Presunúť na hlavný obsah

Takto vyzerajú Vianoce na kráľovskom dvore: Čo jedia, ako stolujú a čím sa obdarúvajú členovia morachie?

Zahraničné celebrity

Vianoce na kráľovskom dvore sú vždy výnimočné. Pozrite sa spolu s nami, ako si tento veľký deň členovia monarchie užívajú.

Vianočné zvyky

Viete, kde sa celá kráľovská rodina každé Vianoce stretáva?  V rezidencii Sandringham. Práve na toto miesto, nedá počas najkrajších sviatkov v roku dopustiť kráľovná. Ona spolu s manželom sem prichádzajú oveľa skôr ako ostatní členovia rodiny, nakoľko chcú na samotné prípravy dohliadať. Pre jej veličenstvo je veľmi dôležité, aby počas Štedrého večera bolo všetko perfektné. Zaujímavosťou je, že manželský pár, sem pravidelne cestuje bežným vlakom, hoci majú k dispozícii vlastný. Pár dní pred Vianocami prichádza do rezidencie aj zvyšok rodiny. Zaužívanou tradícou je futbalový zápas, ktorý organizuje William a Harry. Veľmi milý zvyk je, že sa ho zúčastňuje aj personál obsluhujúci v Sandringhame.

Mohlo by vás zaujímať: Etiketa v britskej kráľovskej rodine: Pozrite sa, ktoré módne pravidlá musia dodržiavať jej členovia

Štedrovečerné menu

Pokiaľ ste predpokladali, že slávnostná večera sa skladá zo sedemchodového menu, mýlite sa. Rodina aj v tomto prípade uprednostňuje zvyky a dodrživa tradície. Podáva sa klasicky moriak, pečené zemiaky alebo zemiaková kaša, zelenina a puding – to je všetko. Sama Kate vraj počas prvých Vianoc v kráľovskej rodine bola prekvapená, že je všetko veľmi podobné ako u nich doma.

Tradície, na ktoré nedajú dopustiť

To čo si nikto z rodiny nesmie nechať ujsť je súkromná sviatočná omša . Koná sa v blízkom kostole a začína vždy o 19:00. Až po nej všetci zasadnú za stôl a vychutnávajú si večeru. A viete čo nasleduje? Večer pozerajú klasické filmy a rozprávky. Áno, presne ako bežní ľudia. Vychutnávjú si jednoducho čaro prítomných okamihov. Rodina opúšťa Sandringham 26. decembra, kedy idú navštíviť zvyšok príbuzných. V rezidencii zostáva iba kráľovná Alžbeta s vojvodom z Edinburghu. Tí sú tu zvyčajne až do polovice februára.

Čítajte tiež: Čo má spoločné kráľovná Alžbeta II. a Meghan Markle? Vďaka tejto jednej veci je jej manželka Harryho oveľa bližšia

- Najčítanejšie -