Presunúť na hlavný obsah

Cenné rady fitness trénera: Takto jednoducho sa môžete vyhnúť cez sviatky tukom na bruchu

Fitness

Michael Achberger zostavil trinásť bodov, vďaka ktorým cez blížiace sa sviatky nemusíte priberať. Tuky sú v tomto období hrozbou číslo jeden, tak prečo sa od nich nedržať čo najďalej.

Blížia sa Vianoce a s tým veľa návštev, cukrovinky, zemiakového šalátu alebo chlebíčkov. Za pár dní tak ľahko môžete pribrať aj niekoľko kíl, ktoré po novom roku budete horko ťažko dávať dole. Poznáte tento scenár? A viete, že to môže byť aj inak?

Prečítajte si: VIDEO: Najlepší cvik na chudnutie z pohľadu fitness trénera: Cvikov na brucho je veľa, dôležitá je však jedna vec

Tu je zopár  tipov, ako si užiť Vianoce bez následkov!

1.  Zacvičte si pred každým veľkým obedom alebo večerou. Veľké množstvo kalórií telo spotrebuje na regeneráciu po tréningu, než aby ich uložilo do tukových zásob. Ak si na to nenájdete čas, choďte po jedle aspoň na dlhú prechádzku. Ideálne je samozrejme začleniť oboje.

2. Pred každým jedlom vypite väčšie množstvo čistej vody. Voda vás sama o sebe čiastočne zasýti. 

3.  Pripravte si zdravšie koláčiky. Ako? Napríklad časť múky nahraďte proteínom. 

4. Vždy si dajte o trochu menšiu porciu. Nakoniec − pridať si môžete vždy. Ale ak sa budete riadiť tiež radou číslo 2, najskôr už to nebude potrebné.

5. Jedzte pomaly a jedlo si naplno vychutnajte. Každé sústo starostlivo rozžujte. Keď budete jesť pomaly, váš mozog skôr spozná, že je telo zasýtené a dá vám signál, že už môžete prestať jesť.

6. Buďte realistami! Nedávajte si nereálne ciele a nechcite počas Vianoc chudnúť. Zamerajte sa na to, že si svoju súčasnú hmotnosť cez sviatky udržíte tam, kde je.

7. A teraz to najzásadnejšie − ak stále budete chodiť okolo obložených tácok a každých desať minút niečo "zobať", telo si vôbec neodpočinie a priberie aj ten, kto za normálnych okolností vôbec nepriberá. Telo nedostane príležitosť všetko poriadne stráviť a spaľovať tuky zo zásob. Jedzte preto raz a poriadne a nechajte si tak tri hodiny úplnú pauzu od prijímania kalórií. To sa týka aj pitia alkoholu, sladkých nápojov alebo napríklad mlieka.

8. Nevážte sa − možno si poviete, že tento bod je tu chybne, ale nie je to pravda. Zvážte sa pred Vianocami, kedy ešte nekonzumujete nezdravé sviatočné jedlá. Ďalšie meranie vykonajte až najskôr 3 po ukončení osláv a pri bežnom pracovnom režime. Slávnostné tabule vo vás môžu zanechať množstvo zadržanej tekutiny, ktorá nie je tukovou hmotou, avšak vašu váhu zvýši. Táto tekutina pri návrate do bežného režimu zase z tela odíde, vás by ale počas sviatočných osláv zbytočne stresovala.

9. Dostatok zeleniny − Hoci tomu zimné obdobie veľmi nepraje, konzumujte zeleninu. Obsahuje veľa vody, vlákniny a málo energie. Je teda schopná vás zasýtiť, bez toho aby ste prijali príliš veľa energie. Vy tak nebudete vyhľadávať "zlé" jedla na ukojenie vášho hladu a uspokojíte sa práve so "zelenou" pochúťkou.

10. Pite proteínové prípravky − dostatok bielkovín nie je synonymom sviatočného stolovania. Pravdepodobne budete mať dostatok sacharidov i tukov, avšak bielkoviny budú vo vašom jedálničku chýbať. Cez deň si vyberajte kvalitné proteínové prípravky, ktoré sa vyznačujú vysokým podielom ľahko stráviteľných srvátkových bielkovín. Máte na výber z troch variantov. Srvátkový koncentrát, izolát alebo hydrolyzát. Osobne by som odporučil viacpercentný izolát, ktorý už ďalej nebude navyšovať už tak vysoké množstvo sacharidov vo vašej strave. Na noc využívajte kazeínové prípravky, ktoré zase zabezpečia to, že sa v polovici noci neprebudíte s vlčím hladom, ktorý pôjdete urýchlene zaháňať nekvalitným jedlom od spoločnej sviatočnej večere.

Neprehliadnite: Ako to, že neustále priberám, aj keď skoro nič nejem? Slová fitness trénera vám to ihneď vysvetlia

12. Hýbte sa − posilňovne a fitness centrá sú zatvorené, to však neznamená, že budete sedieť doma pri televízii. Vyrazte na prechádzku po zimnej prírode, na bežky alebo na korčule a nebojte sa sebou zobrať aj svojho partnera a deti. Bude to ďalší spoločne strávený čas, pri ktorom spálite prebytočné kalórie, vytrávi vám a zároveň veľmi efektívne využijete čas, ktorý vám sviatočné dni doprajú.

13. Všetko s mierou  Vianoce sú krásny čas a je potrebné si ich užiť, raz ale skončí a vy budete premýšľať, čo ste o sviatkoch urobili zle, že máte zrazu tukový prstenec okolo bokov a zadoček, ktorý sa vám nevlezie aj do vašich sviatočných nohavíc. Vždy premýšľajte nad dôsledkami svojho konania u sviatočného stola a na to, aký dopad na vás asi zjedené cukrovinky, vyprážané pokrmy, chlebíčky a iné pochutiny zanechajú.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus