Presunúť na hlavný obsah

Na ceste za štíhlym telom oceníte tieto benefity: Koľko vody je skutočne potrebné vypiť?

Chudnutie a diéty

Po dlhú dobu sa predpokladá, že pitná voda pomáha pri chudnutí. Mnohé z nás pri zahájení chudnutia zvýšia príjem tejto tekutiny s blahodárnymi účinakmi. A robíme správne!

Mnohé štúdie podporujú teóriu, že pitná voda je prospešná pre chudnutie. Hydratácia je tiež kľúčová pre mnohé faktory, ktoré hrajú úlohu pri chudnutí, vrátane trávenia a či správnej svalovej funkcie. Chudnutie však nemožno očakávať len v súvislosti so zvýšením objemu prijatej vody. Napriek tomu mnohé štúdie ukazujú určitú pozitívnu koreláciu medzi zvýšenou spotrebou vody a chudnutím.

Neprehliadnite: Celulitída je pre väčšinu žien postrachom: Osvojte si týchto 10 bodov a zbavte sa jej ešte pred letom

1. Potláča chuť do jedla

Keď žalúdok zistí, že je plný, vysiela do mozgu signály, aby prestal jesť. Voda môže pomôcť zabrať priestor v žalúdku, čo vedie k pocitu plnosti a zníženiu hladu. Nezabúdajme tiež na príslovie, že hlad je častokrát prezlečený smäd. Vypitie pohára vody predtým, než sa pustíme do jedla nás môže ochrániť pred zbytočným prejedaním a udrží nás štíhlymi.

2. Zrýchľuje spaľovanie kalórií

Niektoré výskumy naznačujú, že pitná voda môže napomôcť zrýchleniu spaľovania prebytočných kalórií. Voda tiež môže dočasne zvýšiť energetický výdaj tela alebo počet spálených kalórií pri odpočinku. Pokiaľ ide o teplotu vody, výhody spaľovania kalórií ešte navýši studená voda. Telo totiž spotrebuje ďalšiu energiu a kalórie zahrievaním vody na trávenie.

3. Pomáha odstraňovať toxíny z tela

Keď je telo dehydrované, nemôže správne odstraňovať toxíny. Voda napomáha k správnej funkcii obličiek, ktoré sú zodpovedné za filtrovanie toxínov a odpadu z nášho tela, zatiaľ čo si orgán zachováva základné živiny a elektrolyty. Keď je telo dehydratované, obličky zadržiavajú tekutinu, čo je pre zdravie nežiadúce. Dehydratácia môže viesť aj k ďalším problémom s vylučovaním. 

Voda napomáha telu k zotaveniu sa z tráviacich problémov, akými sú hnačka a poruchy trávenia. Keď sa v tele hromadí odpad, ľudia sa cítia nafúknutí, opuchnutí a unavení. Nafúknuté brucho nám logicky pridáva ďalšie nežiadúce centimetre v páse.

Dostatočná hydratácia je dobrým spôsobom, ako si zabezpečiť správne trávenie a vyhnúť sa zadržiavaniu toxínov, ktoré nám pridávajú kilá navyše.

4. Znižuje celkový príjem kalórií

Keď je reč o nápojoch, voda je najvhodnejšou z pomedzi všetkých alternatív. Je ľahké a hlavne úplne zbytočné kumulovať prádzne kalórie pitím limonád, džúsov či sladenej kávy alebo čaju. Väčšina ľudí tiež ignoruje množstvo kalórií prijatých v alkoholických nápojoch, ktoré sú ich skutočne bohatým zdrojom. Nahradenie nápojov s vysokým obsahom kalórií vodou alebo inými nekalorických nápojmi, ako napríklad bylinný čaj, môže mať dlhodobý účinok na zníženie hmotnosti.

5. Spaľuje tuky

Bez vody nemôže telo správne metabolizovať uložený tuk alebo sacharidy. Proces metabolizácie tuku sa nazýva lipolýza. Prvým krokom tohto procesu je hydrolýza, ktorá nastáva, keď molekuly vody interagujú s triglyceridmi (tuky) za vzniku glycerolu a mastných kyselín. Pitná voda je nevyhnutná pre spaľovanie uložených tukov i tukov, ktoré získame z jedla a nápojov.

6. Pomáha pri cvičení

Jednou z najdôležitejších zložiek každého plánu na chudnutia je cvičenie. Voda pomáha správnemu pohybu svalov, spojivových tkanív a kĺbov. Pomáha tiež pľúcam, srdcu a iným orgánom účinne pracovať pri zvýšenej pohybovej aktivite. Hydratácia znižuje javy, ktoré sa vám pri cvičení dostávajú do cesty, a teda svalové kŕče či únavu. Vodu pite vždy pred, počas a po cvičení, aby ste sa vyhli dehydratácii.

Prečítajte si tiež: Sexi vyrysované brucho môžete mať aj vy: Toto sú jedlá, ktoré hrajú vo váš prospech, tieto radšej vylúčte

Koľko vody potrebujeme vypiť?

Neexistuje žiadne štandardné odporúčanie. Odporúčaný príjem vody súvisí s faktormi, akými sú: 

 • vek
 • telesné proporcie
 • fyzická aktivita
 • teplota
 • vlhkosť
 • vystavenie slnečnému žiareniu
 • zdravotný stav

Väčšina zdravotníckych orgánov sa v návrhu rozsahu denného príjmu vody líšia. Národná akadémia medicíny (NAM) v Spojených štátoch uvádza:

2 700 ml / deň pre dospelé ženy

3 700 ml / deň pre dospelých mužov

Ttipy pre zvýšenie príjmu vody:

 • pri každom jedle vypite aspoň jeden pohár vody
 • noste si so sebou vodu vo fľaši na opakované použitie
 • pite viac vody pri cvičení alebo počas fyzickej aktivity
 • pite viac vody, keď je vonku teplo, vlhko alebo veľmi slnečno
 • v blízkosti postele majte vždy pohár vody
 • jedzte viac polievok a jedál bohatých na tekutiny
 • jedzte ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody, najmä bobule, hrozno, melóny, paradajky, zeler, uhorky a šalát

- Najčítanejšie -