Presunúť na hlavný obsah

Daniela išla za trénerom, no nevyzerala, že by potrebovala chudnúť: Toto však môže mnohým ženám pomôcť

Fitness

Najčastejšou prosbou žien u trénerov je spevniť telo, ale tak, aby som nevyzerala ako kulturistka. A to aj v čase, keď nevyzerajú, že by bolo nutné niečo robiť s ich postavou.

Medzi najčastejšiu požiadavku, s ktorou za mnou chodia klientky je schudnúť a spevnieť ideálne tak, aby sa z nich nestali nejaké kulturistky. A bolo to podobne aj v nasledujúcom prípade. Prišla za mnou žena, hovorme jej Daniela, vo veku 33 rokov. Veľmi pekná bruneta, na prvý pohľad nevyzerala, že by potrebovala schudnúť a sformovať telo. Tajomstvo však bolo niekde inde.

Pri jej výške 163 cm mala 51 kíl, čo bolo úplne v poriadku. Dokonca sama cvičí vo fitnescentre a dodržiava správnu racionálnu životosprávu. Bol som naozaj zvedavý na problém a požiadavku na mňa. Nakoniec mi povedala, že je tehotná, v 3. týždni tehotenstva. 

Čítajte tiež: Slovenka Romana chcela do svadby schudnúť: Za 4,5 mesiaca zhodila 1 kg, no vizuálne je na nepoznanie

Jej hlavný problém teda bol, aby si udržala primeranú, ale dobrú formu počas celého tehotenstva. U tehotných cvičiacich žien je jeden problém: snažia sa za každú cenu dodržiavať rovnaký tréningový a stravovací režim. Tak to samozrejme nemôže fungovať a povedal som to aj Daniele. 

Tehotenstvo je výrazný hormonálny proces, pri ktorom je niekedy nemožné naďalej cvičiť. Všetko je nutné konzultovať s doktorom, ktorý je pozitívne naklonený na športové aktivity počas gravidity. 

Gravidita mení telo ženy aj napriek snahe to zvrátiť. Podstatou pri cvičiacich tehotných žien je potom snaha o zabránenie ochabnutia svalstva a prílišného priberania. Totiž aj nadmerná hmotnosť môže skomplikovať tehotenstvo prípadne ženu alebo plod ohroziť priamo počas pôrodu.

Daniela však mala dobrú štartovaciu pozíciu: nízky podiel tuku a primeraný podiel svalstva. Po dvoch mesiacoch trénovania pribrala 2 kilá a prestali sme podľa plánu trénovať brušné svalstvo – aby sme negatívne nestimulovali jej plod. 
Čo sa stravovania týka, tak nemala nariadenú žiadnu diétu, jej jedálniček pozostával z kvalitných surovín, základných potravín, veľkého množstva zeleniny a primeraného množstva ovocia. A hlavne v striedmom, ale dostatočnom množstve. Počas dňa jedla pravidelne teda 6x denne. Problémom však bolo, že nemala už vôbec chuť do jedla, tak sa premáhala, ale vedela, že musí.  Mali sme však šťastie: lekár jej dovolil pokračovať v tréningoch pod mojím dohľadom. Nie je to však vždy možné. Pri rizikových tehotenstvách, alebo keď je žene príliš nevoľno a stráca rýchlo živiny, nie je možné ďalej trénovať.

Po pol roku tehotenstva sme sa dostali do stavu, keď si jej tehotenstvo všimlo aj okolie, stále si doteraz udržiavala štíhlu postavu. Ale ako išli mesiace, tak záťaž na jej organizmus z tréningového hľadiska sa postupne redukovala a zaradili sme aj jednoduchšie tehotenské cviky. Tieto cviky boli potom jediné, ktoré sme cvičili v závere gravidity. 

Neprehliadnite: Štyri potraviny, ktoré majú skvelé spaľovanie: V týchto kombináciách majú viditeľnejší úbytok na váhe

Ku koncu sme sa dostali k plus 11 tehotenských kíl. Jej postava bola o niečo viac „zaliata“, ale tuku v tele nemala veľa. Na prvý pohľad vyzerala samozrejme tehotná, ale bolo vidno, že je aj vyšportovaná a napríklad neukladal sa jej zbytočný tuk na nohách.

Po pôrode ženy očakávajú, že zhodia všetky kilá hneď dole. Nie je to úplne tak, po pôrode nastáva dlhšie obdobie, počas ktorého sa žene upravia hormóny a až potom začne žena chudnúť. Vplyv má na to aj dojčenie, keď žena dojčí, ťažšie schudne. 
Pripravil som ju aj na to, ale to som jej nechal vo vlastnej réžii. Jej cieľ sme spoločne úspešne splnili: vyzerala počas tehotenstva pekne, zdravo a stále vyšportovane.

- Najčítanejšie -