Presunúť na hlavný obsah

Táto vlastnosť je pre deti nesmierne dôležitá: Ako ju v nich podporiť a nevychovať samoľúbeho človeka?

Feminity

Áno, sebavedomie je pre deti, najmä v tom najkrehkejšom období veľmi dôležité. Avšak viete, ako ho u drobcov podporiť, no zároveň z nich nevychovať niekoho samoľúbeho?

Detské sebavedomie je naozaj krehká vec. Mali by ste vážiť slová, ktoré pri deťoch používate a aj to, čo a ako im hovoríte. Viete, ktorú vlastnosť je dôležité u nich rozvíjať, aby z nich vyrástli sebavedomí ľudia, ktorí však nie sú samoľúbi?

Prečítajte si: Natália cvičila a jedla zdravo, napriek tomu priberala: V čom bol problém, že nevedela rozpustiť brušný tuk?

Toto by ste u detí mali rozvíjať

Základom je, aby deti verili v svoje schopnosti a zručnosti. Práve preto by ste u nich mali budovať najmä  dôveru v seba samého. Podporujte svoje ratolesti vo všetkom čo ich baví, chváľte ich za malé úspechy a keď vidíte, že niečo by predsa len išlo zlepšiť, povedzte im to. Avšak citlivo a jemne. Vážte výber slov, aby dieťa nenadobudlo pocit, že je neschopné a v ničom nevyniká. Tomuto sa treba vyhnúť. Slová rodičov totiž zostávajú v hlavách detí skoro celý život. Ak budú odmalička počúvať, že sú šikovné v tom, čo robia, budú v seba veriť.  A len tak z nich môžu vyrásť sebavedomí ľudia, ktorých kritika od iných nevykoľají, ale budú s ňou vedieť pracovať.

Mohlo by vás zaujímať: Zdravé raňajky, z ktorých sa priberá najviac: Všímajte si riziká, kvôli ktorým sa rýchlo menia na kalorickú bombu

Objektívna kritika k životu patrí, všepujte im to už od malička

Tu je veľmi tenká hranica toho, aby ste dieťatu pomohli, no aj ublížili. Naši najmenší sa obávajú zlyhania a neúspechu, no mali by ho zažiť. Len vtedy sa s ním totiž dokážu aj neskôr vyrovnať. Aj počas tohto procesu je vašou úlohou dieťa podporiť a dodať mu odvahu, že nabudúce to všetko dopadne lepšie. Učte ich, že láska v živote nie je založená na úpechoch a neúspechoch, ale niečom celom inom.

5 viet, ktorými podporíte sebavedomie svojich detí

  1. Budem ťa ľúbiť, nech sa stane čokoľvek
  2. Verím ti
  3. Si veľmi odvážna/y
  4. Pomôžem ti, som tu pre teba
  5. Som na teba hrdá 

​Presne toto by ste mali svojim ratolestiam hovoriť každý jeden deň. A uvidíte, ako sa v pomerne krátkom čase zmení ich správanie a vnímanie seba samého.

Myslíte si, že dôvera v seba samého je pre deti dôležitá?

spolu hlasovalo 108 ľudí

Áno
103
Nie
5

- Najčítanejšie -