Presunúť na hlavný obsah

Chuť na sex, dobrá pleť aj kvalitné vlasy dosiahnete, len ak budete mať tieto hormóny v harmónii

Zdravie

To, že hormóny na nás neuveriteľne vplývajú, vieme všetky. Ak ich však dokážeme mať v rovnováhe, vedia urobiť priam zázraky. Pozrite sa, na ktoré z nich sa zamerať.

Hormonálny balance vám pomôže dostať život do rovnováhy

Či si to pripúšťame alebo nie, na to ako sa cítime a akú máme náladu, vo veľkom vplývajú naše hormóny. Sú zodpovedné nielen za to, či sme aktuálne v dobrej nálade, ale odzrkadľujú aj činnosť nášho organizmu, naberanie na váhe, problémy s pleťou, či vlasmi.

To všetko dokážu v značnej miere nejakým spôsobom ovplyvňovať. Pretože, rozkolísané hormóny sú malé peklo. Konkrétne teda tri, ktoré sa považujú za kľúčové a zohrávajú najvýznamnejšiu úlohu. To čo by ste rozhodne mali sledovať je estrogén, progesterón a testosterón.

Neprehliadnite: Cestovanie s deťmi je jej vášňou: Baša Števulová vám ukáže, že sa dá do dvoch hodín zbaliť a vyraziť po Slovensku

Pomôžu vám s pleťou, zlepšia chuť na sex a dokonca aj vďaka nim dokážete zhodiť

1. Estrogén patrí jednodznačne medzi najdôležitejšie hormóny. Hrá kľúčovú úlohu pri vplyve na ženskú psychiku, formuje postavu, podieľa sa na kvalite kože a vlasov, metabolizme tukov, udržiava zdravé kosti aj správny chod srdca. Preto by ste ho mali mať skutočne v rovnováhe. Teda pokiaľ chcete, aby vám dané veci v živote fungovali.

2. Progesterón je hormón, ktorý dokáže upokojiť centrálnu nervovú sústavu. Takže všetky vaše náročné stavy, stresy, strachy a obdobia, viete mať pod kontrolou, ak si ustriehnete jeho hladinu. Prirodzene jeho množstvo klesá v období tzv. perimenopauzy, ktorá nastáva zhruba 10 rokov pred koncom menštruácie. Vtedy je dobré venovať tomu zvýšenú pozornosť.

3. Testosterón, áno práve tento hormón vnímaný ako mužský, je pre ženské telo nezameniteľným. Ovplyvňuje sexuálnu túžbu, apetít, kontroluje rozmožovacie funkcie a riadi ovuláciu. 

Prečítajte si aj: Z administratívy do luxusných destinácií po celom svete. Slovenka Katarína má prácu snov

Ak máte v týchto troch hormónoch v tele dokonalú rovnováhu, žije sa vám ukážkovo. Ak však nepatríte do danej skupiny šťastlivcov, treba pre to niečo urobiť.

Pre hormonálnu pohodu, zvýšte príjdem omega 3 - mastných kyselín, zinku, siahnite po strave bohatej na vitamín C (denne by ste ho mali prijať okolo 700- 800 miligramov) a v neposlednom rade, nezabúdajte na spánkovú hygienu. Ideálny model je - pokiaľ máme aspoň 7-8 hodín spánku denne. Ak to nejde absolútne minimum je 6,5 hodiny.

Zvýšte príjem superpotravín. Tých bohatých na živiny, antioxidanty, minerály a vlákninu.Dávajte prednosť chemicky neošetreným potravinám. Používajte biokozmetiku, tradičné domáce prostriedky, nevarte v plaste, neukladajte do neho potraviny a nahraďte ich nádobami zo skla. 

Tomuto sa rozhodne vyhnite:

Xenoestrogénom

Sú pre ľudské telo cudzie chemické látky, ktoré napodobňujú svojím účinkom pôsobenie estrogénu. V princípe vedia oklamať receptor estrogénu a prinútiť ho k činnosti prípadne ho úplne zablokovať. Ich zdrojom sú plasty, pesticídy, hygienické čistiace potreby aj kozmetika.

Priemyselne spracované potraviny predstavujú riziko

Snažte sa vyhýbať najmä priemyselne spracovaným potravinám - produkty z bielej múky, sladkosti, alkohol, vyraďte zo svojho jedálnička. Sami uvidíte, že aj tieto malé zmeny na úvod, dokážu po mesiaci s vašim telom zázraky!

 

- Najčítanejšie -