Presunúť na hlavný obsah

Dnes oslavujeme 100 rokov, odkedy ženy u nás získali volebné právo: Chceli lepšiu budúcnosť pre svoje deti

Zábava

Právo voliť však nedostali, museli si ho vydobyť a stálo ich to veľa úsilia. Túžili po tom, aby sa zlepšili podmienky pre život a aby ich deti mali víziu lepšej budúcnosti.

Dnešný deň je výnimočný v tom, že oslavujeme 100 rokov, odkedy sme, my ženy, získali volebné právo. V roku 1920 v Československu nastal zlom a ženské zastúpenie si vydobylo právo voliť. Jeden z najsilnejších prejavov demokracie, ktorý dnes považujeme za samozrejmosť. 

Prečítajte si: VIDEO: Ateliér Verbua musíte spoznať: Pri výrobe kabelky pre prezidentku Čaputovú sa inšpirovali kráľovnou Alžbetou

Ženy získali výsadu, akou je právo voliť

My Slováci, sme málokedy hrdí na to, čo sme dosiahli a aké kvality sa u nás nachádzajú. Napríklad aj toto volebné právo žien sme získali spomedzi krajín vo veľmi skorom roku. Niektoré vyspelejšie krajiny Európy boli v tejto výsade o dosť neskôr za Československom, a to vrátane Veľkej Británie či Francúzska, to ste vedeli? Dokonca vyspelé Švajčiarsko umožnilo ženám voliť až v roku 1971. No a krajiny Blízkeho východu na tom boli ešte horšie a napríklad v takej Saudskej Arábii môžu ženy voliť len od roku 2015.
Boj za rovnoprávnosť pohlaví pritom spustili samotné ženy, ktorým išlo o to jediné – o lepšiu budúcnosť svojich potomkov, o lepšiu budúcnosť generácie. Keďže išlo v tom čase o veľmi inteligentné a vzdelané ženy, bojovali za svoje práva a túžili po tom, aby sa rozdiely na základe pohlavia zotreli. 
Dnes, akoby sme zabudli, že právo voliť by nemala byť len naša povinnosť. Veľa ľuďom je krajina, v ktorej žijeme, ľahostajná a rezignovali. Pritom ešte len pred sto rokmi to nebolo vôbec pre ženy možné a nemohli ovplyvniť to, čo sa v ich krajine bude diať, aj keď boli ich podstatnou súčasťou.

Neprehliadnite: Kvetiareň si vás získa na prvý pohľad: Dve mladé baby priniesli na Slovensko úplne nový koncept, je skutočne jedinečný

Mohli byť zvolené aj do parlamentu

Dnes je to tiež 100 rokov, odkedy môžu nielenže ženy voliť, ale byť aj priamo volené do parlamentu. Voliť vtedy mohli od 21. roku a ich motiváciou bola vízia lepšej budúcnosti nielen pre ne, ale pre deti. V tom čase bolo toto volebné právo zároveň ich povinnosťou, na rozdiel od dneška, keď právo voliť môžete slobodne využiť alebo aj nemusíme. 
V tom čase však ženy zaň bojovali a to rôznymi spôsobmi, jedným z nich je aj spôsob ovplyvňovania cez časopisy. Sloboda, o akej dovtedy mohli len snívať, sa napokon stala realitou a ženy si získali dôstojnejšie postavenie v spoločnosti. Dovtedy boli považované len za gazdiné a za tie, ktorých jedinou úlohou je vychovávať deti. 
Spoločnosť sa však mení a mení sa aj zastúpenie žien v politickom spektre. Svedčí o tom aj fakt, že práve na Slovensku dnes máme za prezidentku, a teda hlavu štátu ženu a čoraz viac žien sa tiež angažuje v otázkach politického, vzdelávacieho a spoločenského života. 

Chystáte sa dnes voliť?

spolu hlasovalo 103 ľudí

Áno
97
Nie
6

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus