ale v skutočnosti o ňu nestojí a svoje chyby opakuje stále dokola?

Skôr by som povedal, že čakajú odo mňa, že im zmením život. Oni to vlastne čakajú aj od iných ľudí v ich živote, pretože nevedia povedať nie, a preto sa dostávajú na dno. 

A čo situácia, kedy príde človek a vie presne pomenovať, v čom je jeho problém a chce od vás len radu, no napokon zistíte, že jeho problém je v skutočnosti celkom iný? 

To sa stane veľmi často. Človek je taký zaslepený problémom, ktorý si vsugeroval, že skutočný problém nevidí. 

Neprehliadnite: Jedna rada od rozvodového právnika zlepší kvalitu vášho manželstva: Tieto dve slová svojmu manželovi nehovorte

Späť k ženám... Hovorí sa, že ženy potrebujú k životu drámu. Máte pocit, že niekedy vyrábajú naozaj vzťahovú drámu z ničoho? 

Áno, deje sa to. Žena má všetko, tak sa rozhodne nájsť problém, ktorý v skutočnosti neexistuje. Súvisí to s vďačnosťou. Prestane byť vďačná za maličkosti, neuvedomuje si, čo v živote má. 

A naopak, máte pocit, že muži z problémov vo vzťahu robia banalitu a nepokladajú ich vlastne za problémy?  

Muž sa nedokáže vcítiť do situácie a emócie ženy, tak len mávne rukou. Žena mu hovorí o svojom probléme, ale muž robí spravidla nejakú činnosť, takže nedokáže robiť dve veci naraz. 

Vo vašej knihe sa prihovárate ženám a zanechávate im odkazy, konkréte 50 odkazov. Existuje však ten najdôležitejší, ktorý by ste chceli, aby mali v pamäti?

Najdôležitejšia je radosť. Úsmev ľuďom zmizol z tváre. S radosťou ide ruka v ruke odkaz vďačnosti, ktorú keď nemáme, tak nám stále niečo chýba. Tak by som mohol pokračovať ďalej, pretože všetko so všetkým súvisí. 

Všeobecne, čo by ste odporučili ženám a čo mužom, na čo by nemali vo vzťahu zabúdať?

Nezabúdajme na láskavosť, umenie odpúšťať, pretože ľudia robia chyby. Na toleranciu, objatie, aby sa srdcia častejšie k sebe priblížili. Na potrebu sa navzájom vypočuť. 

Priznám sa, pre mňa je názov vašej ďalšej vzťahovej knihy, Ako sa zbaviť ega, trocha mätúci. Akú úlohu zohráva ego vo vzťahu?

Ego hrá dôležitú rolu vo vzťahoch, pretože ľudia sa nechávajú egom ovládať. Avšak naša podstata nie je ego. Poznáte tie situácie, keď sa dvaja pohádajú a ráno si posielajú ospravedlňujúce sms-ky s tvrdeniami, tak som to nemyslel, to som nebol ja? A to je presne ten moment, kedy do vzťahu vstúpi ego. V hádke sme ním doslova prevalcovaní. 

Keď sa človek dlhodobo stretáva s rôznymi vzťahovými problémami ako vy, čo najdôležitejšie sa naučí?

Vážiť si obyčajných vecí. To, že sa môže každé ráno zhlboka nadýchnuť. Radovať sa z maličkostí a vidieť všade okolo seba lásku.

Odzrkadľuje sa to všetko, s čím sa denne stretávate aj vo vašich osobných vzťahoch?

Keďže  ja mám vo vzťahoch urobenú dokonalú inventúru, poriadok, tak nie. 

Čo je pre vás konečným cieľom, čo sa týka práce s klientom? Čo sa ho snažíte naučiť o sebe alebo o svojom vzťahu vôbec?

Nesnažím sa klienta naučiť nič nové. Ide mi len o to, aby sa klient vrátil k tomu, kto je, k svojej podstate. Dovolil si žiť naplno, bez obáv, že ho niekto bude hodnotiť. Je to ťažké, pretože najskôr sa musí naučiť prestať hodnotiť druhých, k čomu ho núti práve spomínané ego. Treba sa zbaviť ega, aby sme sa oslobodili. To je moje prianie. Dať ľuďom slobodu a vrátiť im úsmev. 

Ďakujem za rozhovor.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus