Presunúť na hlavný obsah

Ketónová diéta: Jedna z najlepších diét na okamžité chudnutie spočíva v takomto jedálničku

Chudnutie a diéty

Telo, ktoré sa samé zbaví tukových zásob. V čom spočíva rýchle chudnutie pomocou nízkosacharidovej diéty? Na túto otázku nám odpovedal Michael Achberger, ktorý zároveň zostavil ukážkový jedálniček.

Na začiatku tohto článku, by som rád upozornil, že nejde o známu keto diétu, kedy jedlo nahrádzate práškom. Takú diétu by som ani neodporúčal a verím, že sú lepšie spôsoby, ako najrýchlejšie schudnúť.

Inšpirujte sa: VIDEO: Najlepší cvik na chudnutie z pohľadu fitness trénera: Cvikov na brucho je veľa, dôležitá je však jedna vec

Ketónová diéta sa nazýva tiež nízkosacharidová diéta, pretože sacharidy sú znížené na minimum (najčastejšie na 50g, často aj okolo 30g sacharidov). V tomto stave telo pre energiu nevyužíva sacharidy, ale spaľujú sa tukové zásoby. Volíme dva systémy tejto diéty:

Prvý variant pri cvičení - sacharidové potraviny zaraďujeme len pred a po cvičení.
Druhý variant bez cvičenia - dodržiavame minimálny príjem sacharidov, ktoré zaraďujeme kedykoľvek v priebehu dňa (cca 50g alebo menej).
Jeden deň v týždni zaradíme vyššie dávky sacharidov, ale za to v tento deň vypúšťame všetok tuk. Dávajte si pozor na skrytý tuk v potravinách napr. v párkoch, syre, prerastené mäso, konzervy, polotovary a ďalšie.

Ketónová diéta: jedálniček

Úplne na začiatku je dôležité spočítať, koľko bielkovín musíte prijímať, tzn. zvážiť sa a rozpočítať cca 2,2g bielkovín na 1kg vašej hmotnosti. Sacharidy nastaviť na minimum (záleží ako rýchlo chcete chudnúť, ideálne je 1kg za 1 týždeň 30g-50g). Tuky prijímať s rozmyslom. Kalórie a živiny si môžete spočítať aj pomocou online kalorických tabuliek.

POZOR dôležité! Jedlo si naplánujte na 2,5 až 3 hodiny a dodržujte pravidelnosť. Pravidelnosť je v každej diéte nesmierne dôležitá, nesmieme dať telu akúkoľvek zámienku, aby si myslelo, že dlho jedlo nedostane a malo by si začať robiť tukové zásoby. Jedine tak diéta bude fungovať.

Zdroje bielkovín: najlepší zdroj bielkovín je kvalitné mäso napr. kuracie prsia a morčacie prsia bez kože, netučné hovädzie a bravčové, ryby, tuniak vo vlastnej šťave, kvalitná šunka a nízkotučný tvaroh. Ak nedokážete prijať dostatok bielkovín zo stravy, môžete použiť vysokopercentný proteín ako doplnok stravy.

Zdroje sacharidov: ako zdroj sacharidov je dobrá prevažne surová zelenina, ryža, zemiaky, ryžové chlebíčky, ovsené vločky, 1ks ovocia, naozaj celozrnné pečivo alebo cestoviny.

Zdroje tukov: tuky prijímať s rozmyslom. Medzi "zdravé tuky" patrí - olivový a repkový olej tepelne neupravený, semienka, oriešky, rybí tuk obsiahnutý v rybách.

Neprehliadnite: Vitamín D je nepostrádateľný pre naše telo: Toto je 7 potravín, vďaka ktorým ho dostanete do tela, ak slnko nepomáha

Ako rýchlo schudnúť

Ketodiéta je veľmi účinná na zbavenie sa prebytočného tuku. Je potrebné si však uvedomiť, že to nebude ľahké, tak ako asi žiadna diéta. Vaše športové výkony budú klesať z dôvodu nedostatku energie a prvý týždeň pre vás bude veľmi ťažký, než si telo zvykne. Stačí zotrvať a výsledok sa dostaví, uvidíte.

Záverom by som chcel ešte raz zdôraznil - nevyhadzujte peniaze za prášky, ktoré nahrádzajú stravu. Ak naozaj chcete držať ketodiétu, zostavte si jedálniček z kvalitného mäsa, s minimom sacharidov a kvalitného proteínu. 

- Najčítanejšie -