Presunúť na hlavný obsah

Pridajte do raňajok tieto dve zdravé suroviny: Sú bohaté na omega 3-mastné kyseliny a znižujú hladinu cholesterolu

Zdravie

Vyskúšajte chvíľu žiť zdravý životný štýl a vedzte, že už nikdy nebudete chcieť žiť inak. Raňajky tvoria základ dňa a aj z toho dôvodu by ste mali do seba dostať tie najhodnotnejšie zdroje!

Súčasná doba ponúka množstvo diét a jedálničkov, ktoré na každého platia inak a každému vyhovuje niečo iné. Napriek tomu si myslíme, že raňajky tvoria základ dňa a od toho, čo dáme svojmu telu po prebudení, závisí aj kvalita nášho dňa, energia a celkovo nálada či schopnosť znášať stresové situácie.

Prečítajte si tiež: Zamerajte sa na suroviny zo slovenskej pôdy: Konkrétny jedálniček na 7 dní zmení vaše návyky

Avokádo má protizápalové účinky 

Takmer 80 % kalórií tvoria v avokáde tuky. Kyselina olejová, ktorá vzniká, je známa svojimi protizápalovými účinkami. Obsahuje teda zdravé tuky a vlákninu, no a naopak, neobsahuje cholesterol ani sodík. Disponuje tiež 20% dennej dávky kyseliny listovej, ktorá je obzvlášť pre ženy dôležitá. Čo sa týka draslíka, toho obsahuje viac ako napríklad banány. 
Okrem účinkov na naše zdravie má avokádo blahodarné účinky na naše duševné zdravie. Vďaka špeciálnemu sacharidu dochádza k znižovaniu hladiny cukru v krvi. Nervové a mozgové bunky potrebujú takisto energiu na to, aby sme sa cítili plní energie, optimizmu a pozitívnej energie. V neposlednom rade znižuje cholesterol a to vďaka zásluhe vlákniny, ktorú obsahuje. Avokádo má tiež pozitívny vplyv na naše trávenie, a to vďaka spomínanej vláknine. Nižšie riziko vzniku chorôb dosiahnete, keď ho zaradíte do jedálnička pravidelne. 

Losos ako bohatý zdroj omega 3 a omega 6-mastných kyselín 

Vysoký obsah esenciálnych mastných kyselín potláčajú zápalové procesy v tele a jeho konzumácia je tak vhodnou prevenciou voči oslabeniu organizmu. Ak sa čerstvý losos objaví vo vašom raňajkovom menu častejšie, prispievate tak k prevencii a ochrane srdca a ciev. 
Losos je skvelým zdrojom bielkovín a odborníci ho odporúčajú jesť aspoň dvakrát týždenne. Má vysoký obsah vitamínu B a draslíka. Tým, že draslík chráni naše telo od zbytočného zadržiavania vody v tele, znižuje zároveň hladinu krvného tlaku. Je tiež výborným pomocníkom pri chudnutí a ak sa neviete rozhodnúť medzi tým z chovu alebo divým, odporúčame siahnuť po tom z chovu. Má viac tukov, je oveľa bohatší na minerály a rovnako na esenciálne mastné kyseliny. 

Neprehliadnite: Hlavný princíp diéty Clean Eating: Vyraďte z jedálnička tieto hrozné potraviny a predíďte srdcovým chorobám

Tipy na raňajky s využitím týchto dvoch superpotravín

Spomínané dve superpotraviny si môžete pripravovať na raňajky v rôznych obmenách. Dva razy za týždeň je ideálne na vytvorenie si pravidelného návyku zdravého stravovania, najmä raňajok:

  • Vyskúšať môžete napríklad volské oko, avokádo na tenké plátky (musí byť dostatočne maslové) a plátky čerstvého lososa.
  • Vajíčko môžete obmeniť aj za chutnú praženicu.
  • Alebo si prichystajte ražný chlieb s avokádovou nátierkou pokvapkanou limetkovou šťavou a na vrchu s plátkami lososa.
  • Pripraviť si tiež môžete zdravú obloženú misu: nakrájajte avokádo na kúsky, plátky lososu doplňte reďkovkou, listami baby špenátu bohatého na železo, podusenými šampiňónmi a vajíčkom alebo čímkoľvek, čo sa vám hodí. 

- Najčítanejšie -