Presunúť na hlavný obsah

Skúste tieto dve zmeny a váš obvod pása sa zmení na nepoznanie: Prečo ženy majú väčšiu chuť na sladké než muži?

Chudnutie a diéty

Osobný tréner Michael Achberger vám dnes vysvetlí, prečo je svet zase voči ženám nespravodlivý. Ženy totiž majú oveľa viac chuť na sladké ako muži a s tým súvisia pochopiteľne aj kilečká navyše.

Čokoláda sem, oblátka tam a kilečká sa priberajú. Bohužiaľ, ale je to tak, ženy sú čokoholičky, ktoré dokážu zjesť veľa sladkého. To samozrejme nijako neprospieva vášmu zdraviu a postave. Prečo ste náchylnejšie k sladkostiam a ako sa zbaviť chuti na sladké?

Čítajte tiež: Veľká jarná očista hrubého čreva: Vzorový detox jedálniček, ktorý vás postupne zbaví toxínov a odľahčí

Môže za to biochémia

Biológia môže za to, že väčšina žien miluje sladké viac, než muži. Hlavným dôvodom je serotonín, látka, ktorá sa nachádza v krvných doštičkách a čiastočne aj v nervovej sústave. Serotonín je látka, ktorá ovplyvňuje naše nálady, chuťové prejavy, ale môže vyvolať aj depresiu alebo migrény a pocit na zvracanie.

A tu je hlavný dôvod, prečo milujete sladké, pretože serotonín spôsobuje u väčšiny žien pocity šťastia a dobrej nálady. Sladkosti napomáhajú zvýšeniu serotonínu v ľudskom mozgu a vy máme pocit, že váš čokoláda robí šťastnejšími. Okrem sladkostí, dvíha hladinu serotonínu tiež estrogén, ktorý máte v tele najviac počas tehotenstva. To je dôvod, prečo je väčšina žien najšťastnejšia práve v tejto fáze života.

Z biochemického hľadiska sú ženy na sladké náchylnejšie ako muži, ale to neznamená, že musíte konzumovať sladkosti vo veľkom. Bohužiaľ, obchodné reťazce si vašu náchylnosť dobre uvedomujú a lákajú vás na čokoládu, cukríky, zmrzliny a iné sladkosti.

Ďalší dôvod, prečo máte často chuť na sladké, je slezina. Ak má človek oslabenú slezinu, tak je u neho vyvolaný pocit na sladké. Podobne to býva aj u oslabenej pečene, kedy máte chuť zase na kyslé. Nemusíme sa nijako desiť, že by sme mali zdravotné ťažkosti, ak máme chuť na sladké. Slezina sa podieľa na tvorbe krvi. Pred a počas menštruačného cyklu dochádza k zvýšenej tvorbe krvi a vaša slezina je týmto procesom oslabená. Dámy, ešte ste si nevšimli, že viac maškrtíte práve počas menštruačného cyklu? Teraz viete prečo.

Tretí hlavný dôvod chuti na sladké sa týka rovnako žien, ale aj mužov. Cukor je pre váš mozog ako droga, ľahko si naň zvyká a po dlhšej konzumácii sladkostí, začne cukor vyžadovať. U vás sa opäť prejaví neodolateľná chuť na sladké.

Ako sa brániť chuti na sladké?

Ak ste cukroví závisláci, tak musíme túto závislosť odbúrať. Existujú dva prístupy, ako sa chuťou na sladké zbaviť, buď radikálne, alebo pozvoľne. Ak viete, že máte silnú vôľu, a keď sa k niečomu rozhodnete, tak svoje zásady dodržíte, je pre vás určite lepšou cestou zatrhnúť všetky sladkosti teraz hneď. Vaša "odvykačka" bude kratšia, ale bude chcieť veľa silnej vôle. 
Ak však viete, že vôľu nemáte, tak by ste mali zvoliť pozvoľnú cestu, aby sa vám nestalo, že dostanete obrovskú chuť na sladké a zjete toho ďaleko viac, než normálne. Pozvoľna nahrádzate sladkosti zdravšou variantou, a tou je ovocie. Áno, to tiež obsahuje cukor, ale ďaleko v menšom množstve a v inej forme, než klasické sladkosti.

Neprehliadnite: Raňajkujte ako Francúzky: Vďaka tomuto jedálničku nepriberajú, aj keď jedia sladké, držia sa totiž zlatého pravidla

Sladkosti nie sú hriech

Sladkosti a cukor všeobecne, naše telo k životu vôbec nepotrebuje. To však neznamená, že ak si niekedy dáme kúsok čokolády, tak by sme sa mali bičovať a prepadať depresii. 

Sladkosti sú spríjemnením nášho života, a urobiť si občas radosť je zdravé. Mali by sme sa držať zásady, že všetko musí byť s mierou. A to či ide o sladkosti, tak aj dodržiavanie zdravého životného štýlu. Ak budeme po konzumácii nezdravého jedla, prepadať depresii a hovoriť si, ako ste sklamali samých seba, dôjde vo vašom tele k produkcii kortizolu, ktorý spôsobuje lepšie ukladanie tukov. Naše, výčitky svedomia, spôsobia len to, že priberiete viac. Keď si niečo nezdravé doprajete, tak si to skúste vždy užiť, a to počas samotnej konzumácie, ako aj po nej, až budeme tvrdo cvičiť a tie čokoládky zhadzovať.

Ako často jete v priemere sladké vy?

spolu hlasovalo 230 ľudí

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus