Presunúť na hlavný obsah

Starostlivosť o pleť v lete dá zabrať: Dermatologička radí, ako by ste mali pristupovať k aknóznej, suchej a citlivej pleti

Krása

Ak aj vy v lete bojujete s problematickou pokožkou, možno len robíte chybu v starostlivosti počas horúcich mesiacov. Práve v tomto období totiž naša pleť vyžaduje o niečo viac ako zvyčajne.

Suchá pleť 

Prejavmi suchej pokožky trpí mnoho ľudí bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Dokonca aj tí, ktorí majú sklon skôr ku mastnej pleti, môžu trpieť prejavmi suchej pleti, v určitých obdobiach. Najmä v letnom. "Suchá pokožka prioritne súvisí s nedostatočným vytváraním kožného mazu, následne stenčovaním vrstiev kože, jej napínaním. Ak vo vašom prípade nie je dedičná, čo je najčastejšie, dopracujete sa k nej nevhodnou životosprávou alebo nesprávnou starostlivosťou." 

"S čistením to v tomto prípade príliš nepreháňajte. Menej je niekedy naozaj viac. Dvakrát denne je tak akurát. Siahnite po jemných, zvlhčujúcich prípravkoch, ktoré nenarušia ochrannú vrstvu a snažte sa vyhnúť vode. Hoci to zrejme znie paradoxne, voda pokožku vysušuje. Rýchlo sa totiž vyparí a pokožka zostane v zásade suchšia, ako bola predtým. Pri extrémne suchej pokožke, najmä v lete, vyskúšajte čistiace oleje, ktoré vo zvýšenej miere pleť hydratujú," vysvetľuje Mudr. Mária Brozmanová, dermatologička. 

Neprehliadnite: Lob a bob patria medzi najobľúbenejšie účesy. Tieto Slovenky ich nosia najlepšie!

Aknózna pleť

"Akné je multifaktoriálne zápalové ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Prejavuje sa v lokalitách s najväčším počtom mazových žliaz, na tvári, ramenách a chrbáte. Dnes už neplatí, že je prioritne problémom teenegerov, ale stretávam sa čoraz častejšie s pacientakmi po 30-tke, ktoré tento problém riešia. V čase horúčav, má navyše akné, tendencie zosilnieť." 

Hlavnými faktormi pre vznik akné sú :

 • Genetická predispozícia
 • Zvýšená produkcia mazu
 • Hormonálne výkyvy
 • Bakteriálne osídlenie kože

"V tomto prípade by ste si mali pleť čistiť dvakrát denne takisto. Dobrým pomocníkom sú čistiace prípravky s protizápalovým účinkom. Večernému čisteniu by mali venovať zvlášť zvýšenú pozornosť, pretože z pokožky treba odstrániť nielen maz, ale aj zachytený prach, baktérie a iné nečistoty. Raňajšie čistenie má zase za hlavnú úlohu odstrániť maz, ktorý sa vytvoril počas noci. Na deň sa odporúča používať ľahkú hydratačnú emulziu, určenú na problematickú pleť a na noc prípravky s protizápalovým účinkom, zameraným na elimináciu pórov."

Mohlo by vás zaujímať: Rozhovor: Najsledovanejšia make-up artistka Lucia Sládečková: Toto sú jej tipy na vytvorenie dokonalého obočia

Citlivá pleť

"Citlivá, alebo odborne nazývaná reaktívna pleť, je taká, ktorá má znížený prah tolerancie na okolité prostredie, vďaka čomu potom prirodzene prehnane reaguje na faktory vonkajšieho i vnútorného prostredia. Pociťujete to ako pnutie, pálenie, horúčavosť, brnenie, bolestivosť a niekedy aj svrbenie. V zásade starostlivosť o ňu je najkomplikovanejšia a vyžaduje najviac úsilia. Na zlepšenie stavu má totiž zásadný vplyv aj životospráva a životný štýl ako taký."

Toto by ste mali robiť pri každom čistení: 

 • znížte teplotu vody, ktorou sa umývate
 • používať šetrné sprchové oleje
 • pokožku na konci umývania zľahka osušte prikladaním uteráka

"V prvom rase sa vyhnite nadmernému dráždeniu pokožky častým používaním pílingov, rôznych vysušujúcich a parfumovaných produktov. V dennej starostlivosti je ideálne používať prípravky určené na citlivú a intolerantnú pleť. V zásade treba úplne vylúčiť tie, čo obsahujú ovocné kyseliny a deriváty kyseliny vitamínu A. Pokiaľ budete  hydratovať svoju pleť, mať dostatočný prísun vitamínov, budete eliminovať stres, môžete výrazne znížiť alebo plne zastaviť citlivosť pleti."

Najväčšie chyby, ktorých sa v starostlivosti o pleť dopúšťame:

 • používame agresívne mydlá a prípravky, s obsahom alkoholu, ktoré narušujú vrchnú vrstvu kože
 • nadmerne sa sprchujeme 
 • nedostatočne hydratujeme telo zvnútra 
 • pobyt v miestnostiach s klimatizáciou predstavuje problém

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus