Presunúť na hlavný obsah

Natália cvičila a jedla zdravo, napriek tomu priberala: V čom bol problém, že nevedela rozpustiť brušný tuk?

Chudnutie a diéty

Tréner Michael Achberger mal v minulosti klientku, ktorá aj keď cvičila a jedla zdravo, nedarilo sa jej schudnúť. V čom sa teda skrývala hlavná príčina toho, že kilá priberala a nechudla?

Ľudia sa pre trénera rozhodujú z viacerých dôvodov. Hlavný dôvod, prečo sa však najviac ľudia rozhodnú využiť služby trénera je ten, že chcú so sebou aj niečo robiť, nejako sa zmeniť. To je logické. Keďže nie sú schopní vlastnými silami sa prinútiť cvičiť a držať sa v režime. Diétnom režime. A o tom to dnes celé bude.

Minulý rok v takomto čase na jar za mnou prišla žena. Teda presnejšie ozvala sa pomocou sociálnej siete, že počula na mňa dobré referencie a mala by záujem o služby. Tak sme si dohodli osobné stretnutie, kde sme sa intenzívne rozprávali, zisťovali sme, kde môže byť problém. 

Prečítajte si: Zdravé raňajky, z ktorých sa priberá najviac: Všímajte si riziká, kvôli ktorým sa rýchlo menia na kalorickú bombu

Žena, volajme ju Natália, nemala problém cvičiť, bola celkom športovo aktívna. Napriek tomu bola „pri tele“. Skúšala aj viacerých trénerov predo mnou, ale neúspešne. Často chybu zvaľovala na nich, že ju dostatočne nemotivovali, že neboli prísni na ňu a podobne. Je to možno pravda, ale vždy platí jedno: chyba je na obidvoch stranách. 

Nechudla, aj keď cvičila, problém bol niekde inde

Natália bola objemnejšia v každej oblasti: či už väčší zadok, stehná, boky, bruško ale aj ruky a aj chrbát bol obrastenejší tukom. Podľa jej slov skoro každý deň behávala, občas asi raz do týždňa chodila sama do fitness centra, s kamarátkou chodievala plávať dvakrát do týždňa. Spomínala, že nemala žiaden zdravotný problém, ktorý by mohol mať vplyv na výsledok. Tušil som samozrejme, kde môže byť problém: nadmerné stravovanie.

Tak som jej dal vypísať jedálenský denník, aby mi zapisovala čo, kedy a koľko zjedla a vypila počas dňa. A tu to všetko začalo. Najprv je to veľmi dlho trvalo, nebola schopná mi dodať 5-dňový zápis jedál za menej ako mesiac. Stále len chcela cvičiť. To som musel uznať, že snaha bola veľká, bolo vidno, že má s tým skúsenosti, že je aktívna a cvičenie jej naozaj ide. Ale to stravovanie. Tým, že mi to pomaly ani nechcela odovzdať, tak som šípil, že stravovanie asi bude jej slabosť. Nakoniec som to z nej vymámil, aby to zapísala a odovzdala. 
Z prvého pohľadu to nebolo až tak zlé. Relatívne veľa bielkovín bolo zastúpených v jedálničku. Mala aj dokonca vyšší podiel zdravých tukov. Kde ale bolo to ale? V množstve. Všetkého tam mala veľmi veľa. Veľké množstvá. Túžila si zaplniť žalúdok a pociťovať neustále pocit sýtosti. To bola jej radosť. Aspoň tak som to vycítil. Lenže ona chcela schudnúť a takto naozaj len naberala. 

Vyhovárala sa. Po mojej kritike stravovania to neprijala dobre a stále sa začala viac a viac vyhovárať, že cvičenie je nedostatočné, že je malo inovatívne, že mala by cvičiť to a nie to čo cvičíme... A čo sa týka stravovania, tak tam sa tvárila, že niečo robí so sebou, ale videl som že nie. Rada jedla bio produkty, ale tie nie sú zárukou úspešnej diéty. Stále sa prejedala zdravým jedlom.

Priberala a vhodným riešením bola krabičková diéta

Výsledkom po pol roku spolupráce bolo zvýšenie váhy pri jej výške z 79 na 83 kíl. Ja som bol nespokojný, ona bola nespokojná. Podľa merania tuku bol nárast hmoty čisto len do tukových oblastí. Tak som jej dal na výber, buď začne naozaj s diétou, alebo to ukončíme. Navrhol som jej riešenie:

Krabičkovú diétu. Na trhu je už väčší výber, pre ktorý sa môže človek rozhodnúť. Rôzne typy, či už vegetariánske, ale aj podľa rôznych diét, podľa hmotnosti človeka, pohlavia... Dá sa to celkom pekne nastaviť na svoju osobu. 

Najprv o tom nechcela nič počuť, ale prehovoril som ju. Objednala si to rovno na tri mesiace. 
Prvé týždne bola veľmi prekvapená objemom jedál.. že je to ako pre vrabca. Konečne jej to bolo ukázané v praxi, koľko má zjesť, keď chce schudnúť. Lebo nie je to len o výbere jedál, ale aj o danom množstve. A to bol ten najväčší zádrhel u nej. 

Neprehliadnite: Zázračný nápoj ako vitamínová bomba: Obsahuje málo tuku a dvojnásobný proteín, takže schudnete rýchlejšie

Schudla na 67 kíl

Po ďalšom pol roku cvičenia a jedenia z krabičiek schudla na 67 kíl. Bola veľmi spokojná. Ja tiež. Ďalšou úlohou však bude ukázať jej, že ako si aj sama môže pripraviť také jedlá v takých množstvách. S tým bol menší problém, ale praxou sa to naučila a dnes už sama vie, čo a hlavne, koľko toho môže zjesť. Lebo aktivita nestačí, dôležité je hlavne správne stravovanie.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus