Presunúť na hlavný obsah

Stará mama mi pred svadbou prízvukovala dve veci: Už 10 rokov nám to vďaka nim s Patrikom funguje

Partnerské vzťahy

Moja stará mama bola obdivuhodná žena a aj dnes na ňu spomínam len v dobrom. Je úžasné, že jej rady sa so mnou nesú celý život.

S Patrikom sme sa brali pomerne v mladom veku. Ja som mala 23 rokov, kým on bol o tri roky starší a mal tým pádom 26. Kamaráti nás odhovárali, ale ja som vedela, že som našla partnera, s ktorým chcem stráviť zvyšok svojho života. On bol aj na svoj vek vyzretý a hlavne veľmi starostlivý muž.

Mohlo by vás zaujímať: 10 vecí, ktoré si nevážime a pritom sú na živote najdôležitejšie: Na tú poslednú by ste už radšej nikdy nemali zabudnúť

Otec s mamou neboli našim rozhodnutím príliš nadšení, ale stará mama mala na to iný názor. Ona jediná bola tou, ktorá nás už od samého začiatku podporovala. Vďaka nej sme vedeli, že robíme správnu vec. Starká bola veľmi inšpiratívna osoba a nikdy sa nestalo to, že by si na mňa, alebo moju sestru nenašla čas. Pred svadbou sme sa veľa rozprávali a dodnes sa snažím nasledovať jej rady, ktoré mi dala. Dnes už nie je medzi nami, ale jej slová áno. Je neuveriteľné, že od našej svadby prešlo dlhých 10 rokov a my máme pocit, akoby sa naša láska a vzťah vôbec nezmenili. Pred svadbou mi poradila dve veci, ktorých sa ona celý život držala. Starká mala za sebou niekoľkoročné, šťastné manželstvo a preto vedela o čom hovorí. Pozerala sa na svet reálnym okom a vedela, že na vzťahu treba pracovať. Preto som si jej rady vzala k srdcu a nikdy na ne nezabudnem.

Nemysli na to, čo chceš ty, ale na to, čo je dobré pre vás oboch

Chcela, aby som si vždy uvedomila, že je nevyhnutné myslieť na dobro oboch, pretože manželstvo nie je iba o jednom človeku. Veľakrát máme požiadavky, ktoré partner nespĺňa, sme frustrované a hneváme sa. Vtedy je dobré si uvedomiť, že nikto nebol vytvorený presne podľa našich predstáv a aj náš partner má svoje vlastné potreby. Kompromis a otvorená komunikácia sú preto v manželstve nevyhnuté.

Nauč sa byť trpezlivá, nesnaž sa veci zbytočne uponáhlať a nevzdaj to

To, že trpezlivosť ruže prináša je pravda. Mne samej sa to niekoľkokrát potvrdilo na rôznych situáciách. Niekedy je potrebné zvolniť tempo a na veci príliš netlačiť a hlavne ich našou netrpezlivosťou nedohnať do extrémov. Veci, ktoré za to stoja si vyžadujú čas a snahu. V manželstve sa veľa vecí časom zmení, tak, ako aj partner prejde rozličnými obdobiami, napriek tomu to netreba vzdať. Nič nie je ideálne, ale môže to byť ideálne, pokiaľ si to také spolu s partnerom spravíte. 

Prečítajte si: Nepáčil sa mi môj zásnubný prsteň: Nakoniec som za snúbencovým chrbtom spravila niečo, čo nám zmenilo život

Dnes sme spolu 10 rokov, máme krásne tri deti a hoci nie je všetko dokonalé, ľúbime sa a stojíme pri sebe. Viem, že by som Patrika po tom všetkom, čím sme si za tie roky prešli nikdy nevymenila.

Dala aj vám stará mama rady do života a do manželstva?

spolu hlasovalo 481 ľudí

áno
131
nie
350