Jeden z najrizikovejších spôsobov chudnutia: Ženy si nedajú povedať a takto prichádzajú o dôležité vitamíny z tela
Profesionálny fitness tréner Michael Achberger upozorňuje na riziko používania preháňadla ako „kratšej“ cesty k štíhlemu telu. Tomuto mýtu verí ešte stále veľa žien.
Preháňadlo je určite nesmierne užitočný vynález, ale v žiadnom prípade nie je určený na chudnutie, jeho miesto je úplne inde. Hlavným problémom je, že chudnutie s preháňadlom nie je len neúčinné, je dokonca nesmierne rizikové.
Je zarážajúce, ako veľa ľudí sa snaží chudnúť pomocou preháňadla, na Slovensku je to podľa štatistík až každá piata žena. Tento problém je pritom bez preháňania na úrovni porúch potravy, ako je mentálna anorexia či bulímia. Ženy, ktoré túto "metódu" praktizujú, sa domnievajú, že keď zjedia kalorické jedlo a potom užijú preháňadlo, ktoré vyvolá hnačku, zabránia tým ukladaniu kalórií do tukov. Hnačka však rozhodne nie je chudnúci prostriedok, ale príznak ochorenia. Hnačka trvajúca dlhší čas môže mať veľmi vážny dopad na zdravie.
Lekári varujú mladé dievčatá a ženy, aby sa nesnažili chudnúť pomocou preháňadiel. Je to nielen neefektívne, ale aj veľmi nebezpečné. Telo sa pripravuje o vitamíny, minerály a hlavne o draslík. Hrozí poškodenie čriev, obličiek a predovšetkým zástava srdca.
Prečítajte si: Dokonalý trik ako skrotiť chuť na sladké: Ak si ho osvojíte, dokážete v priebehu mesiaca zhodiť bez cvičenia 6 kíl
Prečo nie preháňadlo?
Preháňadlá sa používajú pri zápche a schudnúť vám rozhodne nepomôžu. Spaľovanie alebo odstraňovanie telesného tuku nemá nič spoločné s vyprázdňovaním natrávenej potravy. Aké sú teda najväčšie riziká užívania preháňadiel?
Môže dôjsť k dehydratácii
- Telo veľmi výrazne stráca životne dôležité vitamíny a minerálne látky.
- Dochádza k deficitu draslíka.
- Časté, pravidelné užívanie preháňadiel môže vyvolať závislosť.
- Pri dlhšom používaní dochádza ku krutým bolestiam.
- Riziko poškodenia čriev a obličiek.
- V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k zástave srdca.
Zneužívanie preháňadla ako chudnúceho prostriedku je podľa lekárov pomerne časté. Podobne ako mentálna anorexia a bulímia.
Sú to predovšetkým mladé dievčatá a ženy, ktoré volia túto cestu k chudnutiu. Fakticky si však vôbec neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré hrozí ich zdraviu.
Preháňadlo odvádza vitamíny z tela
Dievčatá užívajú preháňadlá, keď do seba napchajú vysokoenergetické a na cukor bohaté jedlo, a dúfajú, že preháňadlo zabráni, aby sa kalórie z jedla v tele vstrebali. Pretože sú preháňadlá voľne dostupné v lekárňach, považujú ich za absolútne neškodné.
Väčšina ľudí si až nestriedmo dopraje sladké potraviny. Tie sa však v tele vstrebú veľmi rýchlo. Takže, ak si žena po konzumácii sladkostí vezme preháňadlo, aby zabránila prísunu kalórií, očakávaný účinok sa nedostaví. Cesta preháňadla nefunguje ako chudnúci prostriedok, naopak žena okráda telo o vitamíny, minerály a hlavne o draslík, čo môže spôsobiť predovšetkým zlyhanie srdca.
O preháňadle
- Preháňadlá nepomáhajú chudnúť.
- Vylučovanie nestráveného jedla nie je to isté ako vylučovanie nadbytočného telesného tuku. Nadbytok preháňadiel môže viesť k dehydratácii a ochudobňovaniu tela o minerály.
- Pravidelné užívanie preháňadiel môže viesť k závislosti.
- Užívanie preháňadiel býva postupne pre telo nesmierne bolestivé. Ak nemáte dostatočný denný príjem potravy, vyprázdňovanie sa pre vás stane neznesiteľným.
Lekári tiež hovoria o tom, že prehnané užívanie preháňadiel môže poškodiť črevá, obličky a spôsobiť dehydratáciu.
Znie to neuveriteľne, ale stále sa nájdu ľudia zastávajúci názor, že hnačka organizmu prospieva, pretože ho prečistí alebo zbaví prebytočných kilogramov.
Dôkazom takéhoto mylného prístupu je napríklad medzi verejnosťou šírená očistná jablčná diéta. Nabáda okrem iného konzumovať tri dni len jablká a posledný večer vypiť pol šálky olivového oleja. Vraj sa nemáme ľakať miernej hnačky.
Okrem toho, že požitie väčšieho množstva olivového oleja môže vyvolať žlčníkové záchvaty, hrozia ľuďom, ktorí dodržiavajú túto diétu, aj oveľa závažnejšie problémy ako len "mierna" hnačka.
Závislosť: desať dávok preháňadlá denne
Zistilo sa, že preháňadlo užíva jedna žena z piatich. Alarmujúce číslo je vyššie predovšetkým u vysokoškolských študentiek.
Preháňadlo raz až dvakrát denne: tak vyzerajú počiatočné dávky u žien, ktoré sa rozhodnú zhodiť nejaké to kilo.
Ich tráviaca sústava sa však preháňadlám prispôsobuje a ženy končia s tým, že užijú za deň aj viac ako desať dávok.
To, ako nebezpečná a zákerná dokáže táto choroba byť, dokazuje úmrtie sedemnásťročnej Melissy Booth, ktoré v roku 2006 otriaslo Veľkou Britániou. V dôsledku prílišného požívania preháňadiel jej zlyhalo srdce, a to práve kvôli nedostatku draslíka v tele.
Organizmus môžu značne zaťažiť všetky diéty a očistné kúry, ktoré využívajú preháňadlá a laxatívne čaje. O hnačke hovoríme, keď častejšie ako trikrát denne odchádza z tela riedka stolica. Hnačka však niekedy môže byť spôsobená aj radikálnou zmenou skladby jedálnička alebo dokonca aj liečbou infekčných ochorení dýchacieho ústrojenstva.
Vinníkom nadmerného vyprázdňovania v tomto poslednom prípade nie je ochorenie samo, ale napríklad užívanie antibiotík, ktorá okrem škodlivých baktérií likvidujú aj zdraviu prospešné črevné baktérie. Výsledkom narušenia tejto mikrobiálnej rovnováhy v zažívacom trakte potom môže byť hnačka.
Neprehliadnite: Strava tvorí 70% úspechu: To, akými potravinami začínate deň, takto vplýva na vaše chudnutie
Očistná kúra? Obmedzte tuky a cukry
Racionálne zostavenú diétu alebo očistnú kúru možno len odporučiť. Správna zmena jedálnička znamená, že človek zníži celkový príjem energie, obmedzí nadmernú konzumáciu bielkovín, obmedzí v strave predovšetkým živočíšne tuky a jednoduché cukry.
Je tiež potrebné zvýšiť v strave podiel vlákniny, najmä v podobe ovocia a zeleniny, a potravín s nízkym glykemickým indexom: Takáto diéta určite hnačku nespôsobí, a ak ovplyvní črevnú pasáž, tak jedine k lepšiemu. Od zápchy smerom k normálnej stolici.