Presunúť na hlavný obsah

Aké je to pracovať pre jej veličenstvo? Bývalý kuchár kráľovnej Alžbety II. prezradil, čo musíte počas dňa zvládnuť

Zahraničné celebrity

Čo myslíte, aké je to variť pre členov kráľovskej rodiny? A kto z nich je najnáročnejší? Kráľovská kuchyňa je plná prekvapení, ale aj klasiky, ktorú iste poznáte. Robiť však šéfkuchára samotnej kráľovnej Alžbete II. je skutočne zložité.

Vďaka o tomuto sa udrživa fit

Písal sa rok 1952, keď si na trón vo Veľkej Británii sadla kráľovná Alžbeta II. a odvtedy nielenže vládne krajine a zvláda všetky svoje povinnosti, ale aj vyzerá skvele. A vďačí za to nielen génom, ale aj jeálničku, ktorému je verná už roky. Jej bývalý šéfkuchár Darren McGrady v jednom z rozhovorov prezradil, čomu vďačí jej veličenstvo za svoje pevné zdravie. Stojí za ním striktný jedálniček, ktorý je naozaj veľmi náročný. Základným pravidlom je, že na sa v jedlách nesmie podávať cesnak ani cibuľa. Šéfkuchár, ktorý pre kráľovnú varí sa musí naučiť tieto suroviny nahrádzať. 

Neprehliadnite: Pozrite si narodeninové fotky princa Georga, ktoré vyvolali kontroverziu: Čím sa malý nasledovník trónu previnil?

Na jej jedálnom lístku nenájdete ani talinske jedlá, či rôzne cestoviny, alebo zemiaky, nakoľko obsahujú škrob. Práve pre toto, ich jej veličenstvo úplne vylúčilo zo svojho menu. Navyše všetci členovia kráľovskej rodiny majú zakázané jesť morské plody. Čo sa týka rýb, tie nie sú povolené z jedného dôvodu. Raz sa malou kostičkou takmer zadusila kráľovná matka, preto na jej tieto pochúťky zmizli zo schváleného jedálnička. No a poslednou perličkou je, že  kráľovná Alžbeta II. odmieta konzumovať jedlá z bielych kuracích vajec. 

Na jedálniček si potrpí

Sympatická kráľovná naozaj veľmi striktne dodržiava princípy zdravej výživy. Dopraje si len sezónnu zeleninu a ovocie. Keďže medzi jej najobľúbenejšie ovocie patrí mango, necháva si ho od januára do mája dovážať z Thajska a od augusta do októbra z Egypta. Jej strava je mimoriadne nutrične vyvážená. Vo chvíľach, keď si chce dopriať niečo sladké, podľahne tmavej čokoláde. Tú jej servírujú k čaju o piatej. 

Jedálny lístok kráľovnej:

  • Pred raňajkami čistý čaj Earl Grey s maslovými sušienkami
  • Raňajky obsahujú ovocie a cereálie, z času na čas toast s marmeládou
  • Pred obedom si dáva jej veličenstvo pohárik džinu, do ktorého je pridaný aromatizovaný aperitív Dubonnet
  • Obed je vždy o 13.00. Najčastejšie ide o kombináciu mäsa a zeleninovej prílohy
  • Popoludní čierny čaj so zákuskom, tmavou čokoládou alebo zeleninovým sendvičom
  • Na večeru sa podáva mäso pochádzajúce z miestnych fariem so zeleninovou prílohou
  • Po večeri pohár kvalitného vína.
  • Pre potešenie horká čokoláda pred spaním (nie je to pravidlom)

Prečítajte si tiež: Najobľúbenejší účes Meghan Markle po pôrode je jasný: Využijete jeho výhodu vo svoj prospech aj vy?

Toto všetko musí šéfkuchár kráľovskej rodiny stihnúť

Ak si myslíte, že pracovať pre kráľovnú je jednoduché a veľmi atraktívne, mýlite sa. Od skorého rána až do večera sa totiž nezastavíte. V praxi to funujete tak, že ráno začínate o piatej a končíte po 20:00. Jej veličenstvo sa jedlo snaží plánovať veľmi starostlivo, aspoň tri dni vopred. Šéfkuchár teda pripraví menu, ktoré pošle panovníčke na schválenie. Vždy musia byť dve varianty. Kráľovná následne odobrí pokrmy, ktoré sa budú podávať. Ďalšou jeho podstatnou úlohou je zabezpečiť, aby boli suroviny čo najčerstvejšie, najkvalitnejšie a nutrične vyvážené. Všetky jedlá počas dňa sa pripravujú pod jeho taktovkou a na všetko dohliada. Ak sa stane nejaká chyba, je za ňu zodpovedný on. Takže šéfkuchárovou úlohou je nielen spokojnosť, ale v podstate aj zdravie samotnej kráľovnej. A to je veru dávka zodpovednosti, no nie? 

- Najčítanejšie -