Presunúť na hlavný obsah

Hygge diéta vám uberie kilá a pridá na kráse: Takto schudnute 7 kíl za mesiac a budete sa cítiť skvele

Chudnutie a diéty

Jej základným princípom je jednoduchosť, striedmosť a prirodzenosť. Presne veci, na ktorých si ľudia v Škandinávii, odkiaľ táto diéta pochádza, nechávajú záležať. A viete, čo je na nej najlepšie? Schudnete bez zbytočného hladovania.

Jej zastáncovia tvrdia, že prebytočné kilá pri nej idú dolu rýchlosťou blesku, no vy necítite neustály hlad a nervozitu. Na čom je teda diéta, na ktorú nedá najšťastnejší národ sveta dopustiť založená? 

Prečítajte si: VIDEO: 5 cvikov, ktoré vám vypnú brucho a vylepšia postavu: Pneumatika po nich bude len miznúť

Toto je alfa a omega

Tentokrát nečakajte absolútne zázraky na počkanie, hladovanie a hodiny športu. Hygge diéta je o niečom celkom inom. Jej základné princípy sú jasne stanovené a veľmi podstatné je, aby ste pri nej necítili stres, úzkosť a nervozitu, ale radosť pohodu, pokoj a vyrovnanosť. Ide o veľmi jednoduchý, uvoľnený a najmä zdravý štýl stravovania. Ak to je aj pre vás pri diéte toto kľúčové, čítajte ďalej. 

1. Sezónne a lokálne potraviny

Každý deň musíte zjesť aspoň 4 porcie lokálnej zeleniny a porciu sezónneho ovocia. Práve lokálnosť a sezónnosť sú v tomto naozaj podstatné. Zabudnite na jahody v decembri, či marhule v januári. No a denne vypite 1,5 až 2 litre vody. 

2. Tabu bielej múke

S jedlami z bielej múky sa budete musieť rozlúčiť. Nahraďte ich porciou zeleniny, či mliečnych výrobkov. Pokojne si doprajte syry, len ich vynechávajte v čase po 17:00. Inak majú zelenú.

3. Zabudnite na reštaurácie

Áno, toto je veľmi dôležitý bod. Väčšinu jedál by ste si mali pripraviť doma. Vyhnete sa tak zbytočne rafinovanému cukru, či prebytočným kalóriám, nakoľko presne viete, čo do jedla pridávate. A to zohráva pri chudnutí naozaj významnú úlohu. 

4. Ryby, ryby, ryby

Minimálne dvakrát do týždňa si dajte akúkoľvek rybu. Ideálny model je až štyrikrát. Skvelou prílohou je surová zelenina preliata olivovým olejom a dochutená bylinkami. Prevahu vo vašom jedálničku by mali tvoriť zeleninové jedlá - až 75%. Mäso si doprajte maximálne dvakrát do týždňa.

5. Jedlo ako pôžitok

Zabudnite na stres a rýchle naháňanie sa. Veľmi dôležité je, aby ste raňajky, obed aj večeru dopriali pomaly, každé sústo si vychutnávali a našli si vždy aspoň tridsať minút na to, aby ste sa v pokoji najedli. Vtedy totiž zjete dokázateľne oveľa menej.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Príklad jedálnička

  • Raňajky: Malinovo - jahodové palacinky ochutené banánom, namiesto cukru
  • Obed: Lososové rizoto
  • Večera: Tuniak s rukolovým šalátom

​Hoci cvičiť nemusíte, každý deň strávte aspoň 30 minút na čerstvom vzduchu pri prechádzke. Verte, že ak sa budete týchto pravidiel držať mesiac, uvidíte viac ako pozitívne výsledky

- Najčítanejšie -