Presunúť na hlavný obsah

Strava tvorí 70% úspechu: To, akými potravinami začínate deň, takto vplýva na vaše chudnutie

Chudnutie a diéty

Koľko z nás si myslí, že sa zdravo stravuje, no neustále nabaľujúce sa kilá navyše o tom nehovoria. Zrejme niekde robíme chybu, nakoľko aj tu platí jednoduchá rovnica, že ak chcete schudnúť, príjem musí byť nižší ako výdaj.

Máte za týždeň dôležitý večierok, a nezapnete šaty? Odchádzate za mesiac na vysnívanú exotickú dovolenku a v plavkách to stále nie je ono? Mám pre vás praktické tipy na chudnutie. Čo môžete za tak krátku dobu urobiť a neublížiť si pritom? Vyberte si z nich tie, ktoré vám budú najsympatickejšie – aj chudnutie by vás totiž malo aspoň trochu baviť.

Prečítajte si: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Rýchle chudnutie s agresívnymi diétami

Jednou z možností, ako sa veľmi rýchlo zbaviť mnohých kilogramov, je vyskúšanie niektorých z krátkodobých diét.  Tie prichádzajú s veľmi radikálnymi riešeniami stravovania a prakticky sa blížia k hladovaniu.

Existujú rôzne typy.  Niektoré sú založené na jednostrannej konzumácii nejakej konkrétnej potraviny alebo skupiny potravín (ananásová diéta, vaječná diéta, bielkovinová diéta, zeleninová diéta, ...), iné prichádzajú s komplikovanejšími programami.

Či už vám ale budú autori týchto diét nahovárať čokoľvek (zvyčajne sa snažia navliecť úspech na účinok nejakej zázračnej látky obsiahnutej vo vybranej potravine), hlavné ťažisko úspechu týchto postupov spočíva vo veľmi krutom obmedzení kalorického príjmu – teda v hladovke.

Týmto diétam nemožno uprieť, že vás skutočne môžu pripraviť za týždeň či dva aj o 5 alebo viac kilogramov, ale tie dôsledky!

  • Spomalenie metabolizmu a následný jojo-efekt
  • Nebezpečenstvo poškodenia zdravia
  • Utrpenie z hladu počas diéty a jednostrannej stravy
  • Nedostatok živín, vitamínov a minerálov
  • Vyčerpanosť, únava, poklesnutá nálada

Na základe týchto faktov sa môžete rozhodnúť, či má pre vás zmysel rýchle diéty skúšať.  Ak však chcete natrvalo a zdravo schudnúť, tadiaľto cesta rozhodne nevedie.

Začnite zásadnými zmenami návykov

Chudnúci jedálniček nemusí byť spojený s pocitmi hladu a s jedlom bez chuti, ba naopak. Pocity hladu nie sú pri chudnutí žiaduce, pretože spomaľujú metabolizmus a spôsobujú zvýšené ukladanie tukov.
Preto základným pravidlom je jesť často (ale v menších porciách) – teda aspoň 5-6x denne s rozostupmi maximálne 3-4 hodiny a pravidelne.

Váš nový jedálniček by mal obsahovať optimálny pomer tukov, sacharidov a bielkovín – a to cca 15-20% tukov, 30-35% bielkovín a 50% sacharidov. Deň je vhodné začať sacharidovými raňajkami (teda nie párky a vajcia, ale naopak obilniny, ovocie a pod.). V priebehu dňa by mali sacharidy postupne ustupovať bielkovinám, vhodnou večerou je potom napríklad syr, ryby, šalát s kuracím mäsom a pod. – teda potraviny neobsahujúce sacharidy.

Celkovo je vhodné v jedálničku obmedzovať tradičné prílohy ako cestoviny, ryža, zemiaky, knedle a pod. Slováci sú zvyknutí dopriavať si týchto sacharidových bômb väčšie ako primerané porcie.  U spomínaných príloh sú tiež vhodnejšie úpravy (cestoviny z celozrnnej múky namiesto pšeničnej a nikdy nie prevarenej, zemiaky varené v šupke v pare, atď.).

Pokúste sa vo svojom živote eliminovať pochutiny ako zemiačiky vyprážané, tyčinky, solené oriešky, ďalej sladkosti, konzervované potraviny, mäsové výrobky a pod. Začnite preferovať čerstvé a chudé potraviny, pri ktorých skutočne viete, čo jete.

Dôležitý je tiež dostatočný príjem vlákniny a pitný režim. Vlákninu je možné získať zo zeleniny (porcie zeleniny ku každému jedlu, napríklad dusená zelenina je výbornou náhradou klasických príloh, najmä na večeru), ale aj zo stravovacích doplnkov či napríklad formou sušenej vlákniny, ktorú možno primiešať do jedla.

Neprehliadnite: Do akej miery dokážeme zmeniť vzhľad našej postavy? 70% tvoria gény, ktoré sme zdedili, tu je vysvetlenie

Vhodnou pomôckou pri výbere potravín je tiež takzvaný glykemický index. Tabuľky s GI rôznych pokrmov a potravín nájdete na internete, ideálne je potom strava s GI pod 50. GI jedla je možné umelo znížiť pridaním vlákniny (zelenina, rozpustná vláknina), vhodnými kuchynskými a tepelnými úpravami. GIykemický index možno však sledovať iba u surovín s  vysokým obsahom sacharidov, u mäsa, mliečnych výrobkov a pod. je tento údaj úplne zavádzajúci.

Ako vidíte, diéta nemusí vôbec znamenať hladovanie, ale naopak chutné, čerstvé, chudé a kvalitné jedlo a pestrosť.  Hoci vyššie uvedené rady nie sú v danom odbore zďaleka vyčerpávajúce, iste vám môžu pomôcť nájsť rozumnejší prístup k chudnutiu, ktorý vás nasmeruje na správnu cestu.